دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 کانون های تفکر صنعت نفت


معرفی کانون تفکر جوانان صنفت نفت :

یکی از ویژگیهای جهان امروز، سرعت و حجم بالای اطلاعات تولید شده، در هم تنیدگی ، تخصصی بودن و پراکندگی آنها است. این عامل سبب گردیده اطلاعات موجود  برای تصمیم گیری ناکافی باشد. بنابراین می بایست اطلاعات اولیه با توجه به کاربرد آن و صحت و سقم فنی هر کدام مورد ارزیابی و چالش قرار گیرد. در غیر اینصورت، استفاده از اطلاعات خام اولیه منجر به اخذ تصمیمات نادرست مدیران خواهد شد.
مجموعه چنین شرایطی سبب شده مدیران نیز به سمت شیوه های جدید غربالگری اطلاعات حرکت نمایند. یکی از این ابزارها بهره مندی از «کانون های تفکر» است. این مراکز با سازماندهی متخصصان بر حوزه های مورد نظر فعال شده و به منظور پاسخگویی سریع ، آخرین تحولات در حوزه مزبور را رصد می نمایند و اطلاعات علمی و عملی کارشناسی شده را به صورت کامل و دقیق بررسی و با سرعت مناسب تهیه کرده و گزینه های ممکن را به صورت پیشنهادات در اختیار مدیران و تصمیم گیران آن حوزه قرار می دهند. بدین ترتیب فرآیند تصمیم گیری در کمترین زمان و به بهترین شکل مقدور میگردد.
در همین راستا به منظور سازماندهی و بهره مندی نظام مند از تخصص و نظرات کارشناسی خلاقانه کلیه جوانان متخصص، متعهد، باانگیزه و پرنشاط شاغل در صنعت نفت، "آئین نامه تشکیل و فعالیت کانون های تفکر جوانان صنعت نفت" توسط مهندس رستم قاسمی وزیر نفت در اردیبهشت ماه 1391 ابلاغ شده است. در این آیین نامه وزیر نفت کلیه شرکت های اصلی و فرعی و واحدهای مستقل ستادی وزارت نفت را موظف به تشکیل کانون های تفکر جوانان نموده است.

مهمترین اهداف این آیین نامه عبارتند از:

الف. بستر سازی جهت حضور کارآمدتر و موثرتر متخصصان جوان در فرایندهای کاری صنعت نفت.
ب. تزریق اندیشه های نو و نظرات کارشناسی خلاقانه به سیستم مدیریتی وزارت نفت.
ج. افزایش انگیزه و ارتقاء مهارت های کار گروهی جوانان متخصص صنعت نفت به منظور ایده پردازی و تصمیم سازی و ارائه راه حل های خلاقانه برای مسائل و چالش های موجود، بهبود فرایندها و پاسخ به اسناد راهبردی و الزامات قانونی در بخش های مختلف بالادستی، میان دستی و پایین دستی صنعت نفت.
د. استعدادیابی و پرورش جوانان متخصص به عنوان مدیران آینده و آینده سازان صنعت نفت.
هـ. شناسایی و ایجاد بانک اطلاعاتی نیروهای جوان متخصص و متعهد صنعت نفت و زمینه سازی بهره مندی مستقیم مدیران سطوح مختلف وزارت نفت از متخصصان جوان در سراسر کشور.
و. مستند سازی و بهره مندی از دانش های کاربردی و تجربیات خبرگان و پیشکسوتان درون و بیرون از صنعت نفت.
در این آیین نامه در قالب 9 بند مواردی همچون اهداف، مفاهیم، شرایط عضویت، ساختار و جایگاه سازمانی، نحوه تشکیل، امکانات و جبران خدمات، وظائف و ماموریت های کانون های تفکر جوانان صنعت نفت ابلاغ شده است.
هم اکنون بیش از 16 هزار و پانصد نفر کارمند رسمی با سن کمتر از 35 سال و تحصیلات لیسانس به بالا در صنعت نفت مشغول به کار می باشند که تشکیل کانون های تفکر جوانان بستری برای بهره مندی نظام مند از ایده ها و نظرات کارشناسی خلاقانه ایشان می باشد.


دانلود متن کامل "آئین نامه تشکیل و فعالیت کانون های تفکر جوانان صنعت نفت"
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق