شنبه 8 مرداد 1390 سازمان های منطقه ای
معاهده منشور انرژی (ECT)
معاهده منشور انرژی یا ECT معاهـده ای چنـد جانبـه بـرای برقراری حقوق و تعهدات قانونی در سطحی وسیع نسبت بـه سرمایه گذاری، تجارت و سایر موضـوعات راجـع بـه حـوزه انــرژی نظیــر ترانزیــت، محــیط زیســت و انتقــال تکنولــوژی محسوب می شود . در شرایط کنونی معاهده منشور انرژی، مهمترین ضابطه و چارچوب حقوقی است کـه تـاکنون در سـطح بـین المللی تعریف شده است. در حال حاضر این سازمان 54 عضو دایم و 32 عضو ناظر دارد. تمام اعضای اکو بجز ایران عضو ECT هستند. 

کنفرانس تعامل و اعتمادسازى در آسیا (CICA)

در این کنفرانس اکثر کشورهای واقع در قاره آسیایی در آن عضویت دایم دارند. ایالات متحده آمریکا و اوکراین عضو ناظر این گفتمان هستند. در فوریه ۱۹۹۳، طرح تشکیل سازمانى جدید را براى همکارى در زمینه‌هاى اقتصادى و قسمتى که مى‌توانند بنیانى براى ساختار جدید امنیتى در قاره آسیا که با مشکلات عدیده دست به گریبان است، باشد، ارائه شد. به‌منظور عملى و اجرائى ساختن ایده تشکیل ساختارى جدید در امور امنیتى و همکارى میان کشورهاى آسیائی، نشست‌هایی صورت گرفت که عمده‌ترین دستاورد این نشست‌ها موافقت‌نامه مشترکى بود که در آن تصریح شده بود مشکلات موجود در منطقه مانعى در راه دستیابى به رهیافت‌هاى مشترک در مورد نگرانى‌ها امنیتى و همکارى میان دولت‌هاى منطقه باشد. 

 گفتمان همکاریهای آسیایی (ACD)
این مجمع شامل اکثریت کشورهای آسیایی می شود و بیش از 10محور ازجمله اقتصاد و سرمایه گذاری،تجارت،توسعه منابع انسانی ،فقرزدایی،حمل و نقل و ارتباطات و... به عنوان زمینه های همکاری بین این کشورها مطرح است. در مجمع مذکور می توان صدور انرژی  را نیز گنجاند و یک برنامه عملی برای آن ارایه نمود.
 
امتیاز دهی
 
 

<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930