با حضور وزیر نفت

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت گشایش یافت

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت که با حمایت وزارت نفت و با هدف توسعه فناوری‌ها و گسترش همکاری‌های سازنده میان نقش‌آفرینان زیست‌بوم نوآوری و فناوری مرتبط با این صنعت ایجاد شده است، به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت صبح روز دوشنبه (۲۴ خردادماه) با حضور وزیر نفت، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و جمعی از مدیران ارشد نفت و فعالان حوزه پژوهش و فناوری کشور افتتاح شد.

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت که در زمینی به مساحت ۳۲ هکتار در محل سابق استقرار پژوهشگاه صنعت نفت (منطقه باقرشهر، جنب پالایشگاه تهران) ایجاد شده، نهادی دولتی و غیرانتفاعی است که با هدف توسعه فناوری‌های مرتبط با این صنعت در میان دانشگاه‌ها، مؤسسه‌های تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار و تسهیل فرآیندهای زایشی شرکت‌های متکی بر نوآوری از طریق کانون‌های خلاقیت و شکوفایی، مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و مراکز نوآوری فعالیت می‌کند.

این پارک، مؤسسه‌ای پژوهشی و فناوری مشمول ماده ۱ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور است که با فعالیت در حوزه ارتقا و تعمیق فناوری، توسعه بازار، اقتصاد دانش‌بنیان و اشتغال‌زایی تخصصی می‌کوشد فضایی کیفی برای استقرار و هم‌افزایی حرفه‌ای بین شرکت‌های فناور کوچک و متوسط، مراکز فناوری شرکت‌های پیشرو، نمایندگان تخصصی نهادهای پژوهشی و فناوری دانشگاهی و غیردانشگاهی، مراکز رشد و شتابدهی، سرمایه‌گذاران خطرپذیر، کارگزاران نوآوری باز و مشاوران خبره صنعتی (منتورها) ایجاد کند و مکمل ظرفیت‌های موجود در زیرساخت علم و فناوری کشور در حوزه نفت و گاز باشد.

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت، زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های سازنده میان نقش‌آفرینان زیست‌بوم نوآوری و فناوری این حوزه با شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در پارک و دیگر  پارک‌های علم و فناوری و مراکز فناوری فعال در کشور خواهد بود.

زنگنه: استارت‌آپ‌ها آینده ایران هستند، برای توسعه آن دریغ نمی‌کنم

وزیر نفت گفت: استارت‌آپ‌ها از کارهای کشور، ملت و آینده ایران هستند و من با همه توان برای توسعه این فکر و جوانانی که سرمایه آینده هستند دریغ نمی‌کنم.

بیژن زنگنه در آیین گشایش رسمی پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با بیان اینکه مهمترین عامل موفقیت در توسعه صنعتی، خدماتی و اقتصادی در کشور کارآفرین است نه دانشگاه‌ها تصریح کرد: جایگاه کارآفرین و انسان خلاق از مدیریت بالاتر است، کارآفرین می‌تواند عامل موفقیت یا موفق نشدن یک مجموعه باشد. به‌طور معمول جوانان کارآفرین و خلاق هستند، البته در موضوع جوان بودن سن مهم نیست نگاه مهم است.

وی با اشاره به اینکه جوانان به جای گذشته از آینده صحبت و برای به سرانجام رسیدن کارها تلاش می‌کنند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری درباره جوانگرایی صحبت کردند اما وقتی می‌خواهیم کاری را به جوان محول کنیم عده‌ای حمله می‌کنند و می‌گویند باید سابقه داشته باشد، با سابقه که کارآفرینی، خلاقیت، تحول درست نمی‌شود! داشتن روحیه خلاق، تحول و تغییر بسیار مهم است.

شما را به دادگاه می‌بریم

وزیر نفت با یادآوری اینکه در سال‌های که در نفت حضور داشتم برای توسعه فناوری مجموعه‌ای از کارهایی انجام دادم، اظهار کرد: مهمترین مسئله نگرش مدیریتی است که چطور فناوری و توسعه آن را می‌بینید، ما در نخستین گام برای توسعه فناوری در صنعت نفت با دانشگاه معتبر همانند صنعتی شریف، شیراز و ... مذاکره کردیم تا رشته بالادستی صنعت نفت که اصل موضوع در آن افزایش تولید مبتنی بر افزایش بازیافت است را توسعه دهند، اکنون دربخش آموزش مشکلی وجود ندارد و نیروهای خوبی تربیت شده‎اند.   

زنگنه گام بعدی در توسعه، فناوری در صنعت نفت را توجه به ظرفیت‌های عملیاتی برشمرد و گفت: فعال شدن مهندسان مشاور، سازندگان، تاسیس شرکت پیمانکاری عمومی (GC)، شرکت‌های اکتشاف و تولید نتیجه توجه به ظرفیت‌های عملیاتی است که جزو دارایی فناوری کشور هستند.

وی با بیان اینکه گام پایانی توسعه فناوری استفاده از ایده‌های نو در دنیاست، تصریح کرد: کاش ایده تاسیس پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت سه سال زودتر به ذهنمان رسیده بود، دیر شده است، اما تلاشمان را کردیم.

وزیر نفت تصریح کرد: برنامه‌ام این است که بخش عمده‌ای از زندگی آینده خود را به‌عنوان یک خبره یا منتور (مشاوره) برای توسعه واحدهای استارتاپ و فناور اختصاص دهم زیرا برای کشور و صنعت نفت بسیار مهم است، البته فهم از این مراکز بسیار ضعیف است.

زنگنه گفت: اخیرا یک دستگاه نظارتی به من نامه نوشته است اگر پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت را راه بیاندازید شما را به دادگاه می بریم. زود آن را متوقف کنید. چون شما هم دانشگاه نفت و هم پژوهشگاه نفت دارید. من چیکارش کنم؟! چه طوری بگویم هر چه شما می‌فرمایید خلاف همه دستورهای و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری است اگرچه زورتان زیاد است. البته ما به کارمان ادامه می‌دهیم.

وی با تاکید بر اینکه پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت در طرف تقاضا ایجاد شده نه در طرف عرضه تصریح کرد: ما برای فعال کردن این شرکت‌ها (استارتاپ) طرح ۵۰۰ میلیون دلاری  احیای چاه‌های کم بازده یا بی‌بازده را تعریف کردیم که هزاران شغل ایجاد می‌کند.

۷۰ میلیارد دلار یارانه بخش انرژی

وزیر نفت یکی از ضعف‌های بزرگ کشور را خدمات درون چاهی همانند حفاری افقی برشمرد و با بیان هم‌اکنون دو کشور درجه یک در جهان در این زمینه فعال هستند، اظهار کرد: تنها راهی که به ذهنم برای تقویت این موضوع رسید تقویت واحدهای کوچک استارت‌آپ هستند که بزرگ می‌شوند، این موضوع زمان زیادی نمی‌خواهد و ظرف ۸ تا ۱۰ سال می‌توانیم در سطح منطقه و آسیا به جایگاه نخست دست یابیم.

زنگنه به موضوع بهینه‌سازی هم اشاره کرد و با بیان اینکه طبق محاسباتی که به‌تازگی با همکارانم انجام دادیم مشخص شد ما سالانه ۷۰ میلیارد دلار یارانه بخش انرژی به قیمت امروز می‌دهیم، در تشریح جزئیات آن اظهار کرد: مصرف داخلی فرآورده‌های مایع روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه و سالانه ۵۴۰ میلیون بشکه می‌شود اگر قیمت هر بشکه را ۶۵ دلار برای هر بشکه محاسبه کنیم حدود ۳۵ میلیارد دلار می شود.

وی ادامه داد: تولید سالانه گاز خام ۳۰۰ میلیارد مترمکعب است که پس از تصفیه و شیرین‌سازی ۲۴۰ میلیارد مترمکعب می‌شود اگر قیمت هر مترمکعب آن را ۱۶ تا ۱۷ سنت در نظر گیریم بیش از ۳۷ میلیارد دلار می‌شود.

وزیر نفت بر ضرورت حضور استارت‌آپ در موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی اشاره کرد و گفت: با انجام این کار ده‌ها هزار شغل به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می‌شود که همه در این موضوع اعم از دولت، سازندگان، مصرف کنندگان در آن برنده هستند، همانند موضوع گازرسانی که همه از آن منتفع شدند.

خطر رانندگی در جاده‌های داخلی سخت‌تر از جاده‌های خارجی

زنگنه با اشاره به اینکه صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با ۱۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شده است و دوستان در حال تلاش هستند تا سرمایه این صندوق را به ۵۰۰ میلیارد تومان برسانند، یادآوری کرد: در مصوبه امسال مجلس شورای اسلامی آمده است ۸۰۰ میلیارد تومان منابع برای حمایت از استارت‌آپ‌ها اختصاص یابد.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در پنجم آذرماه ۹۹ گفت: اگر صندوق توسعه هنوز جانی دارد به‌خاطر مقام معظم رهبری است و گرنه هیچ چیزی از آن نمانده بود.

وزیر نفت با بیان اینکه در سیاست‌های ابلاغی سال ۱۳۷۷ کشور آمده است افزایش تولید نفت نه فقط برای ایجاد درآمد بلکه برای افزایش قدرت اقتصادی، امنیتی و سیاسی در منطقه است، گفت:  زمانی که ما روزانه یک میلیون بشکه نفت صادر کنیم و همسایه ما ۱۰ میلیون صادر کند تعادل بهم می‌خورد. ما فرصت زیادی برای اینکار (افزایش تولید نفت) نداریم و باید به سرعت آن را انجام دهیم، البته ما ریل‌گذاری آن را انجام دادیم، گزارش‌های آن را تهیه کردیم، هر شخصی بخواهد می‌تواند از آن استفاده کند.

زنگنه با اشاره اینکه ما یک ماه تا یک ماه و نیم آینده هستیم و سپس کار را دوستان دیگر ادامه خواهند داد، گفت:  تغییرات یک ضرورت است و من دیگر علاقه‌ای ندارم در این سن و سال چنین کارهای سنگینی انجام دهم. وزارت در نفت مانند رانندگی تریلی در جاده هراز است یعنی باید همه روزها حواست جمع باشد، هوشیار باشید زیرا یک خطای کوچک منجر به سقوط به دره می‌شود، رانندگی کردن در جاده‌های داخل خطرش بیشتر از جاده‌های خارج است.

زنگنه در پایان از از همه دست‌اندرکاران برای راه اندازی پارک فناوری و نوآوری قدردانی و اعلام کرد: ما بهترین امکانات‌مان را برای این پارک تخصیص دادیم.

ختلان: فعالیت شرکت‌های فناور در صنعت نفت تسهیل می‌شود

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت گفت: فعالیت شرکت‌های فناور فعال در حوزه‌های مرتبط با صنعت نفت با استقرار در این پارک آسان می‌شود.

آیدین ختلان در آیین بهره‌برداری از پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و جمعی از مدیران ارشد نفت و فعالان حوزه پژوهش و فناوری کشور برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: پارک مؤسسه‌ای پژوهشی، دولتی و غیرانتفاعی و در واقع چهارمین سازمان مستقل ستادی وزارت نفت پس از پژوهشگاه صنعت نفت، دانشگاه صنعت نفت و مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی است که همانند این مجموعه‌ها، مالکیت و تأمین منابع آن با شرکت ملی نفت ایران و مطابق ابلاغیه وزارت علوم، ریاست هیئت امنا به‌عهده وزیر نفت است.

ترکیب هیئت امنا

وی با اشاره به ترکیب هیئت امنای پارک و بیان اینکه هیئت امنا از چهار عضو حقوقی و پنج عضو حقیقی که معرفی آنها در اختیار وزیر نفت است تشکیل شده، اعلام کرد: تلاش شده با توجه به ماهیت پارک، از حضور مدیران عامل بزرگ‌ترین متقاضیان فناوری صنعت نفت در هیئت امنا استفاده شود و نمایندگان وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه نیز از اعضای حقوقی هیئت امنا هستند.

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت درباره اراضی پارک گفت: بیشتر زمین‌های اختصاص‌یافته به پارک تا پیش از این بلااستفاده بوده و مالکیت آن در اختیار شرکت ملی نفت ایران است.

طرح ایده تا شکل‌گیری

ختلان درباره سابقه شکل‌گیری پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت توضیح داد: آغاز به بررسی ایجاد پارک در صنعت نفت به اوایل سال ۹۸ برمی‌گردد؛ پس از بررسی‌ها، زمین پارک در مهرماه ۹۸ انتخاب و قرارداد مشاوره برای طراحی پارک در بهمن‌ماه ۹۸ امضا شد. اسفندماه ۹۸ نیز درخواست تأسیس پارک از سوی شرکت ملی نفت ایران به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شد.

وی افزود: در ادامه، ۳۰ شهریورماه ۹۹ مجوز تأسیس پارک از شورای گسترش و برنامه‌ریزی آموزش عالی دریافت شد و وزیر نفت آبان‌ماه ۹۹ بنده را به سرپرستی پارک منصوب کرد، پس از آن، آماده‌سازی اساسنامه و ارسال آن به وزارت علوم در دستور کار قرار گرفت و سرانجام اساسنامه پارک در بهمن‌ماه ۹۹ ابلاغ شد.

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با اشاره به پیگیری معرفی اعضای حقیقی هیئت امنا به وزارت علوم و دریافت احکام این افراد و معرفی نمایندگان اعضای حقوقی هیئت امنا در دهه نخست اسفندماه و تشکیل نخستین نشست هیئت امنا در آن ماه، افزود: با تشکیل هیئت امنا، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های پارک (آیین‌نامه مالی و معاملاتی، آیین‌نامه سازمان‌دهی و تشکیلات، آیین‌نامه داخلی هیئت‌امنا، آیین‌نامه پذیرش و آیین‌نامه اجرایی بند (د) تبصره (۱۸) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور) فروردین‌ماه امسال تنظیم و نهایی‌سازی شدند و پارک نوآوری و فناوری صنعت در ۲۶ اردیبهشت‌ماه امسال ثبت شد.

به گفته ختلان، دومین نشست هیئت‌ امنای پارک نیز سوم خردادماه امسال برگزار و در جریان آن، بودجه، آیین‌نامه حمایتی و آیین‌نامه اداری و استخدامی تصویب شد.

ختلان با این توضیحات یادآور شد: با توجه به روند تاریخی اشاره شده، مشاهده می‌شود که از دو سال پیش مقدمات شکل‌گیری پارک فراهم بوده است و موضوعی تنها مرتبط با روزهای پایانی کار دولت نیست.

ارائه تسهیلات


وی با بیان اینکه پارک‌ها، معافیت‌های قانونی مانند معافیت مالیاتی، امکان ضمانت پارک و... را دارند که فعالیت شرکت‌های فناور مستقر در آن را تسهیل می‌کند، افزود: پارک تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان مستقیم به واحدهای فناور به‌صورت تسهیلات قابل تبدیل به کمک بلاعوض کمک می‌کند و در سطوح بالاتر از طریق صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت که خوشبختانه زودتر از پارک تأسیس و فعال شده است، حمایت خواهد کرد.

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت با اشاره به اینکه ۴۴ پارک در کشور وجود دارد که از این تعداد، ۴۲ پارک سمت عرضه فناوری و دو پارک سمت تقاضای فناوری قرار دارند، عنوان کرد: دو پارکی که در سمت تقاضای فناوری هستند شامل پارک ICT مربوط به وزارت ارتباطات و پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت مربوط به وزارت نفت است که به‌دلیل وجود نیازهای فناورانه تأسیس شده‌اند.

ختلان با بیان اینکه پارک‌ها به‌عنوان نهادهای مکمل پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های مطالعاتی ایفای نقش می‌کنند و پل میان نتایج پژوهش و مطالعات با بازار هستند، افزود: پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت متعلق به این صنعت نفت است. به عبارت دیگر، یکی از وجوه ممتاز اصلی پارک این است که به وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران تعلق دارد و شرکت ملی نفت، رکن مؤسس پارک است.

تلاش برای رفع موانع

وی پارک را محملی برای ارائه نیازهای فناورانه شرکت‌های تابع وزارت نفت و شرکت هلدینگ خلیج فارس و پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و... خواند و گفت: کمک به رفع موانع شرکت‌های فناور برای تولید از طریق رفع مشکلات در زمینه تأمین مالی، اعطای استاندارد، ایجاد آزمایشگاه مرجع، دسترسی بهتر و ارزان‌تر به کارگاه‌های نمونه‌سازی و آزمایشگاه‌ها در دستور کار پارک قرار دارد.

دستیار ویژه وزیر نفت ادامه داد: عده‌ای هستند که ایده، فکر و توان تولید دارند، اما توان مالی، امکان گرفتن دفتر یا کارگاه، ساخت نمونه، آزمایش‌های لازم، مذاکره با خریداران اصلی و نفوذ به بوروکراسی نفت را ندارند. پارک این خلأ را برای این افراد پر می‌کند و زمینه را برای خودباوری و توانستن جوانان و فناوران و اتصال آنان به نیازهای فناورانه صنعت فراهم می‌کند.

ختلان با اشاره به سه حوزه اصلی فعالیت پارک‌ها و به‌صورت خاص پارک‌های تقاضامحور گفت: نخست کارکرد معمول پارک‌ها مبنی بر پذیرش واحدهای فناور است، دوم ایجاد شبکه اقماری از مراکز در پارک‌ها و دانشگاه‌های استان‌های مختلف و حمایت از حرکت‌های سراسر کشور است و سوم هم که بعد کاملاً نرم‌افزاری پارک و تلاش برای تجاری‌سازی نمونه محصول‌هاست.

فضاسازی برای جوانان

وی افزود: ما در پارک اعتقاد داریم با کمی حوصله در بین شرکت‌های بهره‌برداری که متقاضی بزرگ فناوری هستند، می‌توان بسیاری از کالاهایی را که اکنون وارد می‌شود ساخت. امروز بسیاری از کارفرمایان و سازندگان ما از تنگنای تحریم برای رشد و پیشرفت فناوری استفاده کرده‌اند و پارک در تلاش است بگوید جوانان بسیار بیشتری می‌توانند در صنعت نفت فعال شوند، بسازند و سطح فناوری را بالا ببرند.

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت گفت: پارک می‌خواهد راه‌هایی را پیش روی فناوران قرار دهد که تا دیروز یا بسته بودند و یا اگر باز بودند، فردی از آن اطلاع نداشته است. پارک می‌خواهد بن‌بست‌های صنعت نفت را شناسایی و با صدای بلند به جوانان ایرانی عرضه و نقاط کوری را که منجر به ایجاد انحصار برای برخی از کارفرمایان و واردکنندگان شده است برطرف کند. این کار هزینه‌هایی دارد که مدیریت ارشد امروز صنعت نفت مثل بسیاری دیگر از تغییر پارادایم‌های دیگر، آن را پذیرفته است.

قدردانی از حمایت‌ها


ختلان با تأکید بر اینکه اگر آزمایشگاه مرجع یا کارگاه نمونه‌سازی لازم باشد ساخته یا تجهیز می‌شود و استانداردهای مورد نیاز اخذ شده و تسهیلات برای شرکت‌های فناور فراهم می‌شود، ادامه داد: سرعت قابل توجهی که در فعال کردن پارک شاهد هستید، تنها مدیون حمایت تمام‌عیار مدیریت ارشد صنعت نفت بوده است. وزیر محترم نفت، مدیرعامل محترم شرکت ملی نفت ایران و هیئت‌مدیره محترم این شرکت همه‌جانبه حمایت کردند.

وی همچنین از تلاش‌های سعید محمدزاده، معاون مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و معاونان این مجموعه، تالین منصوریان، مدیر سرمایه‌گذاری و کسب‌وکار شرکت ملی نفت ایران و آقایان مقیسه، مصطفوی، جعفری و دیگر افرادی که کمک‌های آنان در این مسیر راهگشا بوده است، همچنین از آقای تنکابنی‌پور، مجری این طرح، از شرکت مغان‌دشت به‌عنوان پیمانکار طرح، آقای درویشی، خانم عراقیان و در نهایت از گروهی که در پارک گرد هم آمده‌اند و در این چند ماه با رویکرد جهادی برای راه‌اندازی پارک تلاش کردند قدردانی کرد.

تأسی از رهنمودهای رهبری

سرپرست پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت یادآور شد: مقام معظم رهبری شهریورماه پارسال در دیدار با اعضای هیئت دولت تأکید کردند که سال آخر دولت خیلی مهم است و این آخرین فرصتی است که دولت باید در حد امکان از آن استفاده کند. فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب انگیزه ما را برای به ثمر رساندن این مجموعه که ایجاد آن در تطابق کامل با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است دوچندان کرد و پیرو تأکیدات معظم‌له تا لحظه آخر فعالیت دولت از هیچ تلاشی برای خدمتگزاری و کار در چارچوب سیاست‌های تعریف‌شده نظام فروگذار نخواهیم کرد. ان‌شاءالله ادامه این روند هم از سوی وزارت نفت دولت آینده پیگیری شود.

وی گفت: پیش از ثبت پارک، تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه تهران امضا شده بود و امروز نیز در ادامه این مراسم، چهار موافقت‌نامه با شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و سه دانشگاه کشور امضا می‌شود.

ختلان به برگزاری دو رویداد همرسانی عرضه و تقاضا با همکاری شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی نفت ایران از سوی پارک اشاره کرد و افزود: در حوزه تجاری‌سازی، به جز برگزاری رویدادهای به‌همرسانی، بحث اعطای گرنت فناورانه نیز مورد توجه است.

زنگنه در جمع خبرنگاران: پرونده کرسنت زنده است؛ وگرنه حرف برای گفتن زیاد داریم

ستاری: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در پژوهش‌های نفتی ضرورت دارد


آقامحمدی: پارک نوآوری و فناوری توسعه‌یافتگی صنعت نفت را رقم می‌زند

پارک نوآوری و فناوری صنعت نفت ۵ موافقت‌نامه همکاری امضا کرد


آلبوم تصاویر
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی