دوشنبه 20 خرداد 1392 کمیته فرزندان شهداء


کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کمیته فرزندان شهداء

الف)‌ دبیر کمیته:


مهندس مهدی اسلام زاده

آقای مهدی اسلام زاده ؛ فرزند شهید اسلام زاده، مهندس مکانیک و فوق لیسانس مدیریت اجرایی دانشگاه تهران بوده و در حال حاضر کارشناس ارشد برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملّی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کمیته فرزندان شهداء کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.

ب) معرفی کمیته:
شهادت فنا شدن انسان برای نیل به سرچشمه نور و نزدیک شدن به هستی مطلق و عشق به وصال محبوب و معشوق در زیباترین شکل است. شهادت مرگی از راه کشته شدن است، که شهید آگاهانه و بخاطر هدف مقدس و به تعبیر قرآن « فی سبیل اللّه » انتخاب می کند. یعنی شهید در راهی کشته می شود که هر دو ارزش آگاهانه و فی سبیل اللّه را داراست و چنین مرگی است که به تعبیر پیامبر (ص) شریفترین و بالاترین نوع مردن است.
صحنه های پرشور و حماسی سال های پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن دفاع مردانه و غرور آفرین جوانان مومن و ملت انقلابی ایران ، چه در خطوط مقدم نبرد و گرماگرم صحنه های خون و آتش که منجر به شهادت و جاتبازی حماسه آفرینان شد، چه در شهرها و نقاط دور دستی که وظیفه پشتیبانی جنگ را برعهده داشتند، همه و همه نشانه های روشن و نوید بخشی از یک تحول عظیم فرهنگی داشت.
صنعت نفت کشور که از اوایل نیمه دوم سال 1359 در جنوب کشور تاسیسات و واحدهای نفتی مورد هجمه های سنگین دشمن واقع شد؛ که در دوران دفاع مقدس کارکنان صنعت نفت در شرکت های اصلی و فرعی برای دفاع از صیانت ایران اسلامی و حفظ شریانهای اصلی انرژی کشور بیش از 1000 شهید تقدیم نموده است.و با داشتن 1200 آزاده ، 1300 رزمنده و 10500 جانباز و با به خدمت گرفتن 2500 نفر از فرزندان شهداء به خود می بالد. و به نقل از  امام خمینی(رحمته اللّه) که فرمودند: « خون شهیدان، انقلاب و اسلام را بیمه کرده و درس مقاومت به جهان و جهانیان داده است و خدا می داند که راه و رسم شهادت کور شدنی نیست و این ملت ها و آیندگان هستند که به راه شهیدان اقتدا خواهند نمود و همین تربت پاک شهیدان است که تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دل سوختگان و دارالشفای آزدگان خواهند بود. خوشا بحال آنان که با شهادت رفتند. خوشا بحال آنان که در این قافله نور، جان و سر باختند. خوشا بحال آنهایی که این گوهرها را در دامن خود پرواندند. »
اینک گرد و غبار جبهه فرونشسته است و هیاهوی جنگ خاموش شده است و کشور در حال بازسازی و توسعه می باشد اما چه کسی جز این ایثارگران و یادگاران عزیز شهداء و بویژه فرزندان شهداء می توانند واژه های " جهاد " ،" شهادت " و " ایثار " را احیا کنند . فرزندان شهداء که بخشی از متخصصان جوان صنعت نفت را در واحدهای عملیاتی و ستادی تشکیل میدهند با روحیه بسیجی و انقلابی و با بهره گیری از بیانات مقام معظم رهبری : « کار دست جوانهاست، سرشته امور دست جوان هاست و جوان مرکز نوآوری است. » از علم و دانش جوانان و از ابتکار آنها برای رشد و پیشرفت بیشتر استفاده کنند. با ایجاد تشکیلاتی نو و با انگیزه و دیدی تحول گرا جهت ارتقای سطح فرهنگی و علمی آموزشی اقدام نمایند.


ج) ضرورت تشکیل کمیته:

بی تردید سند جامع چشم انداز ایران 1404، نقشه راهی است که الهام بخش ملت ایران به ویژه جوانان ایرانی، در طی مسیر آرمان های انقلاب اسلامی است. بر آگاهان پوشیده نیست که امروزه پارادایم نوین مدیریت و توسعه در قالب چشم انداز تعریف می شود. ارزشمند ترین سرمایه هر کشوری جامعه جوان آن است و این چشم انداز است که انگیزش و نشاط ایجاد می کند، تمام ظرفیت های این نیروی عظیم را به کار می گیرد و منجر به حداکثر سازی بهره وری افراد می شود.
حال با توجه به شرایط کنونی کشورو در سایه لطف لایزال الهی، و به تدبیر مقام معظم رهبری سند چشم انداز بیست ساله ایران اسلامی که توسط جمعی از نخبگان ملت تدوین شده است، و در راستای اهداف چشم اندازملی، و باتوجه سیاستهای کلی نظام دربخش نفت وگاز و جایگاه و ماموریتهای که صنعت نفت ایران دارد، سند چشم انداز صنعت نفت وگاز ایران درافق 1404 ترسیم گردید به طوریکه دراین رابطه اهداف مهم گوناگونی برای آن درنظرگرفته شده است. و تلاش برای تحقق اهداف صنعت نفت درچارچوب یک نظام برنامه ریزی استراتژیک بادرنظرگرفتن عوامل محیطی(قوت،ضعف،فرصت وتهدید) ورعایت پویایی برای پاسخگویی به تغییرات محیطی درجهت نیازهای صنعت درروندتکاملی فعالیتهای خودازجمله موارددیگری است که دراین رابطه تاثیرگذاراست.
فلسفه مدیریت بر مبنای چشم انداز، بر اساس حداکثر سازی ظرفیت های افراد و مشارکت آن ها در توسعه، شکل می یابد. خروجی این روش منجر به ایجاد روحیه خود مدیریتی در افراد شده به طوریکه همه افراد خود را نسبت به افق های ترسیم شده در چشم انداز مسوول می دانند و از این رو خود را به گونه ای مدیریت می کنند که از حداکثر ظرفیت ها و توانایی های خود در مسیر چشم انداز استفاده نمایند. این شیوه منجر به توسعه تک تک افراد و در نتیجه تحقق آرمان های ملی خواهد شد.
بنابراین ضروری است که روح چشم انداز ملی ایران و مخصوصاً چشم انداز صنعت نفت در تک تک چشم انداز های فردی جوانان متخصص و یکایک افرد جوان صنعت نفت خصوصا فرزندان شهداء که به لحاظ استعداد و ظرفیت های خود رشدی به دلیل نبود پدر در خانواده رشد یافته تر از دیگران هستند در این مسیر ملی و توسعه گام نهند. و با حرکت درمسیربالندگی، سازندگی وحفظ ارزش ها برای نسلی که خود شاهد جانفشانی ها وایثارگری های پدران وبرادران وخانواده های خود به عنوان فرزندانشان بوده اند برخود فرض دانسته به عنوان وارثان این حرکت عظیم الهی و ارزشمند در صدد انتقال این فرهنگ به سایر اقشارجامعه باشد؛ که در این مسیر البته، به ابتکار مقام معظم رهبری در حرکتی خلاق و بی بدیل، با نام گذاری هر سال ضمن ترسیم چشم انداز های سالانه، راهبردهای خاصی در مسیر تحقق چشم انداز بیست ساله ارائه می شود. این موضوع با حضور بالغ بر 2500 نفر از فرزندان معزز شهدا در صنعت نفت اهمیتی دوچندان می یابد.
باری ! اندیشه ما بر این استوار است که جدال حق و باطل تمام شدنی نیست و این بار جبهه باطل نزاعی خاموش و صد البته مخرب تر را بر ما تحمیل کرده است و ما فرزندان شاهد که وارثان پیروان شهدای کربلاییم باید که به خود آییم و با محور قرار دادن خط سرخ شهادت و مجاهدت در راه خدا که بی شک همان حبل الله است ، بر انسجام و اتفاق خویش بیافزاییم .و اگر به جوانان توجه بیشتری داشته باشند و اگر جوان ها در بستر مناسب رشد کنند و شرایط لازم برای آنها فراهم شود، آینده ای درخشان را تضمین می کنند.
با این باور و با الهام از متن آیات شریفه قرآن کریم که ما را امر به اعتصام به حبل الهی می کند ، در اندیشه فراهم آوردن بستری هستیم تا به برکت آن فرزندان شهداء از طریق ایجاد تشکل های منسجم یکدیگر را بیابند و در قالب آن بر توانایی هم بیافزایند. باشد که این کار که احساس وظیفه نسبت به راه شهیدان و رسالت زینبی و حسینی با تلاش در جهت تحقق منویات مقام عظمای ولایت مهمترین دلیل آغاز آن است ، مسیری فراهم آورد تا این جویبارهای زلال را به هم پیوند دهد و رودی خروشان بیافریند که :« ید الله مع الجماعه»


د) برنامه و ماموریت های کمیته:

برنامه و ماموریت این کارگروه بر اساس دو استراتژی اصلی ذیل بنا گردیده است :
الف) تعامل و همکاری با سایر کارگروه ها  تخصصی و کانون های تفکر جوانان صنعت نفت
ب) ارتباط مستقیم با ستاد امور ایثارگران صنعت نفت جهت پیگیری مسائل ویژه فرزندان معزز شهدا.

بر همین اساس برنامه و ماموریت های کار گروه عبارتند از :
1. تهیه و تدوین برنامه جامع و چشم انداز کار گروه و تنظیم آئین نامه داخلی و تعریف و تعیین حدود وظایف و  اختیارات
2. تشکیل هسته مرکزی کار گروه متشکل از نمایندگان چهار شرکت اصلی  و برگزاری  جلسات منظم و منسجم
3. تسریع و تسهیل در سازماندهی دقیق و گسترده ای از  فرزندان شهداء شاغل در صنعت، هر چند با سلایق و خصوصیات متفاوت می باشند.
4. تلاش در جهت افزایش انسجام و فراهم آوردن بستری مناسب برای رشد و بالندگی(سمینار ها ، یادبود ها ) فرزندان شهداء تا به برکت آن از این طریق یکدیگر را بیابند و در قالب آن بر توانایی هم بیافزایند.
5. راه اندازی سیستم آموزشی و کمک آموزشی با محتوای آموزشی خلاق، جهت بالا بردن سطح علمی و تقویت مهارتهای فرزندان شهداء  صنعت نفت
6. تعامل با بنیاد امور دانش پژوهان شاهد و ایثارگر کل کشور
7. ارائه نظام ارزیابی فرزندان شهداء و انتخاب جوانان برتر
8. ارتقای سطح فرهنگی ، اجتماعی و اعتقادی فرزندان شهداء
9. تلاش در جهت رفع اساسی مسائل و مشکلات فرزندان شهداء در چارچوب قوانین جاری صنعت نفت
10. پاسداری از ارزشها و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در صنعت نفت و میان اعضاء.

همچنین متخصصان و اعضای این کمیته با روحیه جهادی و ایثارگری در ماموریت های تخصصی کانون تفکر جوانان حضوری فعال خواهند داشت که این روحیه جهاد و ایثار  را می توان با استفاده از جمله اختصاری «شهادت عالی ترین تجلی عشق و کمال» به شرح زیر پیگیری می شود:
ش: شکیبایی و شهادت گزینی
ه : هشیاری و بصیرت
ا : ایثارگری و ازخودگذشتگی
د : درستی و دادگری
ت : ترفیع و پیشرفت بر پایه لیاقت و شایستگی
ع : عقلانیت ارزشی و جوهری به جای عقلانیت ابزاری
ا : امر به معروف
ل : لبیک گفتن به خواسته ولی امر
ی : یکپارچه سازی و وحدت آفرینی
ت : تقوی و پرهیزگاری
ر : رهایی از خود و رهبری بر مبنای عشق و عاطفه
ی : یکتاپرستی و اللّه محوری
ن : نظم و تربیت و نهی از منکر
ت : تشویق و تنبیه منصفانه
ج : جمال جویی و زیبایی پرستی
ل : لحظه را غنیمت شمردن
ی : یادگیری دائمی و مستمر
ع : عالم بودن به زمان و علمی کارکردن
ش : شیفته خدمت گذاری بودن
ق : قیام برای اعتلای کلمه الله و حامل قرآن بودن و برپا دارنده نماز بودن
و : وفادری به اهداف و مطیع امر مولی
ک : کاشتن نهال ایمان در دل
م : مشورت و مسوولیت پذیری اجتماعی ( بسیجی بودن ) ، مجاهدت و پایداری
ا : ابتکار ، خلاقیت و نوآوری
ل : لقاء اللّه ( انااللّه و اناالیه راجعون )
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق