English site
شنبه 17 خرداد 1399   18:53:16
|           RSS

وزیر نفت در چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی:
درهای صنعت نفت باید روی دانشجویان و استادان علوم اجتماعی باز باشد

1398/6/6 چهارشنبه

وزیر نفت گفت: درهای صنعت نفت باید روی جامعه‌شناسان، استادان دانشگاه و دانشجویان علوم اجتماعی در بخش مسئولیت اجتماعی باز باشد.


بیژن زنگنه عصر روز سه‌شنبه (پنجم شهریورماه) در چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت در محل سالن همایش شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با تاکید بر موضوع خلاقیت در بخش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت اظهار کرد: آمد و رفت استادان و دانشجویان علوم اجتماعی در حوزه مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، سبب بالا رفتن آگاهی دو طرف می‌شود و  با باز شدن پای دانشگاه‌های علوم اجتماعی به صنعت نفت که تعدادشان زیاد نیست، آرزو به دل نمی‌مانم.

وی با اشاره به اینکه تمام دانشکده‌های نفت در بخش بالادستی هم‌اکنون درگیر پروژه‌های پژوهشی نفت هستند و هیچ دانشکده‌ای در بخش بالادستی وجود ندارد که در این زمینه فعال نباشد، افزود: انجام کارهای پژوهشی میان دانشجویان و استادان با صنعت نفت منتج به یک زبان مشترک میان آنها می‌شود و انجام این کار در حوزه مسئولیت اجتماعی نیز باید تکرار شود.

وزیر نفت با بیان اینکه پول زمانی تاثیرگذار است که پشت هزینه کردن آن فکر باشد، تصریح کرد: وقتی پول زیاد باشد، نحوه خرج‌کردن آن مشخص نیست و برای آن فکری نمی‌شود و بهره‌وری بالا نمی‌رود. برای نمونه بهره‌وری آب در چاه‌ها بالاست، زیرا برای هر مترمکعب آن هزینه می‌شود.

زنگنه، بر تخصصی بودن حوزه مسئولیت اجتماعی تاکید و اظهار امیدواری کرد که فهم عمومی نسبت به موضوع مسئولیت اجتماعی هر روز بالاتر رود و مشاوران اجتماعی افراد باانگیزه و باسوادی باشند.

زنگنه به وقوع سیل در استان خوزستان اشاره‌ کرد و گفت: شرکت‌های نفتی در زمان وقوع سیل و زلزله خوزستان به خوبی کار کردند و آمادگی خود را برای بازسازی برخی بخش‌ها از جمله ساخت مدارس، خانه‌های بهداشت اعلام کردیم. برای این منظور ۱۵۰ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق سیل زده و ۵۱ میلیارد تومان برای مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان اختصاص دادیم، انجام این کارها برای این بود که مردم احساس کنند ما کنارشان هستیم.

مسئولیت اجتماعی در دنیا تئوریزه و تخصصی شده است


وزیر نفت با بیان اینکه طرح موضوع مسئولیت اجتماعی نیاز به فرهنگ‌سازی دارد، یادآور شد: مسئولیت اجتماعی هم‌اکنون در دنیای تئوریزه و تخصصی‌شده و فقط یک کار اخلاقی نیست. شرکت انگلیسی - هلندی شل کارهایی که در زمینه مسئولیت اجتماعی انجام می‌دهد به دلیل اخلاق نیست، به‌خاطر تداوم حیات و پایداری فعالیت خود است.

وی با تاکید بر اینکه تداوم حیات و فعالیت اقتصادی شرکت‌های بزرگ دنیا به ایفای نقش آنها در بخش مسئولیت اجتماعی بستگی دارد، افزود: برای نمونه شرکت‌های بزرگ آمریکایی ثروت‌شان را وقف می‌کنند زیرا غیر از این نمی‌توانند ادامه حیات دهند.

زنگنه به ابلاغ نظام‌نامه نحوه ایفای مسئولیت‌های اجتماعی در صنعت نفت (اینجا) و چگونگی اجرای آن اشاره و با تاکید بر اینکه مردم در مناطق نفت‌خیز باید احساس کنند که با آنها مانند یک خانواده رفتار می‌شود، تصریح کرد: همچنین مسئله زیست محیطی جایگاه ویژه‌ای در این بخشنامه دارد، زیرا ریسک زیست محیطی صنعت نفت بسیار بالاست و آلایندگی شیمیایی،‌ آب و  خاک و هوا دارد.

وی با بیان اینکه نفت باید دوست محیط زیست باشد و هیچ طرحی از اجرا تا بهره‌برداری و تولید نباید بدون لحاظ کردن مباحث زیست محیطی باشد، تصریح کرد: بنده طرحی را که ارزان باشد، اما مباحث زیست‌محیطی را کنار بگذارد هیچ‌گاه قبول نداشته‌ام، دولت هم آن را قبول ندارد.

وزیر نفت یادآور شد: وقتی سال ۹۲ وارد وزارت نفت شدم طرح خشک کردن هورالعظیم در برنامه قرار داشت، تا در محیط خشک، میدان یادآوران و آزادگان را توسعه دهند، اما گفتم این یک جنایت ضدبشری است و نباید این اتفاق بیفتد.

زنگنه در ادامه با بیان اینکه سواد زیست‌محیطی در سطح عمومی در ۴۰ سال اخیر بالا رفته است، یادآور شد: انجام مسئولیت اجتماعی دو بخش دارد؛ یک بخش مربوط به اقدام‌های فیزیکی و کارهای عمرانی مانند ساخت مدرسه، مراکز فنی و حرفه‌ای، ورزشی با اولویت بانوان است. بخش دیگر مربوط به کارهای اجتماعی است که الزاما آثار فیزیکی و ظاهری ندارد و برای توانمندسازی جوامع اجرا می‌شود.

طالبیان: ارائه گزارش‌های پایداری مسئولیت اجتماعی بر اساس استانداردهای جهانی

سیدامیر طالبیان، دبیر چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت نیز در این مراسم گفت: پارسال با درک مسئولیت نسبت به ضرورت‌های شرایط کشور مندرج در بخشنامه مقام عالی وزارت مبنی بر رعایت صرفه‌جویی، همایش را برگزار نکردیم، اما فعالیت‌ها کماکان ادامه داشت.

دبیر چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت در ادامه به مجموعه گزارش‌های دریافتی شرکت‌های ذی‌نفع در همایش چهارم اشاره کرد و با بیان اینکه تعداد گزارش‌های دریافتی ۶۷ مورد است، گفت: خوشبختانه شرکت‌های دخیل در مقوله مسئولیت اجتماعی صنعت نفت‌ و گاز کشور اهتمام ویژه‌ای به ارائه گزارش‌های پیرامون این موضوع داشته‌اند به همین دلیل این موضوع سبب انگیزه مضاعف برای گردهمایی و نشست امروز شد.

طالبیان در ادامه به تعداد گزارش‌های پایداری واصله از سوی شرکت‌های فعال صنعت نفت و گاز اشاره و اظهار کرد: شرکت ملی گاز، شرکت ملی صنایع پتروشیمی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت‌های وابسته به شرکت ملی نفت، شرکت‌های خصوصی و پیمانکاری و پژوهشگاه صنعت نفت هر کدام به ترتیب ۲، ۵، ۳، ۱۱، ۴۵ و یک گزارش به دفتر دبیرخانه همایش ارائه کردند که این گزارش‌ها از سوی خبرگان صنعت نفت، کارشناسان و استادان دانشگاهی و در فضایی کاملا بی‌طرفانه تحلیل و بررسی شد و گزارش‌های برتر در پایان این همایش معرفی خواهند شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: اصرار ما بر این است تا شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز کشور گزارش‌های پایداری پیرامون مسئولیت اجتماعی را بر اساس استانداردهای علمی ISO26000 و بر اساس فرمت GRI ارائه کنند، زیرا این روند سبب خواهد شد تا ما از ابتدا در مسیر تراز بین‌المللی حرکت کنیم.

مشاور اجتماعی وزیر نفت با بیان اینکه هدف ما صرفا برگزاری همایش نیست، بلکه مصمم هستیم در فرآیند ترویج، توسعه و استقرار CSR در صنعت نفت و گاز یاری‌رسان یکدیگر باشیم، گفت: بدون شک برپایی این دست از نشست‌ها عرصه‌ای را برای یادگیری ایجاد خواهد کرد و شاید از همین باب پارسال جایگزین همایش، نشست‌های تخصصی منطقه‌ای در پارس جنوبی، اهواز، ماهشهر و مازندران با حضور و مشارکت فعال شرکت‌های استانی برگزار و تجربه‌ها و راهکارهای هر یک از شرکت‌ها پیرامون مقوله مسئولیت اجتماعی و نحوه عمل به آن بررسی و ارزیابی شد.

طالبیان افزود: در نظر داریم با نقد و بررسی موشکافانه گزارش‌های پایداری، برای بهبود فرآیندها در مسیر عمل به مسئولیت اجتماعی به یکدیگر کمک کنیم.

وی عنوان کرد: گزارش‌های پایداری حاوی موارد متعددی از جمله خلاقیت، ابتکارها و نوآوری‌ها، بهبود فرآیندها در اقدام‌های مسئولیت اجتماعی مبتنی بر شناسایی ذی‌نفعان، تشخیص نیازهای اولویت‌دار، پرهیز از خدمات‌رسانی مستقیم، جایگزینی الگوهای نوین در مدیریت انرژی همراه با صرفه‌جویی در منابع و کنترل آلودگی‌های زیست محیطی است.

طالبیان تصریح کرد: به همین دلیل موضوع‌های مورد بررسی در نشست‌ها دقیقا متناسب با چالش‌ها و مشکلات منتج از گزارش‌های پایداری تعیین شده و تعدادی از خلاصه همین گزارش‌ها در  نشست‌ها ارائه خواهد شد.

منتظر تربتی: هدف صنعت نفت تاثیرگذاری مثبت بر سبک زندگی مردم است

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، با اشاره به تلاش مجموعه صنعت نفت برای تاثیرگذاری مثبت بر زندگی مردم همجوار با مناطق نفت‌خیز، گفت: تاکنون تلاش کرده‌ایم وظایف خود در این مناطق را به درستی انجام دهیم.

حسن منتظر تربتی گفت: صنعت نفت و گاز در هر نقطه از کشور که حضور داشته باشد، بر جامعه پیرامون خود اثرگذار است و شاید این تصور را به وجود آورد که فعالیت بخش‌های مختلف صنعت سبب تاثیرگذاری منفی بر محیط زیست شود، اما تلاش ما این است که حداقل بر سبک زندگی مردم در جوامع پیرامون شرکت‌های زیرمجموعه خود اثر مثبتی داشته باشیم.

وی ادامه داد: کسانی که در مناطق نفت‌خیز زندگی می‌کنند به‌واسطه همجواری با این مناطق سبک زندگی، توقع و افکار متفاوتی دارند و ما نیز در کنار مردم اگر حضور بی‌دردسر نداشته‌ایم، اما همه وظایف خود را به‌درستی انجام داده‌ایم.

معاون وزیر نفت در امور گاز تصریح کرد: هدف ما داشتن حضور موثر در کنار مردم همجوار مناطق نفت‌خیز است به‌گونه‌ای که از منظر اقتصادی و اجرای مسئولیت اجتماعی در زندگی مردم اثر مثبت داشته باشیم.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، تعیین و اجرای پارامترهای مسئولیت اجتماعی ازسوی هر کدام از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت در نقاط مختلف کشور با توجه به وضع مالی آن شرکت و همچنین بر اساس آمایش سرزمین انجام می‌شود.

وی، واکنش وزارت نفت و شرکت ملی گاز ایران در مقاطع بحرانی مانند وقوع سیل فروردین‌ماه امسال را مثبت و مهم ارزیابی کرد و ادامه داد: شرکت ملی گاز ایران در سیلاب امسال همکاری بسیار خوبی با ستاد مدیریت بحران کشور داشت، همچنین کارکنان نیز افزون بر توزیع کمک‌ها، خودشان به یاری مردم می‌شتافتند که همه این موارد از مصادیق اجرای مسئولیت اجتماعی است.

محمدی: توجه به توسعه پایدار با هدف ارتقای سرمایه اجتماعی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: این شرکت توجه به توسعه پایدار و اهتمام به بهبود شرایط اجتماعی محدوده فعالیت‌های خود را با هدف ارتقای سرمایه اجتماعی دنبال می‌کند.

احمد محمدی افزود: هدف اصلی مسئولیت اجتماعی افزون بر رضایت و توانمندسازی نیروهای بومی، فراهم‌کردن زمینه‌های لازم برای توسعه و امنیت پایدار در کشور است و این مهم با داشتن برنامه مدون و اصولی محقق می‌شود.

وی تصریح کرد: صنعت نفت از زمان پیدایش تاکنون در امر مقوله مسئولیت اجتماعی پیشگام بوده است و توانسته نقشی بسزا در توانمندسازی جوامع محلی داشته باشد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار کرد: هر چند انتقادهایی به ما وارد است، اما مواقعی هم بوده که فعالیت‌هایی صنعت نفت در زمینه مسئولیت اجتماعی آن‌طور که باید تبلیغ نشده است.

محمدی با بیان اینکه فعالیت‌ها و اقدام‌های عام‌المنفعه باید براساس برنامه‌ریزی هدفمند انجام شود، افزود: تلاش‌ها باید بر محور شکل‌گیری مسئولیت اجتماعی هدفمند باشد تا گوشه‌ای از محرومیت‌ها برطرف شود.

محمدی اقدام‌های پیشگیرانه و جلوگیری از مخاطره‌های زیست محیطی، همکاری با ستاد مدیریت بحران، اعزام کارشناسان مناطق نفت‌خیز به محل‌های در خطر وقوع سیل، استقرار گروه مجهز پایش و بررسی وضع دبی رودخانه کارون و اعلام آماده‌باش کامل به پیمانکاران پروژه‌های اجرایی برای اقدام‌های پیشگیرانه را از اهم فعالیت‌های شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در زمان بحران سیل اخیر خوزستان برشمرد.

تکمیل ۸۱۱ پروژه عام‌المنفعه ازسوی شرکت ملی نفت ایران

بابک دارابی، مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز نیز در این مراسم از تکمیل ۸۱۱ پروژه عام‌المنفعه ازسوی شرکت ملی نفت ایران با اعتباری بالغ بر ۱۱۸۴ میلیارد تومان خبر داد.

وی گفت: شرکت ملی نفت ایران در قالب تامین اعتبار و اجرای طرح‌های عام‌المنفعه از سال ۹۲ تاکنون موفق به تکمیل تعداد ۸۱۱ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۱۸۴ میلیارد تومان شد و این در حالی است که این شرکت تعداد ۱۱۵۹ پروژه نیز با اعتبار ۲۲۸۴ میلیارد تومان در حال اجرا دارد.

وی افزود: پروژه‌های جدید احصا شده به تفکیک چهار منطقه (غرب کارون، پارس، نفت‌خیز، غیرنفتی) به عنوان برنامه پنج‌ساله خدمات عام‌المنفعه، ازسوی شرکت ملی نفت ایران مصوب و به مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز ابلاغ شد.

مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز یادآور شد: طبق برنامه پنج‌ساله خدمات عام‌المنفعه، تعداد ۲۶۰ پروژه در غرب کارون، ۳۹۸ پروژه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، ۵۸۹ پروژه در مناطق نفت‌خیز جنوب و تعداد ۲۰۵ پروژه در مناطق غیرنفتی انجام خواهد شد.

دارابی از ارتقای سطح امکانات و توسعه فضاهای آموزشی دانشگاه‌ها، ارتقای سطح بهداشت عمومی، سلامت جامعه و کاهش تلفات و خسارت‌های جانبی، افزایش امکانات و فضاهای ورزشی و توسعه سلامت عمومی، رفع بخشی از محرومیت‌های نیازمندان و قشرهای آسیب‌پذیر جامعه، توسعه کمی و کیفی راه‌ها و جاده‌های مواصلاتی، حفظ و صیانت از منابع ارزشمند طبیعی و زیست محیطی و کمک به استفاده بهینه از منابع آبی و گسترش فرآیند تولید و انتقال برق را از اهم اهداف و فعالیت‌های پروژه‌های اجرایی برشمرد.

این مقام مسئول به طرح تقویت بنیه علمی دانش‌آموزان مناطق غرب کارون و پارس جنوبی اشاره و اظهار کرد: برگزاری کلاس‌های آمادگی کنکور تاثیری بسزا در میزان قبولی و کسب رتبه‌های برتر در میان دانش‌آموزان این مناطق داشت.

مدیر نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‌خیز در ادامه به پروژه توانمندسازی نیروهای بومی در مناطق غرب کارون و پارس جنوبی نیز اشاره کرد و با بیان اینکه این پروژه از طریق آماده‌سازی نیروهای بومی مستقر در منطقه، اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای آموزش‌های نیروی انسانی جویای کار کرد، افزود: با آماده‌سازی هدفمند نیروهای بومی در مشاغل مورد نیاز مناطق ویژه پارس جنوبی و غرب کارون، امکان جذب و به‌کارگیری این افراد در صنایع فراهم شد.

تندگویان: ضرورت توجه به مراکز کارآفرینی و حرفه‌آموزی زنان

مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده بر ضرورت توجه بیشتر به مراکز کارآفرینی و حرفه‌آموزی زنان تاکید کرد و گفت: در اعتباراتی که به مسئولیت‌ اجتماعی تخصیص داده می‌شود، دختران و زنان را نادیده نگیرید.

فاطمه تندگویان در نخستین نشست تخصصی چهارمین همایش مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت با عنوان «مشارکت در توسعه و توانمندسازی جوامع محلی» اظهار کرد: جامعه محلی شامل زنان و مردان می‌شود و نمی‌توان در این جوامع  به نیمی از اقشار توجه کرد (مردان) و به نیمی دیگر (زنان) بی‌توجه بود.

وی با اشاره به اینکه در پروژه‌هایی که در طول سال‌ها انجام گرفته، سیاستگذاران، برنامه‌ریزان و مجریان عمدتا آقایان بودند و زنان نقشی در اجرا نداشتند، افزود: متاسفانه تعداد پروژه‌هایی که برای خانم‌ها و دختران ایجاد شده خیلی نادر است و به تعداد انگشتان دست می‌رسد.

مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده تصریح کرد: در بخش آموزش جوامع محلی اگر دقت و بررسی کنید درمی‌یابید که عمدتا دختران هستند که بازمانده تحصیل می‌شوند.

تندگویان اظهار کرد: در شرایط امروز با وجود آنکه ما از توسعه صحبت می‌کنیم ۴۷ درصد دختران به متوسطه ۲ راه پیدا نمی‌کنند و این در جوامع محلی بیشتر و بیشتر است.

این مقام مسئول ادامه داد: رشته‌هایی که دختران در جوامع محلی دارند عمدتا انسانی است و به اشتغال منجر نمی‌شود. اگر رشته فنی و حرفه‌ای برای آنها گذاشته شود رشد اشتغال زنان افزایش می‌یابد.

مشاور وزیر نفت در امور زنان و خانواده همچنین به ضرورت توجه ویژه به مراکز کارآفرینی و حرفه‌آموزی زنان اشاره کرد و گفت: در حوزه سلامت نیز بانوان ما از بیماری‌های مزمن مفصلی و قلبی و عروقی رنج می‌برند و این به‌دلیل کم‌توجهی و شاید از کمبود دسترسی به امکانات نشأت می‌گیرد.

تندگویان تصریح کرد: اعتبارات تخصیص داده‌شده به مسئولیت اجتماعی زنان و دختران را در جامعه نادیده نگیرید، زیرا اینها مطالباتشان روز به روز بالاتر می‌رود و مطمئن باشید زمانی که این مطالبات سرکوب شود پیامدهای آن از جای دیگری سر باز خواهد کرد.

منبتی: درک مسئولیت‌های اجتماعی تنها راه کسب منافع سازمانی است

مدیرعامل پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد گفت: درک و اجرای مسئولیت‌های اجتماعی، حصول منافع سازمان و سهیم شدن در توسعه رفاه جامعه را به همراه خواهد داشت.

سیدمجید منبتی درباره ایجاد دفتر همکاری‌های اقتصادی با جامعه محلی پالایشگاه گاز شهید هاشمی‌نژاد (خانگیران) گفت: سهیم شدن در توسعه و رفاه جامعه با فراهم‌آوری انرژی پاک، مأموریت پالایشگاه هاشمی‌نژاد به شمار می‌آید که مستلزم مسئولیت‌پذیری اجتماعی است.

وی با بیان اینکه پالایشگاه خانگیران تامین هشت درصد از گاز مصرفی کشور را به‌عهده دارد، اظهار کرد: بر اساس ماده ۴۷ قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، همه دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با هدف کاهش هزینه‌ها و افزایش اشتغال از توان نیروهای محلی استفاده کنند.

منبتی با اشاره به اینکه پالایشگاه خانگیران در سه زمینه توریعی، خدماتی و تولیدی از توان شهرستان سرخس و روستاهای اطراف آن استفاده می‌کند، گفت: ما حتی لباس مورد استفاده کارکنان در محیط پالایشگاه را با حمایت از زنان و مردان شهرستان سرخس در همین منطقه تولید و تهیه می‌کنیم.

وی درباره اجرای مسئولیت‌های اجتماعی از سوی پالایشگاه خانگیران اظهار کرد: توانمندسازی شرکت‌های محلی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، آموزش کارآفرینی و خلاقیت برای جوانان منطقه، تهیه بسته‌های نوشت‌افزار برای دانش‌آموزان و... از جمله اقدام‌های پالایشگاه است.

 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1168
























کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768