گفتگو با جوانان موفق صنعت نفت؛
آشنایی با متخصصان جوان صنعت نفت (شماره 24)

1392/11/2 چهارشنبه

مهندس هاشم اقتداری، یکی از متخصصان جوان موفق شاغل در پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری ایران می باشد که در ادامه گفتگوی انجام شده با ایشان را می خوانیم.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی متخصصان جوان صنعت نفت (javanan.mop.ir)؛ کانون تفکر جوانان صنعت نفت در راستای ماموریت های خود، اقدام به شناسایی و معرفی نخبگان و متخصصان جوان موفق شاغل در صنعت نفت کشور می نماید. در همین راستا گفتگویی با آقای مهندس هاشم اقتداری، یکی از متخصصان جوان موفق شاغل در اداره پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری ایران انجام شده که متن آن را در ادامه می خوانیم. 


به عنوان اولین سئوال لطفاً خودتان را معرفی کنید و در خصوص سطح و زمینه تحصیلات خود توضیحاتی را بیان فرمایید؟

اینجانب هاشم اقتداری فرزند عبدالرضا متولد 29/06/1360 در شهرستان دزفول می باشم. دوران طفولیت اینجانب همزمان با آغاز جنگ تحمیلی و وقایع ناگوار آن دوران بود. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان را در این شهرستان طی کردم و  در کنکور سراسری سال 87 بدلیل سهل انگاری در انتخاب رشته در مقطع کاردانی رشته مکانیک ماشین آلات سنگین دانشگاه شهید چمران – شاخه شمالی پذیرفته شدم و با کسب رتبه سوم در این مقطع فارغ التحصیل شدم. در سال 80 با کسب رتبه اول در آزمون ورودی دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ناپیوسته پذیرفته شده و در سال 1383 با کسب رتبه اول در مقطع کارشناسی در رشته مهندسی مکانیک گرایش طراحی جامدات از دانشگاه آزاد اهواز فارغ التحصیل شدم. در سال 1387 در آزمون ورودی دانشگاه دولتی در دانشگاه شهید چمران اهواز در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی پذیرفته و در سال 1387 از این دانشگاه فارغ التحصیل شدم. حضور فعال در مراسمات مختلف بسیج همواره در زمره فعالیتهای دانشجویی اینجانب بوده و هست.

درخـصـوص سـوابـق، تجـربیـات خـود در صنعت نفت و حوزه مسئولیت فعلی که بدان اشتغال دارید، چه مواردی را قابل ارائه می دانید؟

در سال 1387 با پایان تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد و شروع دوره خدمت سربازی در محل سازمان بازرسی کل کشور  به عنوان بازرس در مجموعه¬های نفتی و بعد از مدتی در بخش آب و برق و انرژی مشغول به گذارندن دوران خدمت سربازی شدم. بعد از دوران خدمت سربازی در سال 1389 در شرکت آذرآب پیمانکار نصب بویلر در محل پتروشیمی بندر امام مشغول به کار شدم و تا قبل از استخدام در شرکت ملی حفاری ایران کارشناس واحد کنترل کیفیت  این شرکت بودم. اینجانب در آزمون سال 1390 شرکت کرده و در سال 1391 به استخدام شرکت ملی حفاری ایران درآمدم.

تا کنون چند مقاله علمی در نشریات علمی و کنفرانس های ملی و بین المللی ارائه کرده اید و موضوع آن ها چه بوده است؟
2009 Krakow, Poland ارائه مقاله در زمینه تبرید در کنفرانس ExHFT-7
2009 Belgrade, Serbia ارائه مقاله در کنفرانس تهویه مطبوع در کشور صربستان
2009 
www.Science direct.com چاپ مقاله ISI در مجله Refrigeration
1389 تهران 11-13 خرداد  ارائه مقاله در دومین کنفرانس ICHVAC
چهار مقاله. 2 عدد ارائه در کنفرانس های بین المللی خارجی و یک عدد در کنفرانس های بین المللی داخلی و یک عدد در مجلات بین المللی


لطفاً مختصری از دیگر اقدامات و موفقیت های علمی پژوهشی خود بیان فرمایید.
کسب رتبه سوم در بین فارغ التحصیلا ن سال  1380 در دانشگاه شهید چمران
کسب رتبه اول در آزمون ورودی دانشگاه آزاد در سال 1380
کسب رتبه اول در فارغ التحصیلان سال 1383 دانشگاه آزاد
کسب رتبه اول در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد در سال 1384 دانشگاه ازاد
کسب نمره 4/19 در پایان کارشناسی ارشد .

عامل اصلی موفقیت های شما چیست؟ و مشوق شما در پیشرفت های تان در زندگی چه کسانی بوده اند؟
عامل اصلی موفقیت اینجانب اعتقاد به حضور خدا در همه جا و همه وقت، توکل بر خدا و توسل به ائمه معصومین و تلاش و پشتکار فراوان اینجانب و تشویق و کمک بی شائبه پدر و مادرم که همواه دلگرم کننده بوده اند و در ادامه نیز همسرم .
6- اوقات فراغت تان را چگونه می گذرانید؟ و رابطه شما با ورزش چگونه است؟
با توجه به شرایط کاری موجود در صنعت نفت و تدریس اینجانب در دانشگاه ها معمولا ً اوقات فراغت غروب و شبها برای انسان ایجاد می شود که بهترین ورزش در آن زمان پیاده روی است. مطالعه نشریات و مجلات علمی الکترونیکی و ورزشی نیز از جمله فراغت های اینجانب می باشد. البته نا گفته نماند تا چندی پیش به صورت حرفه ای فوتبال بازی می کردم و هنوز هم اگر فرصتی بوجود آید مضایقه نخواهم کرد.


توجه به نخبگان و معرفی متخصصان جوان برتر چه تاثیری می‌تواند بر انگیزه آنها و سایر جوانان شاغل در صنعت نفت داشته باشد؟
این کار منجر به ترغیب و ایجاد انگیزه در دل جوانان خواهد شد و باعث ایجاد انگیزه در روحیه و فعالیتهای آتی ایشان می گردد.


برنامه شما برای آینده کاری تان چیست و چه هدفی را دنبال می کنید؟
انشاالله کسب تجربه بیشتر در زمینه کاری و ایجاد راه حل های نوین به منظور حل مشکلات موجود در صنعت حفاری و همچنین تحقیق در زمینه روشهای نوین در صنعت حفاری به منظور افزایش بهره وری و کسب دانش


پیشنهاد شما به دیگر متخصصان جوان شاغل در صنعت نفت چیست؟
تلاش پیگیر و همت مضاعف و کار جدی بهمراه پشتکار  فراوان با توکل بر خدا و توسل به ائمه. کسب دانش های نوین در زمینه های کاری و کسب علم و دانش ولو در کشورهای دیگر و با مشقت همراه باشد.


لینک مرتبط:
آشنایی با متخصصان جوان صنعت نفت (شماره 23)

بيشترحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق