وزیر نفت پس از پایان نوزدهمین نشست اوپک پلاس:

قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود اعضای اوپک پلاس نیست

وزیر نفت با اعلام اینکه پس از تصمیم نشست امروز اوپک پلاس قیمت نفت روندی افزایشی نخواهد داشت، تأکید کرد: قیمت بالای نفت در بلندمدت به سود تولیدکنندگان اوپک پلاس نیست.
news
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، بیژن زنگنه روز یکشنبه (۲۷ تیرماه) پس از پایان نوزدهمین نشست اوپک پلاس اظهار کرد: اعضای اوپک پلاس تصمیم گرفتند تا دسامبر ۲۰۲۲ هر ماه تولید این ائتلاف روزانه ۴۰۰ هزار بشکه تا رسیدن به رقم تولید آوریل ۲۰۲۰ که مبنای کاهش تولید بود، افزایش یابد.

وی مباحث مطرح شده از سوی امارات را مربوط به تقسیم سهمیه و خط پایه تولید دانست و با بیان اینکه افزون بر امارات  خط پایه تولید بعضی دیگر از کشورها هم تغییر کرد، گفت: مقرر شد ظرف ۱۵ ماه ازسوی اوپک پلاس روزانه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت به بازار افزوده شود و نشست‌ها برای بررسی بازار نفت هم به‌صورت ماهانه برگزار می‌شود.

وزیر نفت تأکید کرد: در همه این بحث‌ها بازگشت ایران به بازار پدیده مهم و تأثیرگذار خواهد بود و هر وقت این اتفاق بیفتد اوپک پلاس نمی‌تواند برگشت ایران را نادیده بگیرد.  

زنگنه درباره نتیجه نشست امروز و تأثیر آن بر بازار نفت گفت: قاعدتاً قیمت‌ها به سمت بالا نخواهد رفت و نبود توازن بین عرضه و تقاضا اتفاق نخواهد افتاد و وضع اطمینان‌بخشی برای آینده است.

وی ادامه داد: با توجه به آثار مثبتی که در رشد اقتصاد جهانی شاهدیم ضرورت داشت مقدار کاهش تولید اوپک پلاس به بازار برگردد تا در بازار نفت کمبود عرضه نباشد.

وزیر نفت تصریح کرد: قیمت بالای نفت در کوتاه‌مدت سبب خوشحالی است، اما در بلندمدت به‌دلیل اقتصادی شدن استفاده از انرژی‌های جایگزین و انواع نفت‌ گران خبر خوبی نیست.

تولید نفت اوپک‌پلاس ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه‌ در روز افزایش می‌یابد

۲۳ کشور عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک ) و متحدانش (ائتلاف اوپک پلاس) ضمن موافقت با تغییر خط پایه تولید پنج کشور از مه ۲۰۲۲ و افزایش عرضه روزانه ۴۰۰ هزار بشکه برای هر ماه تا دسامبر ۲۰۲۲ موافقت کردند.

در این گزارش، براساس تصمیم نشست وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس، مجموع عرضه نفت کشورهای عضو این ائتلاف از یکم اوت ۲۰۲۱ تا دسامبر ۲۰۲۲ هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد و این افزایش تولید به شرایط بازار بستگی خواهد داشت.

اوپک و متحدانش در قالب ائتلاف اوپک پلاس از ماه مه سال ۲۰۲۰ در واکنش به فروپاشی تقاضا در بحبوحه شیوع ویروس همه‌گیر جهانی کووید- ۱۹ روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از عرضه نفت خود کاستند و مقرر شده بود این توافق آوریل ۲۰۲۲ پایان یابد.

توافق کاهش تولید اوپک پلاس پایان ماه ژوئیه (تیرماه - مردادماه) ۲۰۲۱ به ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

اعضای اوپک پلاس همچنین موافقت خود را با تغییر خط پایه تولید پنج کشور کویت، عراق، امارات، عربستان و روسیه از مه ۲۰۲۲ اعلام کردند، افزایش تولید پنج کشور یادشده با تغییر خط پایه تولید در مجموع یک میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه افزایش می‌یابد.

اعضای این ائتلاف تصمیم گرفتند بیستمین نشست مشترک اوپک و غیراوپک (اوپک پلاس) در یکم سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۰ شهریورماه ۱۴۰۰) برگزار شود.

بیانیه نوزدهمین نشست وزارتی اوپک پلاس

بر اساس این گزارش، نوزدهمین نشست وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو ائتلاف اوپک‌پلاس روز یکشنبه (۲۷ تیردادماه) با انتشار بیانیه‌ای بر اهمیت ادامه تلاش‌ها برای حفظ توازن بازار نفت تأکید کرد.

وزیران نفت و انرژی ائتلاف اوپک پلاس در نوزدهمین نشست خود به بررسی تقویت مداوم بنیان‌های بازار، نشانه‌های روشن بهبود تقاضای نفت و کاهش ذخیره‌سازی‌های نفت خام کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی (اوئی‌سی‌دی) در پی بهبود شرایط اقتصادی بیشتر نقاط جهان به‌دلیل تسریع در برنامه‌های واکسیناسیون پرداختند.

در این نشست همچنین از عملکرد مثبت کشورهای شرکت‌کننده در توافقنامه همکاری (DoC) استقبال شد، مجموع پایبندی اعضا (از جمله مکزیک) به کاهش تولید نفت در ماه ژوئن ۱۱۳ درصد اعلام شد که بیانگر روند پایبندی بالای کشورهای شرکت‌کننده در این توافقنامه است.

در ادامه نشست وزارتی اوپک پلاس با توجه به بنیان‌های کنونی بازار نفت و اجماع درباره چشم‌انداز آن:

بر چارچوب توافقنامه همکاری که در دهم دسامبر ۲۰۱۶ امضا و در نشست‌های بعدی از جمله در ۱۲ آوریل ۲۰۲۰ تأیید شد، دوباره تاکید شد.

تصمیم گرفته شده در دهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک (آوریل ۲۰۲۰) تا ۳۱ دسامبر ۲۰۲۲ تمدید شد.

مجموع تولید اعضا از ماه اوت ۲۰۲۱ ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز تسهیل می‌شود تا کاهش عرضه روزانه ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه‌ای پایان یابد، همچنین تحولات بازار و عملکرد کشورهای شرکت‌کننده در دسامبر ۲۰۲۱ ارزیابی می‌شود.

برگزاری ماهانه نشست وزیران نفت و انرژی اوپک پلاس برای ارزیابی شرایط بازار و تصمیم‌گیری درباره مقدار تسهیل کاهش تولید برای ماه پیش‌رو و تلاش برای پایان دادن به کاهش تولید تا پایان سپتامبر ۲۰۲۲ در کل مدت تعیین‌شده در توافقنامه همکاری ادامه خواهد داشت.

از ابتدای ماه مه ۲۰۲۲، خط پایه تولید برای عمل به تعهد در توافق کاهش عرضه اوپک پلاس مطابق جدول زیر خواهد بود.


در عین حال، بر اهمیت حیاتی پایبندی کامل به سهمیه تولید اعضا و استفاده از تمدید فرصت ایجادشده برای جبران تخطی از سهمیه کاهش تولید تا پایان سپتامبر ۲۰۲۱ تأکید و مقرر شد برنامه‌های جبرانی مطابق بیانیه پانزدهمین نشست وزیران اوپک و غیر اوپک ارائه شود.

در پایان مقرر شد بیستمین نشست مشترک وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (اوپک پلاس) یکم سپتامبر ۲۰۲۱ ( دهم شهریورماه ۱۴۰۰) برگزار شود.

آلبوم تصاویر
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
    اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی