چهارشنبه 6 دی 1391 شرکت ملی حفاری ایران


کانون تفکر جوانان شرکت ملی حفاری ایران


الف)‌مسئول کانون تفکر جوانان شرکت:


مهندس علیرضا شهبازی

آقای مهندس علیرضا شهبازی، فوق لیسانس مهندسی نفت و کارشناس ارشد مهندسی برنامه ریزی حفاری شرکت ملی حفاری ایران می باشد که با حفظ سمت و با حکم مدیرعامل این شرکت، بعنوان "مسئول کانون تفکر جوانان شرکت ملی حفاری ایران" فعالیت می نماید.

ب) معرفی شرکت:
شرکت ملی حفاری ایران، در اول دی ماه ۱۳۵۸ تاسیس شد ه است. این شرکت، به لحاظ دامنه عملیاتی، از بزرگترین شرکت‌های فرعی شرکت ملی نفت ایران به شمار می‌رود که از شمالی‌ترین مناطق؛ (سرخس، خانگیران) تا مرکزی، غرب، جنوب‌غربی و تا جنوبی‌ترین مناطق (خلیج فارس، پارس جنوبی) و بطور کلی، در بیش از ۱۰ استان کشور، که امکان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد، فعالیت می‌کند.
شرکت ملی حفاری هم‌اکنون، با افزایش دستگاه‌های حفاری و توسعه خدمات فنی‌ومهندسی و با بهره‌گیری از بیش از ۱۶ هزار نفر نیروی‌انسانی ، عملیات‌حفاری و خدمات فنی و مهندسی چاه‌های نفت و گاز را، در ایران انجام می‌دهد.
عملیات حفاری، یکی از مدیریت‌های مهم و پایه‌ای شرکت ملی حفاری ایران است، که فعالیت خود را، با ۶ دستگاه حفاری آغاز کرد. درحال‌حاضر، دارای بیش از ۶۰ دستگاه حفاری بوده، که هر گونه عملیات حفاری در خشکی و دریا، تا عمق ۶ هزار متر، در سازندهای سخت و پر فشار را، انجام می‌دهند. ناوگان عملیات حفاری این شرکت، با بکارگیری ۵۴ دستگاه حفاری خشکی و ۸ دستگاه حفاری دریایی، به سه شاخه تقسیم می‌شود: ۱. مدیریت عملیات حفاری خشکی ۲. مدیریت عملیات حفاری دریایی ۳. بخش پشتیبانی تعمیرات.

ج) ضرورت تشکیل و ماموریت های کانون تفکر جوانان شرکت:
با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در خصوص جوانگرایی و استفاده از ظرفیت این قشر تاثیرگذار و آینده ساز کشور در تمامی زمینه ها خصوصا صنعت کلیدی نفت، نیاز است که حضور جوانان متخصص و متعهد و استفاده از نظرات و تخصص ایشان نظامند گردد.
براین اساس با توجه به اینکه شرکت ملی حفاری ایران بعنوان یکی از شرکتهای بزرگ زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران و در زمره بزرگترین شرکتهای حفاری دنیا و کلید فتح مخازن هیدروکربوری در کشور عزیزمان بخش عظیمی از کارکنان آن را جوانان متخصص و پرنشاطی تشکیل میدهد که بازوی توانمند این شرکت و  آینده ساز آن می باشند میبایست ساز و کاری را فراهم نماید تا بنحو مطلوب و بیش از گذشته از حضور جوانان متخصص و متعهد استفاده نماید. بمنظور بهره گیری از نظرات این عزیزان و بستر سازی برای حضور کارآمدتر در تصمیم سازی های شرکت که نتیجه آن افزایش انگیزه برای مشارکت بیشتر در پیشبرد و نیل به اهداف و آمادگی برای رویارویی با مشکلات و چالشهای پیش رو می باشد لزوم ایجاد ساختاری نو بر پایه خلاقیت لازم و ضروری می نماید.
 کانون تفکر جوانان شرکت ملی حفاری ایران که برپایه تخصص و تعهد و نیروی عظیم جوانی کارکنان جوان آن تشکیل گردیده است می تواند در فضایی غیر تکلیفی و بدور از فشارهای شدید عملیاتی و با بهره گیری از توان و تجربه کارکنان با سابقه و ظرفیت کارشناسی خارج از شرکت راهکارهای نو خلاقانه ای را برای ایجاد شتاب بیشتر در نیل به اهداف شرکت ایفا نماید. کمک به مدیریت ارشد شرکت برای ترمیم ساختارها، بررسی راهکارهای ایجاد رضایت مندی بیشتر برای کارفرمایان، حضور بهتر و گسترده تر در پروژه های مهم نفتی کشور، ایجاد فضای مناسب برای حضور گسترده تر شرکت در قراردادهای بین الملی، نگاه نو و توجه ویژه به ساخت داخل  قطعات و تجهیزات حفاری، تبدیل 1 دی سالروز تشکیل شرکت ملی حفاری ایران به فرمان ملکوتی حضرت امام خمینی(ره) به یک کنفرانس ملی تخصصی حفاری در کنار بزرگداشت این روز عزیز و... برخی از مجموعه کارهایی است که انشاالله توسط کانون تفکر جوانان شرکت ملی حفاری ایران انجام خواهد پذیرفت.
آمار تفکیکی منابع انسانی و جوانان شرکت ملی حفاری ایران به شرح زیر می باشد:

عنوان
تعداد (نفر)
نیروهای رسمی و پیمانی
4807
کل نیروهای قراردادی و پیمانکاری
12000
کارکنان رسمی و پیمانی با مدرک فوق دیپلم به بالا و زیر 35 سال
1111
کل نیروهای قراردادی
3867
کارکنان قراردادی با مدرک فوق دیپلم به بالا و زیر 35 سال
1235
کارکنان پیمانکاری با مدرک فوق دیپلم به بالا و زیر 35 سال
742
کارکنان قراردادی با مدرک زیر فوق دیپلم و زیر 35 سال
1335
کارکنان پیمانکاری با مدرک زیر فوق دیپلم و زیر 35 سال
4880
کل کارکنان شرکت ملی حفاری ایران
16807


        
‌د) ارتباط مستقیم با مسئول کانون تفکر جوانان شرکت:
تلفن: 4145924-0611       
پست الکترونیک:
arshahbazi@nidc.irحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق