English site
يكشنبه 17 فروردين 1399   17:09:48
|           RSS

تشریح گام‌های وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان
مجوز صندوق پژوهش و نوآوری نفت با سرمایه ۱۰۰ میلیارد تومان صادر شد

1398/11/27 يكشنبه

وزیر نفت مهم‌ترین گام‌های وزارت نفت را برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تشریح کرد و گفت: مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت دیروز با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان صادر شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، بیژن زنگنه روز یکشنبه (۲۷ بهمن‌ماه) در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه با اشاره به اینکه نخستین گام وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص حدود ۱۸ هزار هکتار زمین برای احداث پارک فناوری در شهرری بوده است، اظهار کرد: بخش نخست این پارک چند ماه آینده راه‌اندازی می‌شود تا شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ بتوانند در آنجا مستقر شوند.

وی با اشاره به اینکه برخی به ما گفتند آنجا (پارک ری) هوایش خوب نیست و فاصله‌اش با تهران زیاد است، گفت: در تهران جایی که زمین ۱۸ هکتاری برای استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته شود، وجود ندارد. از این‌ رو در جنوب تهران چنین زمینی را در نظر گرفته‌ایم و به‌زودی ۱۰۰ استارت‌آپ و شرکت دانش‌بنیان در این منطقه مستقر خواهند شد.

وزیر نفت درباره دومین گام هم توضیح داد: خوشبختانه با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و صندوق شکوفایی و نوآوری مجوز صندوق پژوهش و نوآوری صنعت نفت با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان صادر شد (البته این سرمایه قابل افزایش خواهد بود) که می‌تواند پشتوانه محکمی برای شرکت‌های دانش‌بنیان باشد.

زنگنه گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه را هم سومین گام و ادامه زنجیره حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در وزارت نفت عنوان کرد و افزود: کمک اعتباری کوچکی به شرکت‌های دانش‌بنیانی که در ری مستقر می‌شوند، خواهد شد. البته این کمک تنها مختص شرکت‌هایی که در ری مستقر می‌شوند، نیست و به بقیه شرکت‌ها هم کمک خواهد شد.

فعال‌سازی سیستم تضمین خرید کالا و تجیهزات

وی افزود: سیستم تضمین خرید کالا و تجهیزات هم به‌زودی فعال می‌شود که کار بسیار مهمی است.  

وزیر نفت در ادامه توضیحات درباره حمایت وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه فناوری به امضای قرارداد در بخش بالادستی و پایین‌دستی صنعت نفت اشاره کرد و گفت: به‌تازگی دستورعملی داده شده است تا به استادان و دانشجویانی که مایل به فعالیت در حوزه نفت هستند، کمک هزینه پژوهشی (پژوهانه) پرداخت شود.  

زنگنه باز شدن درهای پژوهشگاه صنعت نفت به روی محققان، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها را از اقدام‌های حمایتی وزارت نفت عنوان کرد و افزود: تفاهم‌نامه تولید کُک اسفنجی و سوزنی که به‌تازگی امضا شد از جنس شرکت‌های دانش‌بنیان است که بر اساس آن دو محصول راهبردی برای تولید آلومینیوم و فولاد با ارزش سرمایه‌گذاری حدود یک میلیارد دلار از سوی پالایشگاه‌های بندرعباس و شازند امام خمینی (ره) انجام می‌شود.

دانشگاه‌های نفت از ۷۶ تا امروز

وزیر نفت با بیان اینکه کمتر از یک سال است که بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تمرکز کرده‌ام، گفت: در این مدت متوجه شدم سازوکارهای زیادی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها ایجاد شده است. به‌طور کلی سازوکارهای خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور ایجاد شده، اما از آنجا که شرکت‌های متقاضی وجود نداشت، دانش‌بنیان‌ها هم نتوانسته‌اند به‌خوبی از این سازوکارها استفاده کنند.

وی ضمن یادآوری این موضوع که رشته‌های بالادستی صنعت نفت در دانشگاه‌ها با همکاری وزارت علوم در سال ۱۳۷۶ راه‌اندازی شد و دکتر توفیقی هم در این زمینه بسیار تلاش کرد، افزود: تعداد اعضای هیئت ‌علمی رشته‌های بالادستی صنعت نفت در آن سال (۱۳۷۶) کمتر از پنج نفر بود که بیشتر آنها نیز استادیار بودند.

زنگنه با بیان اینکه آزمایشگاه‌های بهترین دانشگاه‌های ایران در آن دوران تجهیز شد، تصریح کرد: همچنین برای تقویت استاد دانشگاه در بخش بالادست نفت تعدادی از آنها را به خارج از کشور اعزام کردیم (خیلی از استادان کنونی ما همان کسانی هستند که در آن مقطع رفتند) و اکنون جریانی زنده و فعال از فارغ‌التحصیلان در رشته‌های بالادستی صنعت نفت داریم.

وزیر نفت به تشکیل انستیتوهای نفت در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: ایجاد انستیتوهای نفت در دانشگاه‌ها به‌منظور انجام پژوهش و مطالعه در صنعت نفت شکل گرفته و قرارداد پژوهشی مهم‌ترین میدان‌های نفتی با دانشگاه‌ها و با محور افزایش ضریب بازیافت و برداشت نفت امضا شده است.

وی با یادآوری اینکه بیش از ۷۰۰ میلیارد بشکه ذخیره نفتی داریم که ضریب بازیافت آنها کمتر از ۳۰ درصد است، اظهار کرد: با افزایش یک درصدی نرخ ضریب بازیافت در مخازن می‌توان با نفت ۵۰ دلاری ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار به ثروت کشور افزود، بنابراین نباید به‌راحتی از کنار آن گذشت، زیرا این ثروت به مردم اختصاص دارد و نمی‌توانیم آن را رها کنیم.

پیوند نفت و دانشگاه

زنگنه با بیان اینکه همکاری صنعت نفت و دانشگاه‌ها با زحمت و حوصله زیاد در دانشگاه‌ها راه افتاد و سبب برقراری ارتباط و پیوند نفت با دانشگاه شد، گفت: دیگر دوران آن که دانشگاه‌ها بگویند «صنایع نفتی با ما همکاری نمی‌کنند» و عملیاتی‌ها بگویند «اینها تنها استاد دانشگاه هستند و کار عملی نمی‌دانند»، به سر آمده است.

وی با اشاره به اینکه وقتی به موضوع دانش‌بنیان‌ها متمرکز شدم، به این فکر افتادم که نشست‌های متعددی با آنها و همکاران خود برگزار کنم و هر چه در این باره وجود دارد را بیاموزم، تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله‌ای که از آنها یاد گرفتم، این بود که باید یک زیست‌بوم مناسب برای دانش‌بنیان‌ها ایجاد شود؛ همان‌طور که دانشگاه تنها به درس، استاد و دانشجو ختم نمی‌شود و محیطش هویت دارد.

به گفته وزیر نفت، زیست‌بوم به دانش‌بنیان‌ها هویت می‌دهد و آنها را گردهم می‌آورد تا مسائلی افزون بر دانش و فناوری بیاموزند.

وی با بیان اینکه کار با دانش‌بنیان‌ها می‌تواند برای ما در صنعت نفت تحول ایجاد کند، تصریح کرد: برخی فکر می‌کنند که مشکلات ما در صنعت نفت به بخش مهندسی محدود می‌شود، در حالی‌ که ما در حوزه‌های غیرمهندسی بیشتر مشکلات داریم تا حوزه‌های مهندسی؛ استارت‌آپ‌ها می‌توانند در این باره نیز به ما کمک کنند و مشکلات زیادی را از ما حل کنند. برای نمونه قاچاق سوخت یکی از معضلات اصلی ماست که هیچ ارتباطی به مهندسی ندارد، بلکه باید برای آن فکر و اندیشه خاصی داشت؛ یا بهینه‌سازی مصرف انرژی، زمینه‌ای است که انتها ندارد و ما در آن خیلی ضعیف هستیم.

زنگنه در سخنان پایانی هم اظهار کرد: تلاشم این است به‌عنوان یک منتور به شما (شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ) کمک کنم و تجربه‌های خود را در اختیارتان قرار دهم تا نسل آینده سرحال و با امید برای توسعه کشور فعالیت کند.

وزیر علوم: رویکرد حمایتی وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان شایسته قدردانی است

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از رویکرد حمایتی وزارت نفت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها قدردانی کرد و گفت: با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان از خام‌فروشی نفت به سمت استفاده از ارزش افزوده این منابع حرکت کرد.

منصور غلامی در این گردهمایی با بیان اینکه یکی از توانمندی‌های کشور حضور پررنگ صاحبان دانش و فناوری در بخش‌های صنعتی است، اظهار کرد: وزارت نفت در این باره تلاش خوبی داشته و متخصصان دانشگاهی را در حوزه‌های مختلف به‌کار گرفته است.

وی با تاکید بر اینکه وزارت علوم در حوزه معاونت پژوهش و نوآوری از مراکز رشد و پارک‌های فناوری حمایت می‌کند، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی نیز ظرفیت‌های خوبی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دارد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری راه‌اندازی زیرساخت‌های به‌کارگیری دانش و فناوری نو در بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور را یادآور شد و تصریح کرد: البته در آغاز کار هستیم، اما شروع قدرتمندی است و این حرکت‌ها ثمربخش خواهد بود.

وزارت نفت ۴ تفاهم‌نامه همکاری با پارک‌های علم و فناوری امضا کرد

با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت و منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری چهار تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت نفت و چهار پارک علم و فناوری امضا شد.

وزارت نفت در گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت چهار تفاهم‌نامه همکاری با پارک علم و فناوری خلیج‌فارس، پارک علم و فناوری اصفهان، پارک علم و فناوری خراسان رضوی و پارک علم و فناوری خوزستان امضا کرد.

هدف از امضای این تفاهم‌نامه‌ها، بهره‌گیری هر چه بهتر از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی این مراکز در جهت دستیابی به فناوری‌های حوزه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی و تجاری‌سازی آنها برای رفع نیازهای این صنعت است.

تزریق ۲۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان در یک‌ سال

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از تکمیل ابزارهای مالی این صندوق خبر داد و گفت: در یک سال گذشته، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تزریق شده است.

علی وحدت در این مراسم با بیان اینکه صنعت نفت قدیمی‌ترین صنعت کشور و توسعه‌دهنده و پیشران اقتصاد کشور است، اظهار کرد: توجه به اکوسیستم نوآوری در این بخش ضروری است و وزارت نفت نیز با حمایت آقای زنگنه گام‌های مثبتی در این زمینه برداشته است.

وی به خرید تضمینی کالا، پارک فناوری و ... به‌عنوان برخی اقدام‌های وزارت نفت برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ابزارهای مالی صندوق نوآوری و شکوفایی کامل است، تصریح کرد:  این صندوق خدماتی نظیر تضمین خرید، تضمین کیفیت و ارائه انواع تسهیلات لیزینگ و ابزارهای مالی و نیز مباحث سرمایه‌گذاری و اوراق نوآوری را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها قرار می‌دهد.

وحدت با اشاره به اینکه در یک سال گذشته، ۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تزریق شده است، افزود: همچنین هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ضمانت بانکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها صادر شده است.

بر اساس این گزارش در "گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت و ارائه نیازهای فناورانه"، شرکت های  تابعه صنعت نفت از جمله مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی، منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، بهینه سازی مصرف سوخت، نفت و گاز پارس، نفت فلات قاره، نفت و گاز اروندان، پایانه های نفتی، نفت خزر و ... نیازهای فناورانه خود را به شرکت های دانش بنیان داخلی ارائه کردند.

گردهمایی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های صنعت نفت از روز یکشنبه (٢٧ بهمن‌ماه) با حضور وزیران نفت و علوم، تحقیقات و فناوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی پژوهشگاه صنعت نفت آغاز به‌کار کرد و در روز سه‌شنبه (۲۹ بهمن‌ماه) به کار خود پایان می دهد.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 414
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768