سه‌شنبه 1 اسفند 1391 دانشگاه صنعت نفت

کانون تفکر جوانان دانشگاه صنعت نفت

الف)‌ مسئول کانون تفکر جوانان دانشگاه:


علی رفیعی فر

آقای مهندس علی رفیعی فر، فوق لیسانس مهندسی نفت و مسئول مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعت نفت می باشد که با حفظ سمت و با حکم ریاست دانشگاه، بعنوان "مسئول کانون تفکر جوانان دانشگاه صنعت نفت" فعالیت می نماید.

ب) معرفی دانشگاه:
با توجه به اهمیت صیانت منابع عظیم نفت و گاز در کشور، تربیت نیروی انسانی متخصص جهت توسعه و بهره‌برداری بهینه از این منابع در زمره اولویت‌ها و اهداف راهبردی وزارت نفت قرار دارد. جهت نیل به این هدف، دانشگاه صنعت نفت مأموریت دارد تا با بسیج تمامی امکانات در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری، این نیاز مهم را برآورده سازد. لذا دانشگاه صنعت نفت علاوه بر ارائه دوره‌های تخصصی در مقاطع مختلف، با ایجاد زمینه همکاری با دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور، به این امر مهم اهتمام ورزیده و گام‌های اساسی برداشته است.
از آن میان می‌توان به اعزام دانشجو به خارج از کشور در مقاطع کارشناسی‌ارشد و همکاری با دانشگاه‌های داخل کشور جهت راه‌اندازی رشته‌های بالادستی نفت اشاره نمود. از سوی دیگر، دانشگاه صنعت نفت در کنار انجام امور آموزشی، از پیشرفته‌ترین امکانات پژوهشی نیز برخوردار بوده و با ایجاد رابطه نزدیک با صنعت نفت کشور و مراکز علمی تحقیقاتی خارج از کشور، به سطح توانمندی نیروهای تربیت شده هرچه بیشتر افزوده است.
این دانشگاه با مجموع فضای بالغ بر 370/000  متر مربع و با بیش از 70 عضو هیأت علمی، فعالیت گسترده‌ای را برای تربیت نیروهای متخصص جهت رفع نیازهای صنعت نفت کشور انجام داده است. در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت در سه دانشکده خود در شهرهای اهواز، آبادان و تهران در رشته‌های بالادستی نفت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد اقدام به پذیرش دانشجو می‌نماید و کلیه دروس تخصصی، به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. همچنین این دانشگاه در دانشکده علوم دریایی خود در شهرستان محمودآباد، به آموزش دانشجو در رشته‌های مرتبط با علوم دریایی در مقطع کارشناسی و مهندسی سیستم های انرژی در مقطع کارشناسی ارشد می‌پردازد.
نظر به پیشرفت همه‌جانبه و گسترده علوم و تکنولوژی در زمینه‌های بالادستی نفت و نیاز صنعت نفت کشور به دستیابی به آخرین یافته‌های علمی و فنی در این زمینه، فعال کردن هرچه بیشتر دانشگاه صنعت نفت با کیفیت مطلوب مورد توجه مسئولین وزارت نفت قرار گرفته است.
دانشگاه صنعت نفت اکنون با تکیه بر تجربیات موفق خود در امر آموزش تربیت نیروهای انسانی در صنایع نفت و گاز و با نگاهی ویژه به آخرین دستاوردهای سایر مراکز علمی، فتح بزرگترین قله‌های علمی در صنایع  نفت و گاز را با در اختیار داشتن اساتید مجرب و دانشجویانی ممتاز در دستور کار خود دارد.

ج) ضرورت تشکیل و ماموریت های کانون تفکر جوانان دانشگاه:
تعامل سازنده نخبگان علمی و نخبگان اجرایی و همدلی و همسویی آنان پیش نیاز خلق سازمان یادگیرنده، ارتقای خلاقیت و نوآوری گروهی،توسعه کار تیمی و پروژه محور،دستیابی به استاندارها ، شاخصها و عملکرد برتر و تراز جهانی در حوزه تولید و توسعه میادین بویژه ارتقای مدیریت و نظام اجرای طرحها و پروژه های شرکت و در نهایت زمینه ساز اعتلای روز افزون صنعت نفت و تسریع در روند رشد و توسعه پایدار و درون زای ملی است. اهم وظایف مشاور جوان شرکت تعامل سازنده و ارتباط اثر بخش با کارکنان بویژه کارکنان جوان، دانشجویان و نخبگان علمی و اجرایی، تسهیل و تسریع در اطلاع رسانی ، جمع آوری، پردازش و ارایه ایده ها و پیشنهاد ها ، مشارکت فراگیر در کانون تفکر شرکت و نقش آفرینی اثر بخش در فرآیندهای مساله یابی و حل گروهی و خلاقانه مسایل و مشکلات شرکت بمنظور دستیابی بهتر به اهداف سازمانی و تامین هرچه بیشتر رضایت، سلامت و شادابی کارکنان و خشنودی مشتریان و ذی نفعان در مسیر رشد ، و تعالی پایدار یکپارچه و دانایی محور سازمان و ملی می باشد.
به جهت بهره مندی دانشگاه صنعت نفت از دانشجویان مستعد در مقاطع کارشناسی تا دکتری، استفاده از توانمندی آنان از اولویت های کانون تفکر جوانان دانشگاه خواهد بود. به این منظور می توان با توجه به زمینه تخصصی موجود در هر دانشکده کارگروه های تخصصی مرتبط تشکیل داد. البته علاوه بر استفاده از ظرفیت اعضای اصلی، همکار و خبره، باید اعضای دانشجویی نیز ایجاد گردد. به عبارت دیگر در هر کارگروه تخصصی، چند عضو دانشجویی، همکار، اصلی و خبره وجود دارد که می توان از اعضای هیئت علمی بعنوان اعضای خبره کمک گرفت. با این ترکیب ، می توان از توان علمی، تجربه و پویایی و نشاط اعضای هیئت علمی، کارکنان جوان و دانشجویان در کنار یکدیگر بهره برد.

‌د) ارتباط مستقیم با مسئول کانون تفکر جوانان دانشگاه:
تلفن مستقیم : 3339299-0631

پست الکترونیک: rafieefar@put.ac.irحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق