English site
شنبه 17 خرداد 1399   20:11:25
|           RSS

بارکیندو در تهران:
به همکارانم در اوپک گفته‌ام پاسپورت‌های خود را در خانه بگذارید

1398/2/12 پنجشنبه

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: ما در اوپک تلاش می‌کنیم تا نفت را غیرسیاسی اداره کنیم. به همه همکارانم در اوپک گفته‌ام وقتی وارد این سازمان شدید پاسپورت‌های‌تان را باید در خانه بگذارید.


محمد بارکیندو روز پنجشنبه (۱۲ اردیبهشت‌ماه) در حاشیه بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت در محل سالن کنفرانس شماره یک، در سخنان ابتدایی خود به حادثه سیل در ایران اشاره کرد.

وی با بیان اینکه به مردم شجاع ایران تبریک می‌گویم که در مقابل چالش سیل همبستگی خود را نشان دادند و زنان و بچه‌ها در مناطق مختلف جمع شدند تا به سیل‌زدگان کمک کنند.

دبیرکل اوپک خطاب به مردم ایران گفت: شما توانستید با حادثه طبیعی مقابله کنید و امیدوارم در مقابل چالش زیست‌محیطی هم موفق باشید، در عین حال به بازماندگان این حادثه تسلیت می‌گویم.

بارکیندو در ادامه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از بنیان‌گذاران اوپک است و حدود ۶۰ سال همراه این سازمان بوده است، گفت: من بیست‌وهشتمین دبیرکل اوپک هستم و نخستین دبیرکل این سازمان نیز ایرانی بوده است.

وی گفت: زنگنه باسابقه‌ترین وزیر نفت در اوپک است که به خاطر تجربه‌هایش بارها با ایشان دیدار داشتم، آقای زنگنه حامی و طرفدار اوپک در دهه‌های متمادی بوده است و همچنین نقش مهمی در همکاری اوپک و غیراوپک ایفا می‌کند، پیش از بیانیه تاریخی ۲۰۱۶ مبنی بر کاهش تولید نفت اوپک با آقای زنگنه در این زمینه مشورت کردم.

دبیرکل اوپک همچنین از مشاوره و همکاری دیگر کارشناسان ایرانی مستقر در اوپک با هدایت حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک، قدردانی و تاکید کرد: ایران یکی از مراکز مهم انرژی در جهان و دارنده بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان است.

بارکیندو با اعلام اینکه ایران هیچ‌گاه مردم خود را فراموش نکرده و پوشش گازرسانی در سراسر ایران هم‌اکنون شرایط مطلوبی دارد، گفت: گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) که یک سوخت پاک است در بخش حمل‌ونقل استفاده می‌شود.

وی یادآور شد: ایران در مقابله با فقر انرژی پیشتاز بوده است و همچنین در زمینه تنوع‌بخشی منابع انرژی یک قهرمان است، سهم نفت در تولید ناخالص داخلی ایران به کمتر از ۴۰ درصد رسیده است، همه این موارد دستاورد معمولی نیستند.

دبیرکل اوپک ایران را در دستیابی به اهداف در ۴۰ سال اخیر الگویی مهم برای صنعت نفت در منطقه خواند و گفت: این کشور در شرایط سخت به اهداف خود رسیده است، در حالی که بعضی از کشورهای عضو اوپک وابستگی شدیدی به نفت دارند.

بارکیندو، اوپک را یکی از قدیمی‌ترین سازمان‌هایی دانست که در متوازن کردن بازار نفت موفق عمل کرده است، تصریح کرد: در بیانیه همکاری اوپک رعایت توازن در بازار نفت، حفظ تولید و تلاش برای ثبات نفت به نفع ذینفعان تاکید شده است.

وی با بیان این‌که تمرکز ما در اوپک روی عناصر اساسی بازار که تنها کوتاه‌مدت نیست و بلندمدت را شامل می‌شود، یادآور شد: بر این اساس ما باید به دنبال ثبات پایدار و دائمی باشیم و سرمایه‌گذاران را برای سرمایه‌گذاری تشویق کنیم.

دبیرکل اوپک با اشاره به چالش‌هایی که این سازمان طی دهه‌های اخیر داشته اشاره کرد و افزود: اوپک در همه این سال‌ها توانسته است در زمینه ثبات بازار نفت در شرایط مختلف با چالش‌هایش مقابله کند و پیروز شود.

بارکیندو با بیان این‌که اوپک به تازگی ۶ چرخه قیمت نفت را شناسایی کرده است، تصریح کرد: دوره نخست مربوط به سال ۱۹۷۳ میلادی است که به شوک اول نفتی معروف است.‌ انقلاب اسلامی ایران و جنگ عراق نیز از دیگر چرخه‌های قیمت نفت بوده است.

وی ضمن توضیح دوره‌های دیگر مانند برهم خوردن عرضه و تقاضا که سبب کاهش قیمت نفت در اوایل دهه ۸۰ میلادی شد یا افزایش تولید نفت آمریکا که سبب شد عرضه روزانه نفت بیش از تقاضا باشد، افزود: در مقطع سال ۲۰۰۰ میلادی اوپک برای بازگرداندن ثبات به بازار نفت تصمیم گرفت، روزانه ۳ میلیون بشکه نفت از تولید خود بکاهد، ۱۷ سال بعد تاریخ دوباره تکرار شد و در سال ۲۰۱۴ اعضای اوپک تصمیم مشابهی را گرفتند.

دبیرکل اوپک ادامه داد: در واقع هر یک از چرخه‌ها شوکی را به بازار وارد کردند، اما اقدام‌هایی که در اوپک انجام دادیم سبب شد تا بتوانیم بر این شوک‌ها غلبه کنیم.

بارکیندو بار دیگر بر نقش ایران به‌عنوان یکی از اعضای فعال و پیش‌روی اوپک برای غلبه بر مشکلات این سازمان تاکید کرد و افزود: ما مفتخر هستیم که در طول ۶۰ سال گذشته مانند دوست و همکار در کنار یکدیگر بوده ایم و امیدوارم این همکاری و استفاده از تجربه‌ها و عقلانیت جمهوری اسلامی ایران در این سازمان در ۶۰ سال آینده نیز تکرار شود.

وی همچنین گفت: اکنون که در ۶۰ سالگی اوپک به سر می‌بریم باید برای ۶۰ سال آینده برنامه‌ریزی کنیم. اینکه آیا می‌توانیم تا ۶۰ سال دیگر با همین راهبرد به کارمان ادامه بدهیم؟ اعضا باید سیاست‌هایشان را هماهنگ کنند.

دبیرکل اوپک با بیان این که در طول تاریخ ثابت شده اعضای اوپک در صورت همکاری با هم می‌توانند بر دشواری‌ها غلبه کنند، تصریح کرد: همه ما باید به دنبال ثبات بازار باشیم؛ ضمن اینکه همه اعضا باید سیاست‌های هماهنگ نفتی داشته باشیم زیرا زمانی که باهم باشیم بهتر می‌توانیم بر چالش‌ها غلبه کنیم.

بارکیندو در پایان با بیان این که ایران نه تنها یکی از اعضای بنیان‌گذار اوپک بوده بلکه چراغ راه اوپک نیز بوده است، گفت: امام علی (ع) می‌گوید، اگر می‌خواهید کسی را بشناسید به دوستش نگاه کنید من هم افتخار می‌کنم که دوست ما ایران است.

در اوپک تک‌روی نداریم

دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) حذف نفت ایران از بازار را غیرممکن دانست و گفت: در اوپک تک‌روی نداریم.

محمد سانوسی بارکیندو در نشست خبری خود در بیست‌وچهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی درباره تهدیدهایی که به‌تازگی درباره عرضه نفت ایران مطرح شده است، گفت: در خصوص مسئله ایران در سطح وزارت و دبیرخانه اوپک گفت‌وگوهایی داریم تا راهکارهای ممکن را بررسی کنیم.

 وی با اشاره به اینکه ایران در سال‎های گذشته نیز با چالش‎هایی از این دست روبه‌رو بوده است و مطمئنم بر این مسائل فائق می‌آید، تصریح کرد: ما در ۶۰ سال تاسیس اوپک تاکنون با چالش‌های زیادی روبه‌رو بوده‌ایم، اما همیشه آنچه به ما کمک کرده، اتحاد میان کشورها بوده و اگر این اتحاد را حفظ کنیم باز هم بر مشکلات غلبه می‌کنیم.

بارکیندو در پاسخ به این پرسش که دو عضو اوپک ادعای جایگزینی نفت ایران را کرده‌اند، موضع این سازمان چیست؟ گفت: اوپک تصمیم‌های گروهی می‌گیرد و تک‌روی نداریم، سیاست اوپک بر این است تا با مشورت با کارشناسان دبیرخانه همه اعضا در کنار هم و بر اساس خرد جمعی تصمیم بگیرند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا از نظر فنی امکان حذف نفت ایران از بازار وجود دارد یا نه؟ گفت: لازم به تکرار نیست، امکان حذف ایران از بازار نفت غیرممکن است.

به گفته دبیرکل اوپک، همه داده‌ها و آمارهای منابع ثانویه در ماه ژوئن بررسی و سپس در این باره تصمیم‌گیری می‌شود. در اوپک فقط نفع کشور خاصی در نظر گرفته نمی‌شود، به‌طور کلی ما منافع کل گروه را در نظر می‌گیریم تا افزون بر تامین منافع تک تک اعضای عضو، عرضه نفت هم تامین شود.

بارکیندو با یادآوری اینکه پیش‌تر هم گفته‌ام که هر کدام از اعضای اوپک می‌توانند برنامه‎ها و تصمیم‌های خودشان را داشته باشند، اما وقتی در گردهمایی هستیم، کشورها به‌عنوان یک فرد نیستند و هر کدام عضوی از یک گروه هستند و ما منافع گروه و مصرف‌کنندگان را در نظر می‌گیریم، تصریح کرد: البته باید متوجه عواقب تصمیم‌های خود باشیم، در عین‌ حال در اوپک باید به تامین عملیات عرضه فکر کنیم، زیرا نفت منبع انرژی است و تصمیم‌های ما هم باید بر اساس همین شرایط باشد.

نگران تفرقه اعضای اوپک‌ هستم‌، نه نوپک

بارکیندو با اشاره به اینکه وزیر نفت توانمند ایران در اوپک سابقه زیادی دارد و از تجربه و خرد بالایی برخوردار است و همه اعضا به حرف ایشان گوش می‌دهند، تصریح کرد: در عین حال چالش ایران تنها برای این کشور نیست و روی کل اوپک تاثیر می‌گذارد و اتفاق‌هایی که در ایران، ونزوئلا یا لیبی رخ می‌دهد روی کل بازار و صنعت نفت تاثیر دارد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حفظ سقف عرضه اوپک و رفتار نوپک در مقابل اوپک هم گفت: برنامه ما از سال ۲۰۱۷ خیلی خوب پیش رفته و کسی آن را تغییر نداده است. درباره لایحه نوپک هم تاکنون اقدامی در سطح کنگره آمریکا انجام شده که فعلا نمی‌دانیم به نتیجه می‌رسد یا خیر، اما آنچه برای ما مهم و نگران‌کننده است، این است که ما تفرقه داشته باشیم و کشورها پس از ۶۰ سال از هم جدا شوند.

دبیرکل اوپک گفت: اوپک تنها یک سازمان نیست، بلکه کل صنعت نفت دنیا را تحت تاثیر قرار داده است، به‌طور میانگین روزانه ۱۰۰ میلیون بشکه نفت در دنیا مصرف می‌شود و اوپک نقش زیادی در تامین نیاز بازارهای جهانی و ثبات آن دارد و همیشه توانسته ظرفیت خود را متناسب با نیاز بازار پیش ببرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره بحث پایداری انرژی اظهار کرد: این موضوع نه‌تنها در سطح اوپک، بلکه در گفت‌وگوهای بین اعضای غیر عضو اوپک مورد بحث و گفت‌وگوست. ما همچنان حامی تصمیم‌هایی هستیم که در توافق تغییرات اقلمی پاریس اتخاذ شده است، می‌خواهیم با تغییرات آب‌وهوایی مبارزه کنیم.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2010
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768