یکشنبه 10 دی 1391 کارگروه تخصصی پتروپالایش

کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه تخصصی پتروپالایش

الف) دبیر کارگروه تخصصی:


دکتر حسین جانملکی

آقای دکتر حسین جانملکی، دکتری تخصصی مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کارشناس ارشد مهندسی فراورش شرکت نفت فلات قاره ایران می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی پتروپالایش کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.

ب) معرفی کارگروه تخصصی:
سرمایه گذاری در بخش پایین دستی صنعت نفت و گاز بمنظور ، تولید ملی ، حفظ کار و سرمایه ایرانی، ایجاد اشتغال، توسعه پایدار اقتصادی مصرف داخلی، و تامین در آمدهای مورد نیاز دولت از عوامل اصلی و بسار موثر در رشد و تامین اقتصادی کشور است.
در راستای اعمال مدیریت و کنترل کامل در پالایش نفت وگاز و پتروشیمی و همچنین دستیابی به اهداف فنی، مالی و قراردادی از پیش تعیین شده در طرح های توسعه ای و تولیدی و همچنین دست یافتن به حداکثر استفاده از توان داخلی نیازمند برنامه ریزی دقیق و جامعی هستیم.
برای تحقق اهداف فوق الذکر در نظر گرفتن موارد زیر ضروری است:
- تدوین و برخورداری ازاستاندارد های کارآمد، موثر و منسجم؛
- - برخورداری از سند راهبردی  و تعیین اهداف طولانی مدت در مجموعه صنعت پالایش و پتروشیمی؛
- استفاده از کلیه امکانات و توانمندیهای داخل کشور اعم از نیروهای انسانی متخصص و ماهر و کلیه سخت افزارها و نرم افزارهای لازم جهت ارتقاء و توسعه سطحی کمی و کیفی فرایندها در مجموعه صنعت عظیم پالایش و پتروشیمی کشور؛
- ارتقاء جایگاه بین المللی کیفیت محصولات و فرایندهای پالایش و پتروشیمی جمهوری اسلامی ایران ؛
 کاهش هزینه ها، حمایت از توانمندیهای کشور و رعایت بهره وری موثر از صنایع پالایش و پتروشیمی کشور؛
- - نظر به اینکه اهداف عالیه صنعت نفت ملهم از سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران، تشویق و حمایت از جذب سرمایه گذاری خارجی در فعالیتهای بالا و پایین دستی نفت و گاز  و انتقال و بکارگیری تکنولوژی و فن آوری های جدید در بهره برداری بهینه از صنایع پالایش و پتروشیمی می باشد، لذا لازم است برای رفع چالشهای پیشرو صنعت از تدابیر و شیوه های جدید استفاده کند تا رشد و توسعه اقتصادی کشور در این بخش  هیچ مقطعی دچار تزلزل، اختلال و یا متوقف نگردد.
 - استفاده حداکثر از توان داخلی کشور اعم از خدمات مهندسی- ساخت تجهیزات و قطعات، خدمات پیمانکاری وعملیاتی و ایجاد ظرفیتهای جدید.
- توسعه آموزشهای فنی و حرفه ای همچنین بالابردن مهارت و توانمندی نیروهای جوان بخصوص بومی و محلی از طریق توانمندسازی مراکز آموزش فنی و حرفه ای و ایجاد مراکز جدید با رشته های متناسب با نیاز طرحهای در دست اجرا در آن منطقه
- تقویت نظام پیمانکاری با استفاده و بکارگیری پیمانکاران و مهندسین مشاور بومی(محلی و استانی)
  
 
ج) ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی:
یکی از عوامل اساسی بمنظور ایجاد رشد صنایع پترو شیمی و پالایش  حضور نیروهای جوان خلاق به منظور تشکیا کارگروه های پژوهشی و ارائه راهکار های علمی در زمینه مختلف میباشد. در شریط تحریم وحشیانه و موضوع محدودیت ورود تکنولوژی نو به کشور، مشکلات عدیده ای در تامین تجهیزات ومواد مصرفی به وجود آمده است. لذا بابستی راهکارهای مناسب اتخاذ گردد تا با  خود باوری و اتکا به جوانان متدین و متخصص بار دیگر عزت تزلزل ناپذیر این مرز و بوم را به رخ جهانیان بکشانیم.

د) برنامه و ماموریت های کارگروه تخصصی:
به طور خلاصه  برنامه و ماموریت های این کارگروه تخصصی عبارتند از:
1-. تشکیل کمیته های مختلف پترو شیمی و پالایش به منظور بررسی چالشهای موجود در صنایع پترو شیمی و پالایش و ارائه نقطه نظرات متخصصان جوان این حوزه
2-. بررسی  و تعیین شاخص  برای ارزیابی  مدیریان و نیروهای فنی عملیاتی
3-. کمک بمنظور یافتن تجهیزات کلیدی و نیز تکنولوژی های مورد نیاز
4-استفاده از ظرفیت های علمی این متخصصان  در غالب کارگروه های تخصصی
5- استفاده از ظرفیت بالای علمی جوانان نخبه صنعت در تهیه نرم افزارهای کاربردی
6-سازماندهی و استفاده بهینه از ظرفیت و توان علمی متخصصین و انجمن های علمی- تخصصی جوان
بررسی مشکلات و موانع موجود در حوزه در صنعت نفت
7-شناسایی افراد و نیروهای مستعد جوان جهت آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص در این حوزه
8-برقراری ارتباط با افراد متخصص و خبره در صنعت نفت و خارج از آن جهت بهره مندی از تجربیات آنان.


پست الکترونیک مستقیم کارگروه تخصصی پتروپالایش: Javan.petro@mop.ir
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق