چهارشنبه 25 مرداد 1391 کارگروه تخصصی مالی و سرمایه گذاری


کانون تفکر جوانان صنعت نفت
کارگروه تخصصی مالی و سرمایه گذاری


الف) دبیر کارگروه تخصصی:


شیما فرح بخش

خانم شیما فرح بخش؛ فوق لیسانس حسابداری از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات تهران و کارمند واحد حسابداری شرکت ملی صادرات گاز ایران می باشد که با حفظ سمت، بعنوان "دبیر کارگروه تخصصی مالی و سرمایه گذاری کانون تفکر جوانان صنعت نفت" فعالیت می نماید.


ب) معرفی کارگروه تخصصی:
شرایط اقتصادی جهان و نقش روزافزون منابع طبیعی مولد انرژی خصوصاً نفت و گاز در آینده کشورها، معاملات و پارادایم های حاکم بر روابط و رفتارهای حاکمان و دولت ها را در سالهای اخیر بسیار پیچیده کرده است. بر مبنای این دیدگاه، کشورهای بهره مند از منابع طبیعی فسیلی در دنیای آینده از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند. در این میان ایران نیز به عنوان یکی از هفت کشور برتر دارنده ذخایر نفت و دومین کشور دارنده ذخایر گاز، جایگاهی فوق العاده حساس و منحصر به فرد دارد. لذا با توجه به این جایگاه، تلاش بیشتر جهت شکوفایی و استفاده بهینه از منابع عظیم نفت و گاز ضروری به نظر می رسد.
پیشرفت و توسعه کشور برای دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز بیست ساله، مستلزم اتخاذ رویکرد دانش بنیان در الگوی توسعه ملی و بخش صنعتی است. در این مسیر باید سهم جوانان در ترکیب عوامل شکل‌دهنده ثروت ملی افزایش یابد که لازمه آن توجه اساسی و بنیادی به سرمایه انسانی جوان فرهیخته، با استعداد،خلاق و با انگیزه است. صنعت نفت ایران موتور توسعه ملی محسوب می‌گردد که در بازنگری به الگوی توسعه آن باید جوانان پیشران توسعه صنعت نفت گردند و بدین منظور سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اتخاذ تصمیمات کلان، الزام استراتژیک کنونی صنعت نفت کشور محسوب می‌گردد.
در این راستا به منظور سازماندهی و بهره مندی نظام مند از تخصص و نظرات کارشناسی خلاقانه کلیه جوانان متخصص، متعهد، باانگیزه و پرنشاط شاغل در صنعت نفت، کانونهای تفکر جوانان صنعت نفت با هدف حل خلاقانه مسائل موجود در صنعت، در حال شکل گیری می باشد.

ج) ضرورت تشکیل کارگروه تخصصی:
در دنیای امروز، موضوع مدیریت هزینه ها و استفاده از شیوه های ارتقاء کارایی و اثربخشی منابع مالی و بودجه ای به دلیل کمبود منابع، رقابت در قیمت، عرضه کیفی کالا و خدمات و ورود به بازارهای جهانی بویژه با توجه به تحولات و بحران های اقتصادی و مالی اخیر، از مهمترین و چالش برانگیزترین موضوعات برای دولت ها و بنگاه های اقتصادی می باشد.
از این روی، پرداختن به ابزار و رویکردهای اثربخش و آینده نگر برای مدیریت کارآمد ، کاهش هزینه ارائه خدمات و تولید محصولات و تخصیص منابع مالی در راستای دستیابی به اهداف و عملکرد مورد انتظار، بسیار حیاتی و ضروری به نظر می رسد. این رشته رکن اصلی نظام اطلاع رسانی مالی و اقتصادی هر جامعه به شمار می رود. پاسخگویی در عرصه اقتصاد زمانی میسر است که اطلاعات معتبر و شفاف در اختیار قرار گیرد. حسابداران با تامین و ارزیابی اطلاعات مالی معتبر به تصمیم گیرندگان برای انتخاب و تصمیمات اقتصادی آگاهانه و استفاده بهینه از منابع، افزایش بهره وری کمک شایانی می کنند. لذا با توجه به جایگاه ویژه صنعت نفت در اقتصاد کشور فراهم آوردن اطلاعات معتبر جهت تصمیمات آگاهانه ضروری است.
همچنین از آنجا که در حال حاضر بخش عمده ای از مدیران مالی در شرکت ملی نفت ایران در رده سنی بالاتر از 55 سال قرار دارند و بنا بر قوانین وزرات نفت بازنشسته می شوند لذا شکل گیری کارگروهی از متخصصان جوان جهت پر کردن این خلاء ضروری به نظر می رسد . این کار گروه با ایده پردازی نوین با بهره گیری از تجارب و عملکرد گذشته به تدوین سیاست های نوین  در حوزه حسابداری و مالی صنعت نفت اقدام می نماید. به نظر می رسد در این زمینه متخصصان جوان تحصیلکرده دارای ایده های نوین بوده و می توان از ایده پردازی آنها در این مورد استفاده نمود.

د) برنامه و ماموریت های کارگروه تخصصی:
1- بررسی مشکلات و موانع موجود در حوزه در صنعت نفت و ارائه نقطه نظرات متخصصان جوان این حوزه
2- شناسایی افراد و نیروهای مستعد جوان جهت آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص در این حوزه
3- مطالعه روش ها و سیاست های مالی در کشور های تولید کننده رقیب و بهره گیری از تجارب آنان در جهت تامین مالی پروژه های نفت و گاز
4- تشکیل جلسات کارشناسی به منظور بررسی شرایط جاری و تحلیل وضعیت مسائل مربوط به حسابداری و مالی صنعت نفت و ارائه نقطه نظرات درباره تبیین وضع موجود و مستند سازی آن
5- ایجاد وب سایت اطلاعاتی برای ارتباط نزدیکتر با همکاران جوان و به روز نمودن اطلاعات آنان در قالب ارائه آمارها و اطلاعات به دو زبان فارسی و انگلیسی
6- برقراری ارتباط با افراد متخصص و خبره در صنعت نفت و خارج از آن جهت بهره مندی از تجربیات آنان


پست الکترونیک مستقیم کارگروه تخصصی مالی و سرمایه گذاری:  Javan.fund@mop.ir
حدیث

قال امیرالمومنین علیه السلام: "إذَا احتَجتَ إِلَى المَشوَرَةِ فى أَمرٍ قَد طَرَأَ عَلَیكَ، فَاستَبدِهِ بِبِدايَةِ الشُّبّانِ، فَإِنَّهُم أَحَدُّ أَذهانا وَأَسرَعُ حَدسا، ثُمَّ رُدَّهُ بَعدَ ذلِكَ إلى رَىِ الكُهولِ وَالشُیوخِ لِيَستَعقِبوهُ وَيُحسِنُوا، الاِختیارَ لَهُ فَإِنَّ تَجرِبَتَهُم أَکثَرُ"

امام علی (ع) می فرمایند: "هنگامى که در پیش آمدى احتیاج به مشورت داشتى ابتدا به جوانان مراجعه نما زیرا که آنان ذهنى تیزتر و حدسى سریع تر دارند سپس (نتیجه) آن را به نظر بزرگسالان و پیران برسان تا پیگیرى نموده، عاقبت آن را بسنجند و راه بهتر را انتخاب کنند زیرا تجربه آنان بیشتر است."

منبع: شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید ، ج 20، ص 337، ح 866كوچك يا بزرگ كردن بخش :.شهدای صنعت نفت
 
وزیر شهید : محمد جواد تندگویان

سن در هنگام شهادت: حدود 31 سال
محل تولد: محله خانی آباد جنوب تهران
تعداد فرزندان : یک پسر و دو دختر
تاریخ ورود به دانشکده نفت آبادان: مهر 1354
تحصیلات:  کارشناسی ارشد مدیریت
تاریخ تولد: 26 خرداد 1329
تاریخ اسارت: 9 آبان 1359
تاریخ شهادت :
نامعلوم 
محل شهادت : زندانهای حزب بعث عراق