چهارشنبه 25 مرداد 1391 کارگروه تخصصی HSEQ-MS


کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه تخصصی HSEQ-MS


الف) دبیر کارگروه تخصصی:


دکتر هادی فرمهینی فراهانی


آقای دکتر هادی فرمهینی فراهانی؛ دکتری تخصصی شیمی تجزیه از دانشگاه تهران و پژوهنده ارشد پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی HSEQ-MS کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.


ب) معرفی کارگروه تخصصی:
صنعت نفت به عنوان صنعتی استراتژیک و تأثیر گذار در کشور، همواره در استفاده از معیارها و استانداردهای معتبر جهانی و به روز نمودن نظام‌های مدیریتی پیشگام بوده و بر این اساس از حداکثر توان خود برای ایجاد محیط‌های کاری سالم و توسعة پایدار بهره‌گیری می‌کند. سه عامل اکتشاف، تولید و بهره‌برداری در صنعت نفت و گاز در مسیر توسعه خود نیازمند مراقبت‌های ویژه‌ای هستند که در این میان مدیریت یکپارچه بهداشت، ایمنی، محیط زیست و کیفیت (HSEQ-MS) به عنوان چتری محافظ با نگاهی گسترده به فعالیت‌های در حال اجرای همکاران خود در تمام عرصه‌های صنعت نفت، از این سرمایه‌های ملی صیانت می‌کنند.

ج) ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی:
تحول، یک سنت الهی در زندگی بشر است که استقبال از آن می‌تواند به پیشرفت منجر شود اما توجه به این نکته ضروریست که این نوگرایی و تحول باید از ذهن و دیدی تحول‌گرا و روشن نشأت بگیرد تا مثمر ثمر و مفید واقع گردد. جوانان در جوامع گوناگون سرمایه‌های گرانقدر و ارزشمندی هستند که بهره‌مندی از شور و نشاط و انگیزه بالای آنان نقش مهمی را در تحولات آینده خواهد داشت. حضور مهم جوانان در انقلاب اسلامی و دفاع از میهن در دوران جنگ بطور روشن، واضح و ملموس بوده و در حال حاضر نیز ورود به عرصه‌های علمی و قدم نهادن در پیشرفت‌های مختلف توجه وی‍‍ژه به این قشر از جامعه را ضروری می‌سازد. توجه دقیق به جوان و فراهم نمودن زمینه‌های توسعه و پیشرفت و غنی‌سازی اوقات آنان و استفاده از دیدگاهها و نظرات ایشان در جنبه‌های مختلف منجر به تعالی بخشیدن به پیشبرد اهداف کشور در تمام عرصه‌های نظام می‌گردد.
جوانان تشنه کارند، دارای انگیزه‌اند، بنابراین باید نیروهای بااستعداد را شناخته و با مدیریت درست آنها را با شجاعت بخدمت گرفت و از ایده‌ها و تفکرات جوشان آنها استفاده مطلوب نمود تا در صورت نیاز و با بکارگیری تجربه مدیران موانع و معضلات بوجود آمده را برطرف ساخت. اینجا باید از سخن گهربار امام علی (ع) استفاده کنیم که فرمودند: "هرگاه در کاری که برایت پیش آمده است و احتیاج به مشورت پیدا کردی ابتدا آنان را با جوانان در میان بگذار زیرا جوانان تیزهوش‌تر و از سرعت حدس بیشتری برخوردارند، سپس درباره آن با میانسالان و پیران رایزنی کن تا عیبش را بیابند و نیکش را برگزینند چرا که آنان از تجربه بیشتری برخوردارند" (نهج‌البلاغه 20/247).
با توجه به اینکه هم‌اکنون در دهه چهارم انقلاب اسلامی (1398-1388) که به "دهه پیشرفت و عدالت" مزین شده قرار داریم همه برنامه‌ریزی‌ها و تلاشها باید با این جهت‌گیری انجام شود. بدون شک یک سازمان به منظور بقاء خود نیازمند هماهنگی با تحولات و تغییرات روزمره می‌باشد و این امر می‌بایست توسط مدیرانی صورت گیرد که خود پذیرای هرگونه دگرگونی بوده و افرادی ریسک‌پذیر باشند. اما تنها یک مدیر نخواهد توانست به تمام جنبه‌های اطراف خود توجه نماید زیرا خود او نیز دارای مشغله‌ها و محدودیت‌هایی بوده که توجه او را به سایر مشکلات اطراف (هر چند جزئی) می‌کاهد. بنابراین به وجود افرادی به عنوان بررسی‌کنندگان وضعیت موجود و آینده نیاز می‌باشد که در صورت بروز هرگونه تغییر سریعاً آن را به مدیران مجموعه انعکاس داده و نسبت به بهتر شدن شرایط، مشاوره‌های لازم را ارائه دهند. حال اگر این افراد از جوانان فعال همان محیط انتخاب شوند به طور حتم تأثیر چشمگیری بر پیشبرد اهداف سازمان خواهند داشت.
در همین راستا با عنایت به منویات رهبر فرزانه انقلاب اسلامی (مدظله‌ العالی) در خصوص جوانگرائی در صنعت نفت و تأکید مقام عالی وزارت نفت مبنی بر حضور فعال تر جوانان پرانرژی، پرامید، خلاق و دارای توانمندی علمی در تحقق مأموریت‌ها و اهداف صنعت عظیم نفت و گاز کشور، "آئین‌نامه تشکیل و فعالیت کانون‌های تفکر جوانان صنعت نفت" توسط مقام محترم وزیر در تاریخ 18/2/1391 ابلاغ گردید که تشکیل کارگروه‌های تخصصی در حوزه‌های مختلف علمی – فنی، عملیاتی و اجرایی ضروری به نظر می‌رسد.

د) برنامه و ماموریت های کارگروه تخصصی:
صنعت نفت کشورمان در سالهای اخیر در حوزه HSEQ-MS پیشرفت‌های بسیار خوب و ملموسی داشته است. با اینحال در راستای بهبود شرایط موجود اهم برنامه‌ها و اولویت‌های کارگروه تخصصی مشاوران جوان عبارتند از:
الف) تشکیل کانون تفکر و ارائه ایده‌های خلاقانه و تحول‌گرا به سیستم مدیریتی وزارت نفت.
ب) استفاده از آرای کارشناسان با تجربه، متفکر و روشن اندیش در جهت حل مسایل.
ج) اعمال روش جمع‌اندیشانه و تجمیع دانایی‌های مختلف در جهت افزایش پویایی و تحرک سازمان.
د) آینده‌پژوهی و بومی‌سازی دانش در حوزه مربوطه.
ه) تلفیق پژوهشهای بنیادی و راهبردی برای استفاده عملی در سازمان.
موارد یاد شده می‌تواند در حیطه فعالیت‌های علمی – فنی و اجرایی زیر مورد توجه و بررسی قرار گیرد:
- پیوند HSEQ-MS با عملکرد اقتصادی و ارزش و اعتبار صنعت نفت.
- اعمال نگرش و تفکر راهبردی در مدیریت HSEQ-MS.
- ارتقاء تعهد مدیران ارشد سازمان نسبت به HSEQ.
- ارائه راهکارهایی جهت ایجاد نگرش خلاق در پرسنل برای پیشگیری از رویدادها.
- شناسایی موانع استقرار نظام مدیریت HSEQ-MS در صنعت نفت و ارائه پیشنهاداتی جهت رفع موانع

پست الکترونیک مستقیم کارگروه تخصصی بهداشت، ایمنی و محیط زیست:  Javan.hse@mop.ir 
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق