توسط موسسه مطالعات بین المللی انرژی؛
راهبردهای جلوگیری از خروج نیروهای توانمند صنعت نفت تدوین شد

1392/11/7 دوشنبه

دکتر محمدمهدی رشیدی رئیس پژوهشکده مدیریت و منابع انسانی موسسه مطالعات بین المللی انرژی از تهیه و تدوین راهبردهای حفظ و جلوگیری از خروج نیروهای مستعد و توانمند صنعت نفت توسط این موسسه خبر داد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی متخصصان جوان صنعت نفت(javanan.mop.ir)؛ دکتر محمد مهدی رشیدی رییس پژوهشکده منابع انسانی موسسه مطالعات انرژی ،با اشاره به اهمیت مسائل مرتبط با نگهداشت نیروی انسانی گفت: این راهبرد  با بررسی و آسیب شناسی عملکرد صنعت نفت در حفظ و نگهداشت نیروی انسانی تهیه شده و به همین منظور راهکارها و اقدامات اجرایی کوتاه مدت و مستمر مورد نیاز پیش بینی و تبیین شده است .

وی افزود:این راهبرد جهت هرگونه بهره برداری  به معاونت توسعه منابع انسانی وزارت نفت ارسال شده است.

وی تصریح کرد: آسیب شناسی عملکرد صنعت نفت در حفظ نیروی انسانی طی ١٣ سال اخیر نشان می دهد که مسئله خروج نیروهای انسانی خبره از این صنعت تنها به حقوق و مزایا مربوط نمی شود و عوامل دیگری نیز در این حوزه دخیل است.

به گفته رشیدی، اگرچه عامل حقوق و دستمزد در این میان حائز اهمیت است اما آسیب شناسی نشان می دهد، تاثیر عوامل دیگر نیز قابل توجه است.

 وی با تاکید بر اهمیت پیاده سازی سیستم مدیریت استعدادها در حفظ و نگهداشت نیروهای نخبه، یادآوری کرد: در این زمینه مطالعات و تحقیقات میدانی خوبی صورت گرفته است و نتایج آن در قالب راهبردی مشخص به وزارت نفت ارائه شده است.

موسسه مطالعات بین المللی انرژی در سال ١٣٧٠ تاسیس و در سال ١٣٧٥ موفق به اخذ مجوز پژوهشکده مطالعات بین المللی انرژی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. این موسسه به وزارت نفت وابسته است و به عنوان یک مرکز تحقیقاتی و اتاق فکر از زمان تاسیس تاکنون، توانسته است به جایگاه مناسب خود در سطح بین المللی و داخلی دست پیدا کند.

موسسه مطالعات بین المللی انرژی با تشکیل گروه های پژوهشی، مطالعات کاربردی و برنامه ریزی شده را در دستور کار خود قرار داده است و از توان داخلی صنعت، امکانات موجود در کشور و دست آوردهای بین المللی در این زمینه بهره می برد.

 تلاش موسسه مطالعات بین المللی انرژی بر مطالعه و بررسی موضوعات انرژی با تاکید بر نفت و گاز در سطح داخلی، منطقه ای و بین المللی متمرکز شده است و فعالیت های این موسسه در قالب تحقیقات، مشاوره، آموزش و برگزاری سمینار ارائه می شود.

بيشترحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق