همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی برگزار شد

1392/11/8 سه‌شنبه

همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی با همت پایگاه علمی و تخصصی بسیج شهید دکتر چمران، چهارشنبه گذشته (دوم بهمن ماه 1392) با حضور مسئولان کشوری و مدیران و کارشناسان صنعت نفت در مرکز همایش های بین المللی پژوهشگاه صنعت نفت برگزار شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی متخصصان جوان صنعت نفت(javanan.mop.ir)؛ نقش پژوهش در خودباوری، تولید ملی و خلق حماسه اقتصادی؛ تفکر بسیجی و نقش آن در توسعه و بهبود فرهنگ پژوهش؛ اقتصاد مقاومتی در برابر اقتصاد وابسته؛ بکارگیری فناوری های نوین در اقتصاد مقاومتی؛ پژوهش، اقتصاد مقاومتی و سند چشم انداز ١٤٠٤؛ نقش بنگاه های دانش بنیای در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛ فرصت ها و چالش های مدیریت نظام پژوهش در اقتصاد مقاومتی و ایده پژوهش و تولید محصول با رویکرد تکمیل  زنجیره ارزش در صنعت نفت از مهم ترین محورهای این همایش به شمار می رود.پژوهش و فناوری نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور ایفا می کند
دکتر محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت امور پژوهش و فناوری در این همایش با بیان این مطلب افزود: در این مسیر، پژوهش و فناوری می تواند با اصلاح و تبدیل چرخه معیوب اقتصاد متکی به نفت به چرخه اقتصاد پویا و مولد، نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور ایفا کند.

وی با بیان اینکه لازم است نفت را به عنوان یک دارایی مدنظر قرار دهیم، تصریح کرد: با استفاده از علم، دانش و فناوری های روز، می توان به ضریب شدت انرژی بهینه دست یافت و به تدریج انرژی های پایدارتر و تجدیدپذیر مانند انرژی خورشیدی، باد و ژئوترمال را جایگزین مصارف انرژی در داخل کشور کرد.

مقدم یادآور شد: تاکنون درآمد حاصل از تولید و فروش منابع هیدروکربوری کشور به هشت هزار میلیارد دلار رسیده است و در صورت کاهش اتکای بودجه به درآمدهای نفتی و تحقق اقتصاد مقاومتی، می توان از منابع هیدروکربوری باقیمانده به نحو مطلوب تری بهره برد.

به گفته وی، کشور در زمینه سرمایه با هیچ مشکلی رو به رو نیست و مدیریت اصولی و صحیح منابع می تواند به بهبود بهره وری و افزایش عایدات ملی منجر شود.مردم ما با الهام از فرمایشات رهبری کشور را از وابستگی دور نگاه داشتند

دکتر حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت نیز در این همایش گفت: یکی از عوامل مهم برای استقلال کشور وضعیت اقتصاد مستقل است که درایران تلاش زیادی توسط متفکرین وحاکمیت برای تحقق این امر صورت گرفته و برخی با پیروزی وتعدادی نیز با شکست همراه بوده است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت گفت: درسالهای دور و بخصوص بعد از انقلاب پژوهشگاه در بخش صنعت نفت و گاز گامهای موثری درجهت بومی کردن دانش برداشته است

حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در همایش ملی تفکر بسیجی، پژوهش و اقتصاد مقاومتی در خصوص نقش پژوهشگاه در راهبرد اقتصاد مقاومتی گفت: یکی از عوامل مهم برای استقلال کشور وضعیت اقتصاد مستقل است که درایران تلاش زیادی توسط متفکرین وحاکمیت برای تحقق این امر صورت گرفته و برخی با پیروزی وتعدادی نیز با شکست همراه بوده است.

وی افزود: علی رغم تلاشها برای وابسته ماندن کشور در زمان انقلاب اسلامی مردم ما با الهام از فرمایشات رهبری و حفظ روحیه استقلال و عدم وابستگی، کشور را از وابستگی دور نگاه داشتند.

کاتوزیان با اشاره به اینکه سال ۸۹ رهبر انقلاب موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند اظهار داشت: مسئله اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب نیزبود از سوی نخبگان و ملت ایران مورداستقبال قرار گرفت و گامهای بلندی نیزدر این زمینه برداشته شد.

وی خاطر نشان کرد: اگر باید اقتصاد ملی شود بایدتمام ابعاد متکی بر خودباوری و دانش بومی شود و تلاش جدی در این زمینه صورت گیرد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت توضیح داد: درسالهای دور و بخصوص بعد از انقلاب پژوهشگاه در بخش صنعت نفت و گاز گامهای موثری درجهت بومی کردن دانش برداشته است بطوریکه ما با داشتن ۷۰۰ متخصص برجسته علمی توانسته ایم گام موثری در زمینه توسعه اقتصاد ملی در بخش نفت برداریم.

وی ابراز امیدواری کرد که اقدامات پژوهشگاه در حفظ و توسعه استقلال نفت و گاز موثر و پررونق باشد.

بيشترحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق