چهارشنبه 25 مرداد 1391 کارگروه تخصصی اکتشاف و بهره برداری

کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه تخصصی اکتشاف و بهره برداری

الف) دبیر کارگروه تخصصی:


امیر فراست

آقای مهندس امیر فراست؛ فوق لیسانس مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف و مهندس مخازن عملیاتی شرکت نفت فلات قاره ایران می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی اکتشاف و بهره برداری کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.


ب) معرفی کارگروه تخصصی:
امروزه اهمیت و جایگاه بسیار مهم ذخایر هیدروکربوری در ساختار اقتصادی کشور بر کسی پوشیده نیست. لذا، صیانت از این منابع طبیعی و تلاش جدی برای استفاده بهینه از این ذخائر، امری بدیهی و ضروری است و برای رسیدن به این مهم، 1)‌مدیریت و مهندسی مخازن هیدروکربوری در جهت صیانت از این سرمایه‌های خدادادی 2)به کار بردن روش‌های نوین افزایش ضریب برداشت و 3)نیز بهره‌برداری بهینه و اثر بخش از محصولات تولید شده، از اهمیت خاصی برخوردار است.
در این راستا، با عنایت به تجربه‌ی جوانان کشور در دیگر عرصه‌ها، می‌توان دریافت که استعداد شکوفنده و فیاض جوانان ایرانی، تحقق کامل شعار «ما می‌توانیم» را در هر عرصه‌ای امکان‌پذیر می‌سازد و از این رو، حضور فعال جوانان متخصص، پرشور و دلسوز صنعت نفت، که آگاه به نقاط قوت و ضعف سیستم می‌باشند، به طور قطع در تحقق این شعار موثر خواهد ‌بود.


ج) ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی:
کارگروه تخصصی اکتشاف و بهره‌برداری، به عنوان یکی از کارگروه‌های کانون تفکر جوانان صنعت نفت، زیر نظر مستقیم مشاور جوان محترم وزیر نفت فعالیت می کند.
از آن جا که یکی از خصوصیات صنعت نفت، جوانگرایی آن است و در مقطع کنونی، جمع کثیری از کارکنان ادارات فنی شرکت ملی نفت ایران و زیرمجموعه‌های آن را این قشر تشکیل می دهند، شایسته است به منظور:
1) استفاده از ایده‌های متخصصان جوان صنعت نفت و نظام‌مند نمودن نظرات و اندیشه‌های کارشناسی این عزیزان
2) انتقال این اندیشه‌های نو به سیستم مدیریتی صنعت نفت، در حوزه‌های فنی از قبیل اکتشاف، مهندسی مخازن، حفاری و بهره‌برداری
 کارگروه اکتشاف و بهره‌برداری شروع به کار کند.

د) برنامه و ماموریت های کارگروه تخصصی:
به طور مختصر، مهمترین برنامه و اولویت‌های کارگروه تخصصی اکتشاف و بهره‌برداری کانون تفکر جوانان صنعت نفت به شرح ذیل می باشد:
1- ایجاد ارتباط تنگاتنگ میان خبرگان و جوانان متخصص حوزه بالادستی صنعت نفت به منظور انتقال تجربیات
2- جمع آوری، تحلیل و انتقال نقطه نظرات کارشناسان حوزه بالادستی صنعت نفت به بدنه مدیریت شرکت ملی نفت ایران در راستای شناخت ضعف‌های موجود در سیستم مدیریت و صیانت از مخازن هیدروکربوری
3- تلاش در راستای شناخت تجهیزات و نرم افزارهای کلیدی مورد نیاز در حوزه بالادستی صنعت نفت و همکاری با کارگروه تخصصی EPC و ساخت داخل به منظور بومی‌سازی این نیازمندی‌ها.
4- تلاش در راستای هدفمندسازی پروژه‌های صنعتی دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق همکاری با واحدهای پژوهش و فناوری شرکت‌ها.
5- تلاش در راستای ایجاد نظام یکپارچه مستندسازی الکترونیکی اطلاعات فنی میادین نفتیپست الکترونیک مستقیم کارگروه تخصصی اکتشاف و بهره برداری:  Javan.res@mop.irحدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق