آخرین اخبارwww.mop.ir


1397/4/2 شنبه

وزیر نفت در جمع خبرنگاران در وین:
دنیا هوشیار باشد؛ ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت شبیه یک شوخی است
وزیر نفت ادعاهایی مبنی بر اضافه کردن حدود ۱,۸ میلیون بشکه نفت به بازار را به شوخی تشبیه کرد و گفت: دنیا باید هوشیار باشد؛ چنین ظرفیت‎های مازادی وجود ندارد اما سیاستمدارانی مانند آقای ترامپ نمی‎خواهند این واقعیت را باور کنند.
به گزارش خبرنگار شانا از وین، بیژن زنگنه جمعه شب (اول تیر ماه) پس از برگزاری اجلاس ۱۷۴ اوپک، در گفت‎وگوی مشروح با نمایندگان رسانه‎ها به تشریح این توافق پرداخت و به سوالات خبرنگاران درباره توافق و دیگر موارد مربوط به حوزه نفت ایران پاسخ داد. 

 وی در پاسخ به این‎که برخی معتقدند توافق امروز اوپک ابهاماتی دارد، گفت: در این بیانیه به هیچ عددی اشاره نشده است که عده‎ای حرف‎های عجیب و غریبی زده و می‎گویند یک میلیون بشکه به تولید اعضای اوپک اضافه می‎شود. اصلا عددی گفته نشده بلکه گفته شده است آنهایی که بیش از ۱۰۰ درصد به توافق قبلی متعهد بوده‎اند، پایبندی‎شان را باید به ۱۰۰ درصد برسانند.

زنگنه با تاکید دوباره مبنی بر این‎که هیچ عددی در این بیانیه اعلام نشده و در ماه‎های آتی این عدد مشخص می شود، تصریح کرد: قبلا توافقی داشتیم که قطعی بود و سقف تولید اوپک را اعلام کرده بود و اعضای اوپک باید در آن سقف مشخص تولید می کردند، ما هم گفتیم همان سقف رعایت شود، نمی‎توانستیم از اعضای اوپک انتظار داشته باشیم که بیش از ۱۰۰ درصد رعایت کنند.

زنگنه با بیان این که آنچه در توافق اوپک اعلام شده روشن است، گفت: اگر فردی بیش از آنچه که گفته‎ ایم میزان تولید اعضای اوپک را اعلام می‎کند، نظر خود را گفته است، اما نظر اوپک چیزی است که تصویب شده و آن را امضا کرده ایم.

اعضای اوپک نگرانی و جدیت ما را باور کردند

وی ادامه داد: دیروز به شوخی گفتم ما یک بیانیه عدم همکاری صادر می‎کنیم و بسیار به آن نزدیک بودیم. فکر می‎کنم دیگر اعضای اوپک پذیرفتند که نگرانی‎های ما را در نظر بگیرند و باور داشتند که از توافق‎هایی که به شکل‎های دیگری باشد جلوگیری می‎کنیم.

زنگنه با بیان این‎که ایران پایبندی ۱۰۰ درصدی اعضا را پذیرفت و موضع خود را تغییر نداد، افزود: از نخستین ساعتی که به اینجا آمدم، در همین هتل (کمپینسکی) گفتم که هیچ مشکلی با رفع پایبندی بیش از حد اعضا نداریم. یکی از خبرنگاران از من پرسید که این جبران کاهش بیش از تعهد تولید چطور باید توزیع شود که گفتم این یک مسئله دیگر است. ما پذیرفتیم اعضای اوپک که پایبندی بیش از حد دارند، این پایبندی بیش از حد را کنار بگذارند بنابراین از هیچ کس انتظار نداریم کمتر از تعهد خود تولید کند؛ تنها انتظار داریم به سقف تولید تعیین شده در سال ۲۰۱۶ پایبند باشند.

وزیر نفت متذکر شد: برای هر کشور یک سقف تولید وجود دارد. اگر شما تفسیر دیگری شنیدید، آنها به آمریکا پیام می فرستند تا آن را راضی کنند اما این طور نیست. تصمیم ما همان است که از سوی ۱۴ کشور عضو امضا شده است.

به گفته زنگنه، هیچ عضوی نمی تواند سهمیه ونزوئلا را تصاحب کند. اگر ونزوئلا بتواند، بیشتر تولید می کند، اما اگر نتواند، هیچ کس نمی تواند جانشین آن شود.

زنگنه با بیان این‎که فکر می‎کنم عرضه واقعی جدید در بازار، کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه باشد، در پاسخ به این سوال که این  ۵۰۰ هزار بشکه‎ از سوی چه کشورهایی می‎تواند عرضه شود گفت: به نظرم کشورهای عربستان، امارات و... می توانند تولید کنند.

ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت کجاست؟

وی در پاسخ به سوالی درباره صحت روایت‎های متفاوتی که از افزایش عرضه نفت اوپک پیش از حصول توافق مطرح می‎شد، گفت: گزارش هایی که در آن اعدادی مثل افزایش ۱,۵ یا ۱.۸ میلیون بشکه ای تولید مطرح می‎شد، بیشتر به شوخی شبیه است. چنین ظرفیتی در دنیا وجود ندارد؛ اما متاسفانه سیاستمدارهایی مثل آقای ترامپ نمی‎خواهند این واقعیت را قبول کنند و فکر می کنند ظرفیت مازاد عظیمی وجود دارد که قادر است نفت ایران را از بازار حذف کند.

زنگنه ادامه داد: روسیه فقط در بین غیراوپکی‎ها می‎تواند نسبت به جایگزینی نفت دیگر کشورها اقدام کند؛ در اوپک عضوی نمی‎تواند جای دیگری را بگیرد.

وی گفت: چه کسی می خواهد نفت زیاد در بازار تولید کند؟ این ظرفیت عظیم تولید مازاد کجاست؟ قطر، ونزوئلا یا مکزیک می خواهند تولید کنند؟ چه کسی می‎خواهد تولید کند؟ به نظر من روسیه کمتر از ۳۰۰ هزار بشکه می‌تواند (بیش از سطح کنونی) تولید کند و عربستان هم کمی بیشتر زیرا محدودیت‎هایی دارد. باور ندارم آنها حجم بالایی از ظرفیت مازاد داشته باشند.

زنگنه در ادامه تاکید کرد: دنیا باید بسیار هشیار باشد، ظرفیت عظیم تولید مازاد وجود ندارد و خارج کردن ایران از این بازار، آسان نیست. هر بشکه بر بازار تأثیر می گذارد و حتی یک میلیون بشکه، حجم کمی از نفت نیست که بازار بتواند آن را بپذیرد و از سوی دیگر، خروج ایران از بازار نفت موجب افزایش قیمت نفت می شود.

زنگنه به این سوال که آیا کمیته نظارتی نحوه تقسیم تولید اعضا را مشخص می‎کند پاسخ منفی داد و گفت: این کمیته، تولید را رصد و نتیجه را به رئیس کنفرانس گزارش می‎دهد. نظارت و گزارش‎دهی به معنای تعیین سهمیه نیست.

 خبرنگاری هم از زنگنه درباره توئیت ترامپ پس از اعلام نتایج نشست امروز اوپک پرسید که زنگنه پاسخ داد: ایشان هنوز باور نمی کند جز معدودی، کسی در اوپک از ایشان خوشش نمی‎آید.

دو اشتباه بزرگ ترامپ

زنگنه در ادامه گفت: البته باور نمی کنم که ترامپ خواهان قیمت بالای نفت نباشد. او می خواهد به مردم بگوید که مخالف قیمت بالای نفت است زیرا شنیده ام که قیمت چهار دلار برای هر بشکه بنزین در آمریکا خط قرمز است. او می خواهد بگوید که این نتیجه عمل من نیست و این از عملکرد اوپک ناشی می شود در حالیکه همه رشد قیمت به دلیل رفتارهای ترامپ است. اوپک نمی‎تواند کار بیشتری بکند.

به گفته وزیر نفت، ترامپ دو اشتباه دارد. نخستین اشتباه آنکه فکر می‎کند خیلی زود در ایران، شاهد تغییر رژیم خواهد بود. این یک اشتباه بسیار بزرگ است و اشتباه دیگر این است که فکر می کند ظرفیت مازاد تولید عمده در جهان وجود دارد. این هم اشتباه است.

وی به خروج آمریکا از توافق هسته ای با کشورمان اشاره کرد و گفت: در مقطع زمانی فعلی، ما تفاوتی مهم با دوره قبل (آغاز تحریم‎ها در سال ۲۰۱۲ میلادی) داریم. دوره قبل، تحریمها از سوی شورای امنیت تأیید شده بود. در آن زمان، قانونی و بین المللی بود. اکنون یکجانبه، فرامرزی و غیر قانونی است.

زنگنه ادامه داد: از مشتریان و شریکان خود نام نمی بریم، زیرا حتی وزیر امور خارجه آمریکا با آنها تماس می گیرد و از آنها برای خروج از ایران و عدم همکاری با ایران قدردانی می‎کند. بعضی شرکت‎های بزرگ اروپایی که با امریکا پیوند بیشتری دارند، گفتند از ایران نفت نمی‎خرند مثل شل و توتال اما ما تمام تلاشمان را خواهیم کرد تا سقف صادراتمان را حفظ کنیم. اما نمی توانم درباره ارقام تولید چیزی به شما بگویم.