دوشنبه 16 بهمن 1391 کارگروه فرهنگی-اجتماعی


کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه تخصصی فرهنگی-اجتماعی

الف) دبیر کارگروه تخصصی:


امراله حیدری

آقای مهندس امراله حیدری؛ فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت معاون فرهنگی اجتماعی دانشکده نفت تهران دانشگاه صنعت نفت می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی فرهنگی-اجتماعی کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.


ب) معرفی کارگروه تخصصی:

از جمله مسائلی که نقش اساسی در مدیریت و عملکرد صنعت نفت دارد و این صنعت را در مسیر پویایی، کارایی و سلامت قرار می دهد نیرو، تلاش و کار فرهنگی در این حوزه می باشد به طوریکه هر اندازه کار فرهنگی و اسلامی بیشتر و گسترده تر باشد، به همان اندازه در دستیابی به اهداف و آرمان ها موفقیت های گسترده تری حاصل می گردد.صنعت نفت در راستای رسیدن به این اهداف و آرمان ها، مدیران و نیروهایی نیاز دارد که از لحاظ فرهنگی آماده و تربیت شده باشند. در این راستا جوانان کارگروه فرهنگی می توانند با فعالیت های مذهبی و فرهنگی و درک چالش ها و آسیب ها و ارائه راهکارها و تلاش در جهت تحقق آنها به پیشرفت در صنعت نفت کمک شایانی نمایند و از آنجایی که فرهنگ کشور ما برگرفته از آموزه های اسلامی و دینی می باشد، این تاثیر و کمک دو چندان است. بنابراین تلاش جوانان کارگروه فرهنگی می تواند به تقویت ارزش ها و اراده و باورها در صنعت نفت انجامیده و زمینه پیشرفت این صنعت را وسیع تر نماید.

ج) ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی:
بی شک با توجه به گسترش رسانه ها و فرآیند وسیع فناوری اطلاعات در قرن حاضر و همچنین شرایط کنونی کشور مهم ترین حوزه، حوزه فرهنگی می باشد.آنچنان که می توان آن را زیربنا و عامل تاثیرگذار بر تمام حوزه های دیگر سیاسی ،اجتماعی، اقتصادی و ... دانست. در همین راستا اهمیت و ضرورت این کارگروه در موارد ذیل خلاصه شده است:
1) بی تردید وجود افراد معتقد و تربیت شده در حوزه فرهنگی، فعالیت در صنعت نفت را با اعتقاد، اراده،  باور به ارزش ها و فعالیت مضاعف همراه می نماید.
2)با توجه به جنگ نرم دشمن و تهاجم فرهنگی وسیعی که در طول سالیان اخیر بر کشور وارد شده است، ضرورت فعالیت جوانان کارگروه در حوزه فرهنگی و اهمیت این موضوع بیشتر نمایان می گردد.
3)فعالیت های جوانان در حوزه کارگروه فرهنگی با توجه به نیاز به نشاط و پویایی در صنعت نفت، جایگاه این کارگروه را بیشتر نشان داده و بر مسئولیت این کارگروه می افزاید.
4)در جهت موضع گیری ها و سیاست گذاری های صحیح در مسائل مختلف صنعت نفت، فعالیت کارگرو فرهنگی از طریق مشخص کردن مواضع سیاست ها و جهت گیری های درست و منطقی می تواند نقش موثری داشته باشد.

د) برنامه و ماموریت های کارگروه تخصصی:
به طور کلی برنامه ها و ماموریت های این کارگروه در 5 شاخه اصلی در ذیل آمده است:
1)آسیب شناسی و شناخت چالش های فرهنگی در صنعت نفت:
در این بخش کار عمیق و عملیاتی در حوزه فرهنگی صورت می گیرد تا کمبودها و چالش های این حوزه مشخص گردیده و برنامه ریزی در جهت رفع این آسیب ها صورت گیرد.
2) جلب خواسته ها و انتظارات فرهنگی در صنعت نفت:
در این بخش گروه های جوان فرهنگی به بررسی انتظارات و خواسته های فرهنگی در صنعت نفت پرداخته و در جهت برآورده کردن آن با توجه به شرایط و امکانات می پردازند.
3)سیاست گذاری و هماهنگی درون گروهی در قالب تشکیل جلسات کارگروه به صورت ماهانه:
در این بخش با توجه به چالش ها و انتظارات موجود سیاستگذاری و هماهنگی در جهت فعالیت های پیش رو صورت می گیرد.
4)تدوین برنامه های فرهنگی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و کوتاه مدت:
در این بخش با توجه به ضرورت و اولویت های زمانی، برنامه های فرهنگی در قالب سه دوره فوق تدوین و گردآوری می شود.
5)پیگیری تحقق و اجرایی شدن برنامه ها و سیاستگذاری های فرهنگی:
در این بخش با توجه به برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های صورت گرفته تلاش در جهت اجرایی شدن و پیگیری انجام مطلوب سیاست ها مورد توجه می باشد
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق