دوشنبه 26 تیر 1391 کارگروه مطالبات ولی امر مسلمین


کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه مطالبات ولی امر مسلمین از صنعت نفت

الف) دبیر کارگروه:

 
مهندس سجاد خلیلی

آقای مهندس سجاد خلیلی؛ فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت و دانشجوی دکتری سیاستگذاری دانشگاه تربیت مدرس و کارشناس برنامه ریزی و نظارت بر توسعه و صدور پروانه بهروری معاونت برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت می باشدکه با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی پیگیری مطالبات ولی امر مسلمین کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.


ب) معرفی کارگروه:
مشروعیت تمام بخش‌های نظام اسلامی ما برگرفته از ولایت فقیه است و تکلیف اصلی تمام مجموعه‌های کشور عمل به منویات و رفع دغدغه‌های ایشان است. صنعت نفت کشور نیز به عنوان پیشتاز عرصه اقتصادی، باید رهنمودهای مقام معظم رهبری را نصب العین خود قرار داده و در جهت اجرایی شدن آن‌ها بکوشد. برای تلاش در جهت عمل به این تکلیف در مجموعه متخصصان جوان کارگروه پیگیری مطالبات ولی امر شکل گرفته است.
آرمان خواهی در برنامه ریزی‌ها و عمل‌گرایی در میدان کار و تلاش ویژگی بارز جوانان است. این دو ویژگی به همراه اتصال به منبع لایزال قدرت الهی، جوانان را شایسته‌ترین گروه برای پیگیری مطالبات ولی فقیه می‌نماید. باور جوانان صنعت نفت اینست که برخورد شعاری با فرمایشات و اندیشه‌های بلند مقام عظمای ولایت کوتاهی در ادای تکلیف الهی است و نهایت تلاش مجموعه صنعت نفت باید برای اجرایی شدن و به منصه ظهور رسیدن این اندیشه‌ها به کار گرفته شود.
تمام تلاش جوانان و متخصصان این کارگروه مصروف ادای تکلیف در حوزه‌های مشخص شده بر اساس منویات امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) خواهد شد و وجهه همت این جوانان حرکت در مسیر ولایت خواهد بود.
امید است با همکاری و نظر مساعد مسئولین محترم به خصوص وزیر بسیجی جناب آقای مهندس قاسمی این کارگروه هر چه بیشتر به اهداف عالی خود نائل آید.

ج) ضرورت تشکیل کارگروه:
مسلماً پیروزی‌های جبهه حق با پیروی از دستورات الهی به دست می‌آید و شکست‌های این جبهه نیز ناشی از تفرقه و سرپیچی از فرمان رهبر الهی است. کارگروه  پیگیری  مطالبات ولی امر از صنعت نفت، با توجه به این اصل به دنبال هم‌اندیشی با نیروهای متخصص و نخبگان کشور در راستای تحقق رهنمودها و اندیشه‌های مقام معظم رهبری در زمینه صنعت نفت می‌باشد. اهمیت این کارگروه به صورت خلاصه در بندهای زیر آورده شده است:
1. در تمامی بخش‌های نظام مقدس اسلامی باید به گونه‌ای حرکت کنیم که محوریت با رهنمودها، فرامین و اندیشه‌های مقام معظم رهبری باشد. صنعت عظیم نفت کشور نیز از این اصل محوری مستثنا نبوده و باید پیشتاز ولایت مداری و عمل براساس خواسته‌های ولی فقیه باشد. لذا ضروری است که اندیشه‌های مقام معظم رهبری در حوزه صنعت نفت مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و نقش آن به عنوان یک معیار اساسی در تمام سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها بیش از گذشته برجسته گردد.
2. برای موضع‌گیری صحیح نسبت به مسایل حوزه نفت و گاز و به طور کلی مسایل حوزه انرژی در کشور بر اساس خط مشی و دستورالعمل‌های ابلاغی مقام عظمای ولایت لازم است، رهنمودهای ایشان مورد بررسی بیشتر قرار گرفته و بسته‌های جامع سیاستی در بخش‌های مختلف تدوین و به مسئولین ذی‌ربط ابلاغ گردد.
3. اتکاء به خلاقیت، کارآفرینی و ابتکار نخبگان و نیروهای متخصص صنعت نفت، تنها راه غلبه بر مشکلات و ناملایمات موجود بر سر راه این صنعت است. تبیین مواضع حکیمانه رهبر انقلاب و جهت دهی به توانایی‌های متخصصان بر اساس مطالبات مقام معظم رهبری، کلید کارگشایی است که قفل‌های تحریم و ناتوانی را برای ملت ایران باز خواهد کرد.
4. این کارگروه با استفاده از ظرفیت نخبگانی صنعت نفت و اندیشمندان خارج از صنعت نفت محور‌های تخصصی مربوط به صنعت نفت -مانند اقتصاد و حقوق نفت، سیاست نفت و امور بین‌الملل و مسائل فنی- را مورد توجه قرار خواهد داد. فعالیت در این محور‌ها متخصصان جوان و اندیشمندان حوزه‌های مذکور را قادر خواهند ساخت پویایی و روز آمدی را در این بخش‌ها ایجاد کنند و با نظر مساعد مسئولان، بستر آموزشی-پژوهشی لازم برای این مهم را فراهم کنند.

د) برنامه و مأموریت‌های کارگروه:

به طور کلی برنامه‌های این کارگروه در قالب 3 فاز اصلی به شرح ذیل انجام می‌شود:

فاز اول: شناخت مطالبات و تهیه منشور مطالبات ولی امر مسلمین
در این فاز دیدگاه‌های معظم له درباره بخش‌های مختلف صنعت نفت از منابع متعدد جمع آوری گردیده و با همفکری نخبگان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. پس از بررسی بیانات، سیاست‌های ابلاغی و دستورات ایشان، در مقاطع مختلف تاریخی، مجموعه نظرات ایشان جمع آوری خواهد گردید. با تنظیم، دسته بندی و تطبیق رهنمودها محورهای اساسی مطالبات مشخص خواهد شد. در مرحله پایانی از این فاز "منشور مطالبات ولی امر از صنعت نفت" که منعکس کننده سرفصل‌های اصلی و دغدغه‌های کلی ایشان است، ارائه خواهد شد.

فاز دوم: مطالعه و تدوین راهکارهای اجرایی شدن مطالبات
استخراج، بررسی و مشخص کردن محورهای اصلی رهنمودهای مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) که در منشور مطالبات متبلور می‌شود، برای اجرایی شدن نیازمند کارشناسی و مراجعه به متخصصان و نخبگان است. در این فاز با توجه به سرفصل‌های اصلی مطالبات، اعضای کارگروه جلساتی را با مسئولان صنعت نفت، نخبگان و اندیشمندان کشور ترتیب خواهند داد. در این جلسات راهکارها و الزامات اجرایی شدن مطالبات در محورهای تخصصی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هم چنین برای پرهیز از کارهای شعاری و اطمینان از دستیابی به اهداف تعیین شده، فعالیت‌های کارگروه آسیب شناسی خواهد شد. خروجی این فاز "راهکارهای اجرایی شدن مطالبات ولی امر از صنعت نفت" خواهد بود، که به دلیل استفاده از نظرات مسئولان و نخبگان از قابلیت اجرایی برخوردار شده است.

فاز سوم: پیگیری تحقق مطالبات
تمامی تلاش کارگروه پیگیری مطالبات و جوانان فعال در آن متوجه این فاز است. بدون تلاش در زمینه عملی کردن رهنمودهای معظم له و برآوردن مطالبات ایشان از صنعت نفت، فعالیت‌های کارگروه بی نتیجه خواهد ماند. در نتیجه بر اساس منشور تدوین شده در فاز اول و راهکارهای اجرایی فاز دوم، کارهای انجام شده در سطح واحدهای تابعه وزارت نفت رصد خواهد گردید و نهایت تلاش کارگروه در جهت اجرایی شدن کارهای باقی مانده، به عمل خواهد آمد.
با توجه به بررسی‌های اولیه صورت گرفته در کارگروه و عنایت به تنوع منویات مقام عظمای ولایت، مطالبات ایشان در  چهار محور تخصصی دسته بندی شده است. محورهای تخصصی موجود در این کارگروه در نمودار زیر نشان داده شده است که با نهایی شدن فاز اول و تدوین منشور مطالبات این محورها به‌روز‌آوری خواهد شد.
با عنایت به گستردگی فعالیت‌ها، کارگروه قابلیت استفاده از توان سایر کارگروه‌های تخصصی موجود در کانون متخصصان جوان را در جهت اهداف خود دارا می‌باشد.

پست الکترونیک کارگروه مطالبات ولی امر مسلمین از صنعت نفت:  javanan@mop.ir
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق