چهارشنبه 6 دی 1391 شرکت ملی نفت ایران


کانون تفکر جوانان شرکت ملی نفت ایران

الف)‌مسئول کانون تفکر جوانان شرکت:مهندس مهدی حیدری

آقای مهندس مهدی حیدری، فوق لیسانس مهندسی نفت گرایش مخازن و قائم مقام مدیر مهندسی شرکت نفت و گاز پارس می باشد که با حفظ سمت و با حکم معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت، بعنوان "مسئول کانون تفکر جوانان شرکت ملی نفت ایران" فعالیت می نماید.

ب) معرفی شرکت:
کشور ایران یکی از قدیمی ترین کشورهای استخراج کننده نفت در جهان می‌باشد. عملّیات کاوش برای اکتشاف نفت در ایران، از سال 1280 شمسی (1901 میلادی) در غرب کشور آغاز گردید و سپس در نواحی جنوب کشور ادامه یافت و سرانجام در سال 1287 شمسی (1908 میلادی) اولین چاه در عمق 338 متری سطح زمین در سازند آسماری در منطقه مسجدسلیمان به نفت رسید و بهره برداری از آن از سال 1290 شمسی با تولید 500 بشکه در روز آغاز گردید. شرکت ملّی نفت ایران به طور رسمی در بهمن ماه 1327 با هدف اکتشاف، توسعه و بازاریابی و فروش نفت خام و گاز طبیعی تشکیل شده است. امروزه این شرکت با در اختیار داشتن ذخایر در جای نفت و گاز به ترتیب با 561 میلیارد بشکه و 41 تریلیون مترمکعب یکی از چهار شرکت بزرگ نفتی دنیا است. این شرکت هم اکنون از توان تولید روزانه چهار میلیون بشکه نفت خام و متجاوز از 400 میلیون مترمکعب گاز طبیعی برخوردار است.
شرکت های تابعه شرکت ملّی نفت ایران شامل شرکت های بهره برداری نفت و گاز و شرکت های شرکت های تخصصی (خدمات فنی) می باشد. توجه به برنامه ریزی جهت تولید بیشتر و بهتر همواره از عمده ترین مسایل در شرکت ملّی نفت ایران است و مجموعه تولید در قالب فعالیت های شرکت های  بهره برداری نفت و گاز تعریف شده است. این شرکت های تولیدی عبارتند از: 1- شرکت ملّی مناطق نفت خیز جنوب، 2- شرکت نفت و گاز پارس، 3- شرکت بهره برداری نفت و گاز اروندان، 4- شرکت نفت فلات قاره، و 5- شرکت نفت مناطق مرکزی ایران.
ارائه خدمات تخصصی و فنی نیز یکی از مهمترین بخش های خدماتی در شرکت ملّی نفت ایران محسوب می شود. بدین منظور هشت شرکت خدمات فنی تخصصی در زیر مجموعه شرکت ملّی نفت ایران تعریف و مشغول به فعالیت می باشند. این شرکت های تخصصی عبارتند از: 1- شرکت ملّی حفاری ایران، 2- شرکت مهندسی و توسعه نفت، 3- شرکت پشتیبانی، ساخت و تهیه کالای نفت، 4- شرکت پایانه های نفتی ایران، 5- شرکت منطقه ویژه اقتصادی پارس، 6- شرکت نفت خزر، 7- شرکت حفاری شمال، و 8- شرکت بازرگانی نفت ایران.
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق