English site
شنبه 17 خرداد 1399   19:43:17
|           RSS

وزیر نفت تاکید کرد:
اولویت وزارت نفت مبارزه با فساد و شناسایی افراد فاسد است

1398/2/2 دوشنبه

وزیر نفت بر حمایت همه جانبه از بازرسی وزارت نفت تاکید کرد و گفت: اولویت از نظر من مبارزه با فساد است و شناختن کسانی است که اقدام به فساد می کنند.


بیژن زنگنه صبح روز شنبه (۳۱ فروردین ماه) در جمع بازرسان چهار شرکت اصلی وزارت نفت با تبریک اعیاد شعبانیه اظهار کرد: امروز در این جمع حضور پیدا کردم تا علاوه بر قدردانی از زحمات بازرسان، چند نکته را به صورت مستقیم خدمت دوستان عنوان کنم.

وی در مقدمه سخنانش به حکم معروف امیرالمومنین به مالک اشتر اشاره و یادآور می شود: در این حکم آمده است هرگز پیش تو محسن (نیکوکار) و مسی (بدکردار) یکسان نباشند که اگر چنین شود محسن از کار نیک خویش ناامید و دلسرد و بدکردار برکار بد خویش جری می شود.

وزیر نفت با بیان اینکه بازرسی وظایف زیادی دارند و مهمترین مسئله ای که من از شما می خواهم به آن بپردازید، فساد است، تاکید کرد: چرخش مالی سالانه صنعت نفت حدود۱۵۰ میلیارد دلار است که رقم بالایی است و امکان ایجاد فساد را مهیا می کند. بنابراین در این شرایط باید روی فساد مالی حساس باشید و بر روی مبارزه با آن تمرکز کنید.

زنگنه با تاکید بر اینکه نباید با آدم فاسد مدارا کرد و به او ترحم کرد بلکه باید اشد مجازات را اعمال کرد، تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست‌ که آبروی مردم را نادیده بگیریم. آبروی مردم مانند خونشان است. اگر آبروی کسی را به ناحق بریزیم مثل این است که خون او را ریخته ایم و پیش خدا و جامعه مسئولیم و گرفتار عذاب الهی خواهیم شد.

وی، نخستین شرط کسانی را که با فساد مبارزه می کنند را «سلامت» دانست و با بیان اینکه افرادی که در این بخش کار می کنند باید سرآمد سلامت باشند، تاکید کرد: ملاقات و صحبت‌های بازرسان باید با حساب و کتاب باشد.

وزیرنفت با بیان اینکه در موضوع مبارزه با فساد قوم و خویش و رفاقت نداریم، افزود: با فساد در هر سطحی باید مبارزه کرد و کوچک و بزرگ ندارد، اینکه فردی که فساد کرده آدم خوب و آبروداری است و به این دلیل از کنار فساد او بگذریم اول فساد خودمان است و در درگاه خداوند باید جوابگو باشیم.

زنگنه بر ضرورت آموزش و فراگیری قوانین از سوی بازرسان تاکید کرد و در ادامه با بیان اینکه آدم سالم را تشویق کنید، ارتقا دهید و آن را در سوابق کاری اش لحاظ کنید، تصریح کرد: سالم و فاسد بودن دائمی نیست و امکان خلاف برای هر شخصی وجود دارد. البته آن آدمی که خلاف عمده می کند باید حذفش کنیم و نمی توانیم بگوییم که این دفعه را می بخشیم، من نمی بخشم.

وی به شرایط تحریم اشاره کرد و با بیان اینکه فشارها در این دوره از عوامل داخلی و خارجی زیاد است، افزود: باتوجه به اینکه شفافیت در دوران تحریم کاهش می یابد و کار سخت تر می شود بنابراین باید خیلی دقت کنیم تا فساد عمده و قابل ذکری در این مقطع زمانی پیش نیاید.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه من حامی و پشتیبان شما هستم و با قدرت و قوت کارهایتان را انجام دهید، افزود: اعتقادم این است که بازرس‌ها با جدیت به کارشان بپردازند. اولویت از نظر من مبارزه با فساد است و شناختن کسانی است که اقدام به فساد می کنند.

در مقابل تخلف و جرم هرگز کوتاه نخواهیم آمد

مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت نفت با تاکید بر اینکه نظارت منافاتی با اعتماد ندارد، گفت: درمقابل تخلف و جرم هرگز کوتاه نخواهیم آمد.

اشکان میرمحمدی در جمع بازرسان شرکت های تابعه وزارت نفت با بیان اینکه نظارت متمرکز و قوی، بی شک کارآمدی سیستم را با خود به همراه خواهد داشت، تصریح کرد : فلسفه نظارت درون سازمانی آن است که به مدیران کمک کند تا آنها در مسیر صحیح حرکت کنند و از انحراف و کژی که آفت مدیریت است، دوری گزینند.

وی، کنترل درون سازمانی با روش‌های مختلف و نوین را سبب ناامن کردن فضای اداری برای مفسدان مالی و اقتصادی دانست و افزود: نظارت‌های سرزده و نامحسوس و بازرسی‌های هدفمند، کارآمدی سیستم اداری را تضمین می کند.

میرمحمدی با اشاره به اینکه تا کنون برنامه‌های بازرسی درون سازمانی، به صورت محیط محور در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه تعریف و اجرا شده است، گفت: اجرای بازرسی های برنامه ای به صورت موضوع محور به منظور شناسایی آسیب‌ها و گلوگاه‌های بروز فساد در سال ۱۳۹۸ دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل بازرسی و رسیدگی به شکایات وزارت نفت با تاکید بر اینکه بازرسی در صورت احراز سوء جریان در محیط‌های تحت نظارت خود، با هیچکس تعارف نخواهد داشت و قطعا قاطعانه اقدام خواهد کرد، تصریح کرد: این موضوع به شدت از سوی وزیر محترم نفت توصیه شده است.

وی با بیان اینکه اعتماد به کارکنان و مدیران، ضرورت و رکن اولیه بازرسی است، اما باید بدانیم نظارت منافاتی با اعتماد ندارد، تصریح کرد: بعضی فکر می کنند اگر جایی نظارت تقویت شود معنایش آن است که خدای ناکرده اعتماد به آنجا تضعیف شده، در حالی که اینگونه نیست بلکه نظارت و کنترل لازمه مدیریت است.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1915
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768