دوشنبه 3 بهمن 1390 شرکتهای بزرگ نفت و گاز-اروپا،آمریکا و حوزه دریای خزر
شرکت
انی ایتالیا (ENI)

شرکت نفت و گاز انی، بزرگ ترین شرکت صنعتی حال حاضر ایتالیا و یکی از بزرگ ترین شرکت‌های فعال در زمینه تولید نفت، گاز، پتروشیمی، توسعه میدان های نفتی و ارائه خدمات مهندسی در قاره اروپا و جهان به شمار می‌رود، تا جایی که پیشرفت های انی در صنایع بالا دستی و پایین دستی صنعت نفت و گاز در پروژه‌های روی خشکی و فراساحلی شهرت جهانی را برای این شرکت ایتالیایی به ارمغان آورده است.این شرکت ایتالیایی با حدود 60 سال سابقه اکتشاف و برداشت نفت خام و گاز طبیعی در پروژه‌های نفتی 79‌کشور جهان فعالیت می‌کند، دفتر مرکزی شرکت انی در رم پایتخت ایتالیا واقع شده است و تعداد کارکنان این شرکت در سراسر جهان به 80 هزار نفر می رسد.انی همیشه به رشد فعالیت‌های اکتشافی، تولید، حمل و نقل، پالایش و پخش و بازاریابی نفت خام متعهد بوده است. پاسخگویی به تقاضای روز افزون انرژی، حضور در پروژه‌های توسعه‌ای، حفاظت از محیط زیست، سرمایه گذاری در بخش ابداع فناوری های نو و کاهش خطرهای تغییرات اقلیمی جهان، همواره از اولویت های شرکت انی بوده است.دولت ایتالیا در دهه 1920 تا 1930 میلادی سیاست گذاری در صنعت نفت و گاز این کشور را آغاز کرد.
راهبردهای شرکت انی
تقویت و توسعه حضور خود در بازارهای جهانی
بهبود سهم خود در بازارهای جهانی
بهبود بهره وری عملیاتی
تنظیم مدل جدید قیمت گذاری و مدیریت ریسک
شرکت انی در سال 2010 میلادی در مجموع 34‌میلیون و 800 هزار تن فرآورده های نفتی تولید کرده است که این رقم در مقایسه با سال 2009، 7/0 درصد رشد نشان می‌دهد. انی با بهره‌گیری از زیرساخت های یکپارچه لجستیکی خود شامل 20 واحد کنترل ذخیره سازی و یک شبکه خطوط لوله فرآورده های نفتی برای فروش و ذخیره سازی فرآورده‌های پالایشی، ال.پی.جی و نفت خام یکی از پیشتازان عرصه ذخیره‌سازی و ترانزیت فرآورده‌های نفتی در ایتالیا به شمار می‌رود. بیشتر...

شرکت گازپروم (GASPROM)

ژوئن سال 1992 پس از کنار گذاشته شدن بحث تشکیل یک شرکت با سهام مشترک شرکت‌هایی از روسیه (گازپروم) اوکراین و بلاروس، گازپروم به شرکتی دولتی تبدیل شد.
در بین شرکت‌های گازی، شرکت روسی گازپروم به واسطه ذخایر گازی و در اختیار داشتن بزرگ‌ترین شبکه انتقال گاز در جهان، جایگاه ویژه‌ای دارد.
گازپروم شرکتی که 25 درصد گاز مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند، نبض انرژی این قاره را در دست گرفته است و به شدت در تلاش است تا این ویژگی انحصاری خود را با فشار غیرمتعارف بر رقبای خود حفظ کند.
گازپروم در جریان حادثه قطع موقت صادرات گاز به اوکراین ثابت کرد که می‌تواند در حکم یک فروشنده ویژه عمل کند بدون آنکه نیازی به کمک گرفتن از نیروهای نظامی داشته باشد.
شرکت گازپروم، بزرگترین شرکت روسیه و بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی در جهان است. در سال 2004 گازپروم با تولید تقریبی 93 درصد از گاز طبیعی روسیه، فروشی معادل 31 میلیارد دلار را رقم زد.
این شرکت در سال 2004، 16 درصد از ذخایر گاز جهان را در اختیار داشته است. بعد از تصاحب شرکت سیبنفت، گازپروم روسیه با 119 میلیارد بشکه ذخایر نفت، پس از عربستان و ایران به عنوان سومین مالک نفت و معادن نفت در قالب گاز طبیعی قرار گرفت.
با کشف منابع عظیم گاز در سیبری، منطقه اورال و ولگا در دهه‌های 1970 و 1980، شوروی به یک تولیدکننده اصلی گاز تبدیل شد. عملیات اکتشاف، توسعه و توزیع گاز با مرکزیت یک وزارتخانه دولتی انجام می‌شد.
در جولای 1989، میخائیل گورباچوف وزارتخانه‌های نفت و گاز را در راستای اصلاحات اقتصادی ادغام کرد و نام آن وزارت صنایع نفت و گاز اتحاد جماهیر شوروی گذاشته شد. در اوایل دهه 1990 پیش از فروپاشی شوروی یک شرکت گازی جدا تشکیل شد. در ژوئن 1992 پس از کنار گذاشته شدن بحث تشکیل یک شرکت با سهام مشترک شرکت‌هایی از روسیه (گازپروم) اوکراین و بلاروس، گازپروم به شرکتی دولتی تبدیل شد.
در سال 1994 و در راستای خصوصی‌سازی صنایع گازپروم شرکتی خصوصی شد که دولت 40 درصد از سهام آن را در اختیار داشت، 15 درصد سهام شرکت قرار بود به کارگران و مدیریت فروخته شود. مدیریت وقت گازپروم با برگزاری یک مزایده بسته، فروش سهام شرکت را به افراد مورد اعتماد و خاص شرکت محدود کرد.
ویکتور چرنومیردین رئیس وقت گازپروم در دسامبر 1992 و پس از روی کارآمدن بوریس یلتسین در روسیه، به مقام نخست‌وزیری خود برگزیده شد و بدین‌ترتیب نفوذ سیاسی گازپروم به شدت افزایش یافت.
وی در ماه می 1992 از سوی بوریس یلتسین به عنوان معاون نخست‌وزیر روسیه و مسئول سوخت و انرژی انتخاب شده بود. در 26 ژانویه 1993، رم ویخیرف ریاست شرکت را برعهده گرفت.
در آوریل 2001 گازپروم شبکه تلویزیونی ان.تی.وی، تنها شبکه مستقل روسیه که در تمام کشور برنامه‌های آن پخش می‌شد را خرید و در نحوه فعالیت آن تغییرات گسترده‌ای پدید آورد. شرکت رسانه‌ای گازپروم گازپروم مدیا- همچنین در ژوئن 2005 روزنامه پرنفوذ ایزوستیا را از آن خود کرد.
در 15 نوامبر 2005، الکسی میلر مدیرعامل گازپروم اعلام کرد شرکت سیبنفت شهر تجاری گازپروم که شامل برجی به ارتفاع 300 متری خواهد بود، را احداث می‌کند.
در سال 2007 دومای روسیه به گازپروم و شرکت ترنسنفت اجازه داد تا نیروی‌های امنیتی - نظامی خود را که قدرتی بیشتر از شرکت‌های خصوصی امنیتی دارند؛ تشکیل دهند. بیشتر...

شرکت شل (SHELL)

فعالیت اولیه شرکت شل در قالبی غیرنفتی شکل گرفت. در سال ۱۸۳۳، مارکوس ساموئل، یک فروشنده جوان اشیای عتیقه در شرق لندن تصمیم می‌گیرد تجارت خود را گسترش دهد. او صدفهای دریایی یاshell را برای کار خود برمی‌گزیند که در آن روزها بازار خوبی داشت و همین کار، موفقیت او را در صادرات و واردات رقم زد.نیم قرن بعد، مارکوس ساموئل پسر و برادرش، کسب وکار خانوادگی را گسترش دادند. آنها ماشین‌آلات، پارچه و ابزار صادر و از خاور دور، برنج و چینی‌آلات وارد می‌کردند. در برگشت از سفر ژاپن، مارکوس به کسب وکار صادرات نفت به باکو و روسیه علاقه‌مند شد. اما هسته اولیه شل نفتی در ۱۸۹۰، زمانی شکل گرفت که توسعه نفت در سوماترای اندونزی مطرح شده بود. تحت مدیریت آگوست کسلر و هنری دترونیگ، سازمانی تشکیل شد که از استراتژی انتقال و ذخیره نفت، شبیه برادران ساموئل استفاده می‌کرد.در سال ۱۹۰۷ شرکت شل با تولیدکنندگان روسی ادغام و شرکت نفتی رویال داچ شل تاسیس شد که سهم شرکت حمل‌ونقل شل ۴۰درصد و سهم شرکت رویال داچ ۶۰درصد بود. شرکت تازه تاسیس خیلی سریع به‌شهرت رسید. دو سال بعد، سوخت هواپیمای اولین فردی که بر فراز کانال انگلیس پرواز کرد از شل بود. در دهه ۱۹۹۰، شل کسب وکار LNG را آغاز کرد و تولیدسوختهای تجدیدشونده رونق گرفت: انرژی خورشیدی، انرژی باد، انرژی سوختهای پاک و هیدروژن. سرمایه‌گذاری شل در این زمینه‌ها بسرعت گسترش یافت. شل در سال ۲۰۰۵ به یک تجدید ساختار دست زد و براساس انرژی‌های نوین، شرکتی جدید را خلق کرد که در ۱۴۶ کشور جهان به صورت یک گروه جهانی از شرکتهای انرژی و پتروشیمی عمل می‌کند.
استراتژی شرکت شل چنین است: صنایع بالادستی مدرن و صنایع پایین‌دستی سودآور. اهداف گروه عبارت است از مشارکت موثر، مسئولیت‌پذیری و سودآوری در نفت، فرآورده‌های نفتی، گاز، شیمیایی و سایر کسب وکارهای منتخب و مشارکت در تحقیق و توسعه سایر منابع انرژی برای پاسخگویی به نیازهای متغیر مشتری و نیازهای روبه‌رشد جهانی برای انرژی. بیشتر...

شرکت توتال(TOTAL)

توتال در سال ۱۹۲۴ با نام «شرکت نفت فرانسه» تأسیس شد. دولت فرانسهو بخش خصوصی در این شرکت شریک بودند. در ۱۹۸۵ نام آن به «توتال-شرکت نفت فرانسه» تغییر کرد. در ۱۹۹۰ پس از ادغام با شرکت بلژیکی پتروفینا، نام آن "توتال-فینا" شد. در ۱۹۹۹ با ادغام با شرکت «الف-آکیتن» نام آن را به "توتال فینا الف" برگرداندند و بالاخره در ۲۰۰۳ نام آن توتال تعیین شد.بیشتر...
قزمونای گاز (KAZMUNAY GAS)

شرکت ملی نفت قزاقستان "قزمونای گاز" شرکت دولتی نفت قزقستان است که با فرمان رئیس جمهور وقت  قزاقستان از 20 فوریه با ادغام CJSC "NOC" Kazakhoil " و JSC "NC" (شرکت حمل و نقل نفت و گاز) با هدف کلی فراهم آوردن حداکثر فایده از منابع نفت و گاز برای مردم کشور بوجود آمد. فعالیت های شرکت مذکور  شامل اکتشاف ، آماده سازی ، بهره برداری از خشکی و دریایی نفت و گاز در جمهوری قزقستان، حمل و نقل ، پردازش ، پالایش و فروش نفت ، گاز ، میعانات و دیگر محصولات مرتبط می باشد.  این شرکت بیش از 64 هزار  پرسنل شاغل دارد. ...بیشتر

لوک اویل (LUK OIL)

لوک اویل که اط سال 1991 تاسیس شده است دومین شرکت نفتی بزرگ روسیه و دومین تولید کننده معظم نفت در این کشور می باشد. در سال 2009 لوک اویل 615/97 میلیون تن نفت معادل 972/1 میلیون بشکه در هر روز تولید داشته است. دفتر مرکزی آن در مسکو قرار گرفته و پس از شرکت اکسون موبیل، دومین شرکت بزرگ سهامی عام در زمینه ذخایر نفت و گاز محسوب می شود. بطوریکه در سال 2008 ذخایر نفتی این شرکت 3/17 میلیارد بشکه معادل نفت اعلام شد که معادل 3/1 % از کل ذخایر نفتی جهان می باشد. این شرکت 2/2% از کل تولید نفت جهان و 8/17% از نفت خام تولیدی روسیه و 2/18% از نفت پالایش شده در روسیه را تولید می کند. درحالیکه 8/89% از ذخایر نفتی لوک اویل و 6/90% از تولیدات هیدروکربوری قابل بازاریابی آن در خاک روسیه قرار دارد و عمدتا فعالیتهای نفتی آن در بخشهای فدرال شمال شرق، ولگا، اورال و جنوب متمرکز است. مهمترین منطقه تولید نفت لوک اویل سیبری غربی است که 44% از ذخایر هیدرورکبوری اثبات شده و 49% از تولیدات این شرکت را در خود جای داده است.
لوک اویل در بیش از 40 کشور جهان فعالیت داشته و یکی از گسترده ترین پایانه های فروش بنزین و سوختهای جایگزین را در اختیار دارد. فعالیت این شرکت در زمینه اکتشاف، حفاری، تولید و فروش نفت و سوخت (بنزین و سوختهای جایگزین) می باشد. مدیرعامل لوک اویل معاون بخش تولید وزیر نفت شوروی سابق است و باور دارد که تنها راه مقابله با شرکتهای غربی کپی برداری از سیستمهای تجاری آنان است. از این رو شرکت فعالیت خود را با سه شاخه اصلی اکتشاف و تولید، پالایش، پخش آغاز نمود که با سیستمهای زمان شوروی بسیار متمایز بود. لوک اویل علاوه بر قلمرو روسیه در کشورهای قزاقستان، آذربایجان، ازبکستان، مصر،ایران، عراق، کلمبیا، ونزوئلا، بلژیک، عربستان سعودی و بلغارستان نیز پروژه اکتشاف و تولید نفت و گاز دارد. در سال 2004 کونوکوفیلیپس 6/7 درصد از سهام لوک اویل را خرید و بر اساس تفاهمات منعقده دو شرکت، این مقدار تا 20% قابل افزایش بود. همچنین بصورت مشترک کار توسعه میدان نفت و گاز در شمال منطقه Timan-Pechora روسیه و میدان West Qurna عراق را دنبال می کنند. همچنین در سال 2006 باحمایت دولت ازبکستان کنسرسیومی از شرکتهای اربک نفت و گاز، لوک اویل، پتروناس، شرکت نفت کره و CNPC چین فعالیتهای اکتشافی و توسعه میادین نفت و گاز دریای Aral را آغاز نمودند. هرچند اکتشاف میادین این منطقه از ریسک بالا برخوردار است اما تحقق اهداف از پیش تعیین شده کنسرسیوم را به موفقیت چشمگیر خواهد رساند. همچنین لوک اویل اولین کمپانی روسی است که تجربه کار در بخش فلات قاره و آبهای عمیق آفریقا را بدست آورد.
پالایش و بازاریابی فرآورده های نفتی بخش دیگری از فعالیتهای این شرکت است که با توسعه آن لوک اویل موفق شده ارزش دارایی و قدرت رقابتی خود را در سطح منطقه افزایش دهد و با اتکا به تولید و فروش فرآوردههای با کیفیت پالایشی بازارهای فرامنطقه ای را به دست آورد. اخیرا این شرکت انواع مختلفی از محصولات نفتی، گازی و پتروشیمی تولید نموده و بواسطه پایانه های خرده فروشی خود رد 30 کشور به فروش رسانده است. لوک اویل پالایشگاههای نفتی خود را در 6 کشور مختلف تسری داده بطوریکه در سال 2010 ظرفیت کل پالایشی این شرکت به 5/71 میلیون تن در سال رسید. تنها در خاک روسیه دارای 4 پالایشگاه بزرگ، 2 پالایشگاه کوچک، 4 محتمع فرآورش گاز، 2 پالایشگاه پتروشیمی با ظرفیت 1/45 میلیون تن در سال معادل 338 میلیون بشکه در سال است.
همچنین در حوزه انرژی الکتریسیته فعالیت این شرکت چشمگیر است که شامل تمام مراحل تولید برق، انتقال و بازاریابی الکتریسیته می شود. اولین اقدامات لوک اویل در این صنعت به خرید شرکت تولدی برق روسیه و شرکت UGK TGK-8 در سال 2008 باز می گردد و اکنون مجتمع های تولید برق حرارتی آن در بلغارستان، رومانی و اوکراین پراکنده هستند. بطوریکه ظرفیت تولدی برق این شرکت به GW 4/4 رسیده و در سال 2010 بالغ بر 6/14 میلیارد کیلووات ساعت برق تولید نموده است. بیشتر...

رپسول (REPSOL)

شرکت رپسول در سال 1948 به منظور ایجاد پالایشگاه در منطقه Escombreras اسپانیا ایجاد گردید. و در سال 1986 فعالیت خود را به طور رسمی در قالب گروه رپسول آغاز کرد که در حال حاضر در بیش از 40 کشور فعالیت دارد. در 28 آوریل 2011 هیئت مدیره شرکت رپسول استراتژی خود را مبنی بر گرفتن پروژه های جدید تا سال 2014 به تصویب رساندند.
کشف ذخایر جدید توسط شرکت رپسول در سالهای اخیر و افزایش درآمد این شرکت روح تازه ای را به کالبداقتصاد بحران زده اسپانیا دمید. در راستای استراتژی جدید شرکت فعالیت های تولیدی و اکتشافی موتور حرکت دهنده شرکت به سمت رشد و توسعه است. توانایی این شرکت به منظور اکتشاف در اعماق دریا آینده روشنی را برای این شرکت ترسیم می کند.بیشتر...
سیبور (SIBUR)

هلدینگ سیبور بزرگترین شرکت صنایع پتروشیمی روسیه و وابسته به شرکت گازپروم می باشد که در چند سال گذشته به دلیل برخورداری کشور روسیه از ذخایر گازی و نفتی عظیم و توجه ویژه دولت این کشور به سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی، فعالیت خود در زمینه اجرای پروژه های متعدد پتروشیمی را شدت بخشیده و در این راه موفقیت هایی نیز کسب نموده است. این شرکت که تولید بیش از 100 محصول را برعهده دارد در حال حاضر در صدر شرکتهای فعال پتروشیمی در منطقه آسیای ماینه و قفقاز، کشورهای مستقل مشترک المنافع و اروپای شرقی بوده و در زنجیره تولید محصولات از فرآورش APG (Associated Petroleum Gas) تا تولید انواع منومرها و پلاستیکها، کودهای معدنی، تایرها و لاستیکهای صنعتی فعالیت دارد و از مزیت بالای خود در استفاده از خوراک فراوان موجود در غرب سیبری به بهترین شکل ممکن بهره برداری می نماید.
شرکت سیبور بیش از 2000 برند مختلف محصول تولید نموده و بیش از نیمی APG روسیه را فرآورش می نماید. این شرکت در سال 2010 معادل 23% پروپیلن، 23% پلی پروپیلن، 17% پلی اتیلن، 40-30% انواع لاستیک، 34% تایرها، 16% کودهای ازته و درصد قابل توجهی از دیگر محصولات پتروشیمی موجود در بازار روسیه را تولید نمود. 57% تولیدات شرکت سیبور در روسیه به فروش رسید و 21% به اروپا، 7% به کشورهای CIS، 5% به چین و 10% به سایر کشورها صادر می گردد. شرکتهای زیرمجموعه هولدینگ سیبور در 26 منطقه روسیه گسترده بوده و مجموعا بیش از 50 هزار نفر در این شرکتها مشغول به کار هستند. فعالیتهای تولیدی این شرکت بر فرآورش خوراکهای هیدروکربنی، تولید انواع لاستیک مصنوعی، محصولات پلاستیکی، مصنوعات آلی، کودهای معدنی و تایر متمرکز است.
گروه مالی گازپروم بانک که از نهادهای مالی معتبر و بسیار مهم روسیه است، سهامدار اصلی این شرکت بوده و کنترل عمده سهام هولدینگ سیبور را در اختیار دارد. شرکت SIBUR LLC بطور انحصاری بدنه اجرایی شرکت هولدینگ سیبور را تشکیل می دهد. این شرکت اخیرا از رشد عملیاتی واقتصادی منظم و خوبی برخوردار بوده، درآمد 4/161 میلیارد روبل (حدود 6/5 میلیارد دلار) این شرکت از تولید مواد پتروشیمیایی، تایر و کودهای معدنی در اوضاع نه چندان مطلوب اقتصادی در سال 2009 حاکی از رشد اقتصادی قابل توجه آن داشته و توانایی بالای مدیریت سیبور در بهره برداری هرچه بیشتر از امکانات فنی، تاسیسات و خوراک در دسترش را نشان میدهد.
برنامه ریزی سیبور برای سالهای آتی نشاندهنده تمایل جدی این شرکت به سرمایه گذاری جهت ایجاد ظرفیتهای جدید در فرآورش گاز و تولید محصولات پتروشیمی با تقویت مزیتهای رقابتی، احداث واحدهای تولیدی با ظرفیتهای بالا و افزایش صادرات نفت سبک و LPG به اروپا از طریق ایجاد ترمینال صادراتی جدید می باشد. سیبور در برنامه خود بدنبال افزایش توان فرآورش APG و تولید NGL نیز بوده و درصدد کسب کل بازار پلاستیک روسیه است. بیشتر...

سوکار (SUCAR)

استات اویل (STAT OIL)

معرفی: شرکت نروژی استات اویل در سال 1972 بنیان گذارده شد. این شرکت د ر حال حاضر با بکارگیری بیش از 29000 نفر نیروی کار بزرگترین شرکت نفتی در منطقه اسکاندیناوی و همچنین نروژ است. با وجود عرضه سهام این شرکت در بورس های نیویورک و  Oslo دولت نروژ با تملک بیش از 64% این شرکت بزرگترین مالک این شرکت به حساب می آید. استات اویل یکی از بزرگترین فروشندگان نفت خام و تامین کنندگان گاز طبیعی قاره اروپا به شمار می آید. استات اویل استراتژی اصلی و بلند مدت خود را بر توسعه صنایع بالادستی و سرمایه گذاری در این بخش تنظیم کرده است. بیشتر...
توپراش (TUPRAS)

شرکت توپراش با ظرفیت پالایشی سالانه 1/28 میلیون تن نفت خام در سال دارای چهار پالایشگاه بزرگ است. همچنین امکاناتی معادل 50 هزار تن محصولات پتروشیمی را در اختیار دارد و از سال 2006 عمده سهام (80%) شرکت حمل و نقل DITAS را نیز خریداری نمود. همچنین 40% از سهام شرکت خرده فروشی Opet را که در حوزه تجاری، سوخت رسانی و روان سازها فعالیت دارد را خریداری نموده است. شرکت توپراش نسل به نسل به شرکت IPRAS باز می گردد که توسط شرکت امریکایی Caltex پایه گذاری شده بود. در سال 1983 این شرکت به همراه 3 مجموعه پالایشی دیگر که تحت کنترل دولت درآمده بودند یکی شده و شرکت توپراش را تشکیل دادند. اقدامات خصوصی سازی در توپراش از سال 1991 با فروش 5/2% سهام آن آغاز شد و در سال 2005 در مرحله دوم تا 49% سهامی عام اعلام شد. در این سال یک کنسرسیوم متشکل از Koc Holding و Shell بیش از 4 میلیارد دلار بابت خرید 51% باقیمانده سهام توپراش پرداخت نمود و یک شرکت مشارکتی جدید بنام Enerji Yatirimlari A.S تشکیل داد. بیشتر...
ترکمن گاز

ترکمن گاز (Turkmengas ) تنها شرکت دولتی است که فعالیتهای گاز طبیعی  ترکمنستان را اداره می کند. این شرکت یکی از بزرگترین تولید کنندگان گاز در منطقه است.  این شرکت 50% کل درآمد های کشور را تامین می کند ، حدود 6 میلیارد دلار در سال .ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می‌کند. رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۰۷ براساس آمار صندوق بین‌المللی پول حدود ۱۱٫۵٪ بوده‌است که آن را یازدهمین کشور دارای رشد اقتصادی سریع می‌سازد.
ترکمنستان در فهرست چهار کشور بزرگ تولید کننده گاز طبیعی و چهار کشور تولید کننده نفت در شوروی سابق قرار دارد. ذخائر اثبات شده گاز این کشوربالغ بر 94۰۰۰ میلیارد فوت مکعب گاز یعنی مقام یازدهم جهان و ذخائر اثبات شده نفت آن حدود 600 میلیون بشکه است. بیشتر ذخایر نفتی کشور در غرب ترکمنستان از جمله در پهنه دریای خزر متمرکز شده‌است. ذخایر گاز طبیعی تقریباً در سراسر خاک کشور پراکنده‌است. بیشتر...
 
امتیاز دهی
 
 

<>
شيدسچپج
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930