دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 درباره ما
پیشرفت و توسعه کشور برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله، مستلزم اتخاذ رویکرد دانش بنیان در الگوی توسعه ملی و بخش صنعتی است.  در این مسیر باید سهم جوانان در ترکیب عوامل شکل‌دهنده ثروت ملی افزایش یابد که لازمه آن توجه اساسی و بنیادی به سرمایه انسانی جوان فرهیخته، با استعداد، خلاق و با انگیزه است. صنعت نفت ایران موتور توسعه ملی محسوب می‌گردد که در بازنگری به الگوی توسعه آن باید جوانان پیشران توسعه صنعت نفت گردند و در این راستا، سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اتخاذ تصمیمات کلان، الزام استراتژیک کنونی صنعت نفت کشور محسوب می‌گردد.
در همین راستا با عنایت به منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در خصوص جوانگرائی در صنعت نفت و تأکید مقام عالی وزارت نفت مبنی بر حضور فعال تر جوانان پرانرژی، پرامید، خلاق و دارای توانمندی علمی در تحقق ماموریت ها و اهداف صنعت عظیم نفت و گاز کشور، "پایگاه اینترنتی متخصصان جوان صنعت نفت" با هدف ایجاد بستری برای تعامل مستقیم کلیه جوانان و مدیران صنعت نفت با یکدیگر طراحی و راه اندازی شده است.
همچنین "کانون تفکر جوانان صنعت نفت" با ابلاغیه مهندس رستم قاسمی وزیر محترم نفت وقت، از اردیبهشت ماه 1391 ابتدا از شهر اهواز و در قالب 14 کارگروه تخصصی و با عضویت داوطلبانه و غیرموظف بالغ بر سه هزار نفر از ممتازین جذب شده و کارمندان جوان (با سن زیر 35 سال و تحصیلات لیسانس به بالا) شاغل در صنعت نفت شکل گرفته است. تاکنون کانونهای تفکر جوانان در 15 شرکت اصلی و تابعه وزارت نفت با حکم مدیران عامل همان شرکتها به صورت غیرموظف ایجاد شده و با حضور داوطلبانه کارمندان جوان همان شرکت فعالیت می نمایند. کلیه مسئولان و دبیران کارگروه های تخصصی کانون های تفکر جوانان شرکتهای اصلی و تابعه صنعت نفت از ممتازین جذب شده و متخصصان جوان شاغل در شرکتهای تابعه صنعت نفت می باشند که بدون سمت رسمی سازمانی و بدون دریافت هیچگونه حق الزحمه ای از این بابت، کاملاً به صورت داوطلبانه و غیرموظف در این کانون تفکر فعالیت می نمایند و خدمات مطالعاتی و علمی خود را جهت تصمیم سازی به مدیران محترم بخش های مختلف صنعت نفت ارائه می دهند.
این پایگاه محلی است تا کلیه متخصصان جوان صنعت نفت بتوانند در آن ایده های خلاقانه،نظرات کارشناسی و تالیفات علمی خود را به اشتراک بگذارند. 


 
-  گزارش عملکرد اقدامات داوطلبانه انجام شده توسط کانون تفکر جوانان صنعت نفت (خردادماه 1391 الی آبان ماه 1392)


حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق