مشاور وزیر نفت مطرح کرد:
بانوان به عنوان نیمی از جامعه، محور توسعه هستند

1392/11/21 دوشنبه

فاطمه تندگویان مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده گفت: زنان به عنوان نیمی از یک جامعه، محور توسعه محسوب می شوند و سلامت جسم، روح و اجتماعی آنها باید به عنوان یک اصل مهم همیشه مدنظر قرار گیرد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی متخصصان جوان صنعت نفت(javanan.mop.ir)؛ فاطمه تندگویان مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده، در مراسم اختتامیه سومین المپیاد سراسری بانوان بالای ٢٦ سال صنعت نفت (سه شنبه، ٨ بهمن 1392)، از حضورش در این المپیاد به عنوان یک فرصت طلایی برای شناخت جامعه زنان در صنعت نفت نام برد.

وی اظهار کرد: برای زنان صنعت نفت که با چنین فرصت ها و عرصه هایی روبرو هستند و می توانند در این عرصه به رشد و بالندگی دست یابند، بسیار خرسندم.

تندگویان افزود: زنان به عنوان نیمی از یک جامعه، محور توسعه محسوب می شوند و سلامت جسم، روح و اجتماعی آنها باید به عنوان یک اصل مهم همیشه مدنظر قرار گیرد.

مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده با اشاره به اینکه این المپیادها در حال حاضر برای دو رده سنی زنان زیر ٢٦ و بالای ٢٦ سال برگزار می شود، ادامه داد: امیدوارم به زودی برای رده سنی پیشکسوتان زن نیز همانند مردان، المپیاد ورزشی برگزار شود.

تندگویان به رقابت های سخت و کاملا جدی ورزشکاران به عنوان یک ویژگی بارز این المپیاد اشاره کرد و گفت: رقابت های ورزشکاران را از نزدیک مشاهده کرده و متوجه شده ام که کاملا جدی و به دور از تصنع برگزار می شود.

مدیرکل توسعه ورزش، سلامت و رفاه وزارت نفت نیز در این مراسم با تاکید بر حفظ تندرستی زنان به عنوان رکن اصلی خانواده و با هدف افزایش بهداشت و سلامت محیط کار گفت: امسال برای سومین بار است که المپیاد ورزشی برای بانوان بالای ٢٦ سال برگزار می شود و تا قبل از آن همه رده های سنی زنان در یک المپیاد حضور می یافتند.

غلامرضا شاهکرمی بخش عمده ای از اقدام ها و مسئولیت های برگزاری این المپیاد از سوی زنان را از ویژگی های بارز این المپیاد خواند و گفت: کمیته های فنی، سرپرستی های فنی، داوران و ... ، همگی با مسئولیت خانم های صنعت نفت انجام شد.

وی اظهار امیدواری کرد که سال آینده ١٠٠ درصد کارها از جمله تدارکات و اجرای این المپیاد از سوی بانوان انجام شود.

وی از تعیین شاخص های کمی و کیفی رابطه بین ورزش و سلامت افراد به عنوان نخستین رویکرد نام برد و افزود: امیدوارم با مشارکت سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت بتوانیم به یک غربالگری مناسب و انتخاب رشته برای ورزش همگانی دست یابیم.

مدیرکل توسعه ورزش، سلامت و رفاه وزارت نفت همچنین از دستیابی به هرم ورزش به عنوان دومین رویکرد مهم سال آینده نام برد و اظهار کرد: هر یک از کارکنان صنعت نفت بر اساس استانداردهای جهانی باید در هفته ١٥٠ دقیقه ورزش کنند.

شاهکرمی رویکرد سوم را در قالب حمایت و مشارکت تمام مدیران ارشد و میانی صنعت نفت در این زمینه دانست و عنوان کرد: مدیران باید در این زمینه خصوص حمایت همه جانبه داشته باشند و از طریق روابط عمومی های خود اطلاع رسانی های شفاف و به موقع انجام دهند.

وی در همین زمینه با بیان اینکه اداره کل روابط عمومی وزارت نفت می تواند نقش بسیار کلیدی در توسعه ورزش ایفا کند، تصریح کرد: موتور محرک حفظ و نگهداشت نیروی انسانی، ورزش بوده است که در این راه اطلاع رسانی روابط عمومی ها بسیار کارگشا خواهد بود.

شاهکرمی هدف اصلی و نهایی اداره کل ورزش را همانند سایر اجزای صنعت نفت، کاهش هزینه های تولید، افزایش ظرفیت تولید و درآمد حاصل از آن عنوان و تاکید کرد: تنها با نیروی انسانی سالم و تندرست است که می توان به این اهداف دست یافت.

او در ادامه به رویکرد ورزش قهرمانی طی یک سال و نیم گذشته اشاره کرد و گفت: بنا بر سیاست های یک سال اخیر وزارت نفت مبنی بر استفاده از ظرفیت فرزندان کارکنان صنعت نفت برای ورزش قهرمانی ،هم اکنون به پیشرفت های خوبی دست یافتیم.

وی استعدادهای فرزندان نفت در ورزش قهرمانی را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: برخی از تیم های قهرمانی صنعت نفت هم اکنون کاملا از فرزندان کارکنان تشکیل شده است.

مدیرکل توسعه ورزش، سلامت و رفاه وزارت نفت به لزوم توسعه زیرساخت های ورزشی در این صنعت اشاره کرد و گفت: ساخت و تهیه اماکن ورزشی و توسعه آنها برای کارکنان صنعت نفت باید با کمک همه ارکان و اجزای صنعت نفت از جمله صندوق های بازنشستگی صورت بگیرد تا بتوانیم به آن سرعت ببخشیم.

در سومین المپیاد بررسی بانوان بالای ٢٦ سال صنعت نفت، جمعی از مدیران چهار شرکت اصلی وزارت نفت نیز حضور داشتند.این المپیاد به میزبانی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار شانا، سومین المپیاد بررسی بانوان بالای ٢٦ سال صنعت نفت امسال در ٩ رشته ورزشی شامل والیبال، بسکتبال، شنا، شطرنج، پینگ پنگ، تیراندازی، آمادگی جسمانی و بدمینتون و در قالب ٦ کاروان و ٧٠٠ نفر طی ٦ روز در مجموعه فرهنگی رفاهی محمودآباد برگزار و به برندگان اول تا سوم آن جوایزی اهدا شد.
بيشترحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق