دوشنبه 26 تیر 1391 کارگروه تخصصی EPC و ساخت داخل


کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه تخصصی EPC و ساخت داخل

الف) دبیر کارگروه تخصصی:

 
مهندس محمد کاظم پورچرمی

آقای مهندس محمد کاظم پورچرمی؛ فارغ التحصیل دانشگاه صنعت نفت و فوق لیسانس مهندسی مواد دانشگاه تربیت مدرس و کارمند اداره کل بازرسی وزارت نفت می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی EPC و ساخت داخل کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.


ب) معرفی کارگروه تخصصی:
تولید ملی اصلی ترین مولفه رشد و توسعه ی یک اقتصاد پایدار و بالنده است. امروزه در جهان هر کشور به تناسب بهره ی بیشتر از این سهم در بازار های جهانی در مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین المللی از قدرت بیشتری برخوردار خواهد بود. تحقق این مهم در هر کشور نیازمند نظام جامع مدیریت در این خصوص، وجود عزم همه جانبه ملی و نیز حمایت صحیح از جانب تمامی مسئولین کشور می باشد که در غیر این صورت و وجود ضعف در هر بخش از این چرخه مسلما کشور مذکور به موفقیت چندانی دست نخواهد یافت. یکی از مهمترین نکات و الزامات برای نیل به این مقصود حضور نیروی جوان، خلاق، پویا و با انگیزه می باشد که بتواند به نحو صحیح در این راستا نقش آفرینی کند و با تکیه بر انرژی جوانی مشکلات فراوان پیش روی مسیر را برطرف نماید. بدین منظور کارگروه مهندسی و ساخت داخل جوانان صنعت نفت در نظر دارد با توکل بر خداوند متعال، استعانت از ائمه طاهرین(صلوات الله علیهم اجمعین) ندای امام خامنه ای را لبیک گفته و دوشادوش وزیر بسیجی جناب مهندس قاسمی تمام تلاش خویش را بمنظور دستیابی صنعت نفت کشورمان به بالاترین حد از توان ساخت داخل و تولید ملی بکار گیرند.


ج) ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی:
تولید ملی و ساخت داخل از مهمترین موضوعات و مولفه های اساسی بمنظور ایجاد رشد در هر صنعتی علی الخصوص صنایع نفت وگاز می باشد و این موضوع از دیر باز مورد توجه صنعت نفت کشورمان بوده است. در طی سال های پس از انقلاب با رویارویی و ایستادگی نظام مقدس جمهوری اسلامی در مقابل کشورهای متجاوز غربی موضوع تولید ملی و ساخت داخل از اهمیت ویژه ای برخوردار گردید، چرا که این کشورها همواره از تکنولوژی های در اختیار خود بعنوان ابزاری جهت تهدید و کاهش سرعت این حرکت عظیم تاریخی استفاده نموده اند.
صنعتگران و مهندسان سخت کوش صنعت نفت کشورمان نیز با اشراف به این موضوع اقدامات درخور تحسین فراوانی تا کنون در این راستا انجام داده اند ولیکن در سال های اخیر با عنایت به توجه ویژه ی مقام معظم رهبری به صنعت نفت و نمود عینی آن در دو بازدید اخیر ایشان از این صنعت صد ساله، و همچنین نام گذاری سال جاری با عنوان "تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی " بار وظیفه ی محوله بر دوش تلاشگران این صنعت را چندین برابر نمود؛ از طرفی تاکیدات پیامی مقام عالی وزارت بمنظور تحقق کامل این شعار ملی در صنعت نفت، مسیر پیش روی این حرکت پر فراز و نشیب را بطور واضح تبیین نموده است.

د) برنامه و ماموریت های کارگروه تخصصی:
برای این  منظور کارگروه تولید ملی با بررسی دقیق اقدامات صورت گرفته تاکنون در صنعت نفت و همچنین آگاهی از برنامه های پیش روی اعلام گردیده توسط شوراهای عالی ساخت داخل وزارت نفت، عزم جازم دارد تا از کلیه توان نیروهای متخصص و جوان وزارت نفت در این راستا به نحو احسن استفاده نماید.
به طور مختصر می توان محور های اصلی نقش آفرینی این جوانان توانمند و همچنین دارای انگیزه ی سرشار و ارتباط تنگاتنگ با بدنه ی اجرایی را به صورت زیر تبیین نمود:
1. کمک بمنظور یافتن تجهیزات کلیدی و نیز تکنولوژی های لازم جهت ساخت آن ها در داخل
2. استفاده از ظرفیت های علمی این متخصصان  در غالب کارگروه های تخصصی جهت رفع معضلات و دستیابی به تکنولوژی های لازم
3. سازماندهی و استفاده بهینه از ظرفیت و توان علمی متخصصین و انجمن های علمی-تخصصی جوان دانشگاههای کشور در برطرف نمودن تنگناها و تبدیل فرصت نمودن آنها پیرو فرمایش مقام معظم رهبری
البته نحوه ی نقش آفرینی جوانان در تمام این امور به شکل همکاری در تصمیم سازی و آماده نمودن ایده های عملی برای مدیران و مسئولین بخش های مربوطه می شود و بهیچ عنوان در امر تصمیم گیری و اجرا، ورودی نخواهند داشت و اختیار اجرا نمودن پیشنهادات در دست مدیران بخش های مربوطه می باشد.
بمنظور تشریح دقیق این سه محور ابتدا اصول ساختاری طرح های پژوهش و فناوری وزارت نفت در چارچوب نظام جامع و ساختار پیشنهادی سازمان جهاد خودکفایی صنعت نفت را مورد بررسی قرار می دهیم تا چگونگی نقش آفرینی متخصصان جوان در این راستا روشن گردد.

*اصول ساختاری طرحهای پژوهش و فناوری وزارت نفت درچارچوب نظام نامه جدید:
• درخواست نیاز توسط واحدهای عملیاتی و یا طرحهای سرمایه ای شرکتهای تابعه به عنوان متقاضی
در این بخش متخصصان جوان به دلیل انگیزه ی بالا جوانی و همچنین تسلط بیشتر به علوم و تکنولوژ ی های روز جهانی از قابلیت بیشتری جهت شناخت محل های کلیدی و سود آور جهت پژوهش های
تولید محور و نیز ساخت داخل برخوردار می باشند. بدین جهت متخصصان جوان و کانون های تخصصی زیرمجموعه بعنوان بهترین مشاوران توانمند قادر به همکاری با شرکتهای خویش در این خصوص خواهند بود.

• بررسی اثر بخشی طرحها (رفع کننده یک مشکل عملیاتی، مشکل راهبردی و یا تولید محصول)
در این مرحله جوانان با توجه به نقش آفرینی در مرحله ی پیشین، پیشرفت کار در این مرحله را سرعت خواهند بخشید و بررسی های لازمه را تسهیل می نمایند چرا که پروژه های پیشنهادی در ابتدا با دیدی کاملا تخصصی و مسلح به تکنولوژی های نوین دنیا پیشنهاد گردیده است.

• استقرار نظام طرح با تعامل و مشارکت سه عامل:
1.قطب های علمی
2. توسعه دهندگان فناوری و مراکز تحقیقاتی در کشور
3.توسعه دهندگان محصول
متخصصان جوان صنعت نفت با توجه به ظرفیت جوانی خود قادر به ایفای نقش بمنظور سازماندهی ظرفیت های علمی جوان دانشجویی موجود در دانشگاههای کشور و دارای قابلیت های تخصصی بالا بدین منظور می باشند که معمولا در حین برخی بروکراسی های پیچیده امکان بروز خلاقیت ها و توانایی خود را نخواهند داشت. تحقق این مهم ضمن بکارگیری توان عظیم جوانان کشور و حفظ این سرمایه های گرانقدر، مطالبه ی مقام معظم رهبری در پژوهشگاه صنعت نفت بمنظور استفاده ی حداکثری از ظرفیت های علمی دانشگاهها را تحقق خواهد بخشید.
از طرف دیگر می توان با استفاده بهینه از ظرفیت متخصصان جوان، که اکثریت آنان از فارغ التحصیلان ممتاز دانشگاههای برتر کشور و دارای مدارک تحصیلی ارشد و دکترا می باشند، از هدر رفتن پتانسیل موجود در بخش های مختلف صنعت جلوگیری نمود.


• تجمیع دانش  طرحها (دانشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه صنعت نفت، ...)
متخصصان جوان صنعت نفت با اتکا به توان بالای جوانان متخصص  مشغول در دانشگاه صنعت نفت و همچنین پژوهشگاه و همچنین برگزاری جلسات هماهنگی با آنان قادر به پیشبرد هر چه بیشتر این طرح خواهد بود.پست الکترونیک مستقیم کارگروه تخصصی EPC و ساخت داخل:  Javan.epc@mop.ir
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق