گفتگو با جوانان موفق صنعت نفت؛
آشنایی با متخصصان جوان صنعت نفت (شماره 26)

1392/12/24 شنبه

مهندس محمد رضا کبیری، یکی از متخصصان جوان موفق شاغل در اداره تعمیرات الکترونیک و رادار شرکت پایانه‌های نفتی در جزیره خارگ می باشد که در ادامه گفتگوی انجام شده با ایشان را می خوانیم.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی متخصصان جوان صنعت نفت (javanan.mop.ir)؛ کانون تفکر جوانان صنعت نفت در راستای ماموریت های خود، اقدام به شناسایی و معرفی نخبگان و متخصصان جوان موفق شاغل در صنعت نفت کشور می نماید. در همین راستا گفتگویی با آقای مهندس محمدرضا کبیری، یکی از متخصصان جوان موفق و رییس اداره تعمیرات الکترونیک و رادار  شرکت پایانه‌های نفتی ایران در جزیره خارگ انجام شده که متن آن را در ادامه می خوانیم. 

1- به عنوان اولین سئوال لطفاً خودتان را معرفی کنید و در خصوص سطح و زمینه تحصیلات خود توضیحاتی را بیان فرمایید؟
با نام و یاد خدا . اینجانب محمدرضا کبیری متولد شهر تهران در بهمن ماه 1358 با توجه به انتقال پدرم به شهرستان دوران دبستان تا دبیرستان را در این شهر گذراندم. در سال 1377 با کسب رتبه 100 وارد دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) در رشته مهندسی برق شدم و پس از  گذراندن دروس اولیه با توجه به علاقه شخصی و کسب تراز نمرات خوب گرایش مخابرات را انتخاب کردم و در سال 81
فارغ التحصیل شدم. در حال حاضر نیز با توجه به شرایط کاری و نیاز به حضور در منطقه عملیاتی خارک در  پایان سال 92 کارشناسی ارشد خود را در رشته الکترونیک در دانشگاه آزاد به پایان می رسانم. در طول دوران دانشجویی در گروه های علمی مختلف عضو بودم.

2- درخـصـوص سـوابـق، تجـربیـات خـود در صنعت نفت و حوزه مسئولیت فعلی که بدان اشتغال دارید، چه مواردی را قابل ارائه می دانید؟
در اردیبهشت سال 84 با شرایط نخبگی و پس از طی مراحل مصاحبه به استخدام شرکت پایانه های نفتی ایران در آمدم و از آن تاریخ تا کنون در اداره مخابرات این شرکت در سمت های مختلف مشغول به کار هستم. قبل از آن نیز در مرکز تحقیقات هوا وفضا و  مدتی نیز در شرکت صنعتی دریایی ایران ( صدرا ) در پروژه های نفتی وگازی offshore  و onshore  با عنوان مهندس راه اندازی سیستم های مخابراتی و ناوبری مشغول بودم. در ابتدای استخدام در شرکت پایانه های نفتی ایران در سمت مهندس ارشد الکترونیک و پس از مدتی به سمت رییس تعمیرات الکترونیک و در حال حاضر نیز با عنوان رییس تعمیرات الکترونیک و رادار  در حال خدمت می باشم که مسئولیت اینجانب  هدایت، نظارت و برنامه ریزی نصب، راه اندازی، تعمیرات و نگهداری کلیه سیستم های الکترونیکی، مخابراتی و کمک ناوبری ( از جمله رادار آرپا، جایرو کامپس، رادیو های HF و VHF GMDSS، AIS،…) مربوط به حدود 20 شناور ، سیستم های پیجینگ و تاک بک اسکله ها و مناطق صنعتی ، پشتیبانی از شبکه های رادیویی بیسیم و نقطه به نقطه در سطح جزیره خارک و سایر نقاط عملیاتی شرکت پایانه های نفتی و ... می باشد.


3- تا کنون چند مقاله علمی در نشریات علمی و کنفرانس های ملی و بین المللی ارائه کرده اید و موضوع آن ها چه بوده است؟
یک مقاله علمی در کنفرانس ICASSP 2003 (Hong Kong) و IEEE 2004 (Saudi Arabia) در زمینه فشرده سازی اطلاعات دارم. و در حال حاضربر روی پروژه ای در زمینه بازرسی الکترونیکی مخازن نفتی کار می کنم که مقاله آن به زودی آماده ارایه خواهد شد.


4- لطفاً مختصری از دیگر اقدامات و موفقیت های علمی پژوهشی خود بیان فرمایید.
از همان دوران دبستان در اکثر مسابقات علمی در استان جزو پنج نفر اول بودم . دوران راهنمایی و دبیرستان خود را در دبیرستان نمونه آمل که بهترین مدرسه از نظر علمی در استان بود گذراندم در سال 76 با ارایه طرح و ساخت دستگاهی در جشنواره خوارزمی موفق به کسب رتبه “ده طرح برتر” گردیدم. در سال 88 به همراه اخوی گرامیم موفق به انتشار کتاب "مدیریت شبکه های بیسیم CWNA" شدم. در حال حاضر روی کتابی با موضوع مخابرات راه دور کار میکنم.

5- عامل اصلی موفقیت های شما چیست؟ و مشوق شما در پیشرفت های تان در زندگی چه کسانی بوده اند؟
اول ایمان به قدرت خدای متعال و پس از آن تلاش و نا امید نشدن از شکست ها  و تشویق ها وحمایت های خانواده

6- اوقات فراغت تان را چگونه می گذرانید؟ و رابطه شما با ورزش چگونه است؟
در سال های پیش فرصت بیشتری برای پرداختن به ورزش داشتم اما اکنون بیشتر وقتم را صرف مطالعه و به روز آوری اطلاعات و دانش می کنم.


7- توجه به نخبگان و معرفی متخصصان جوان برتر چه تاثیری می‌تواند بر انگیزه آنها و سایر جوانان شاغل در صنعت نفت داشته باشد؟
قطعا بی تاثیر نخواهد بود ولی انگیزه اصلی زمانی ایجاد می شود که از این متخصصان در در پست های مدیریتی و تصمیم گیری های کلان نیز استفاده گردد و صرفا این توجه جنبه تبلیغاتی نداشته باشد.

8-برنامه شما برای آینده کاری تان چیست و چه هدفی را دنبال می کنید؟
تلاش برای بالا بردن سواد علمی و تجربیات عملی و موثر بودن در هر سمت و وظیفه ای که به اینجانب محول می شود برنامه کنونی ام می باشد که قطعا از لحاظ کاری نیز با توجه و اعتماد بیشتر مدیران ارشد منجر به پیشرفت شغلی خواهد شد.

9- توصیه شما به دیگر جوانان هم سن و سال خود برای کسب موفقیت در زندگی شخصی و کاری شان چیست؟
همیشه خدا را در نظر داشته باشند و هیچ گاه از مشکلاتی که در راه پیشرفت برایشان بوجود می آید نهراسند و نا امید نشوند.

10- پیشنهاد شما به دیگر متخصصان جوان شاغل در صنعت نفت چیست؟
با تشکر  ،خدا حافظ جوانان این مرز و بوم باشد.لینک مرتبط:
آشنایی با متخصصان جوان صنعت نفت (شماره 25)

بيشترحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق