خبر وسط پنج تاییدر آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت

وزیر نفت: ماه‌های آینده در صادرات نفت توفیق‌های بیشتری حاصل می‌شود

تاریخ انتشار:1400/9/2

وزیر نفت در صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت به مناسبت هفته بسیج تاکید کرد: لحظه‌ای در تولید و تأمین انرژی و امنیت انرژی کشور کوتاهی نمی‌کنیم و با اراده و توانی که در نیروهای مسلح خود می‌بینیم، ماه‌های آینده در بخش صادرات نفت خام و میعانات گازی توفیق‌های بیشتری حاصل خواهد شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت، جواد اوجی، روز سه‌شنبه (دوم آذرماه) در آیین صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت که در محوطه وزارت نفت برگزار شد، با ادای احترام به شهدای صنعت نفت، گفت: هفته نخست آذرماه به نام مبارک بسیج نام‌گذاری شده است، همچنین به فرمان تاریخی امام راحل ارتش ۲۰ میلیونی تشکیل شد، هم‌اکنون که ۴۲ سال از تأسیس شجره طیبه بسیج می‌گذرد به حول و قوه الهی و رهبری امام راحل و رهبری مقام معظم رهبری قله‌های عزت را یکی پس از دیگری فتح کرده‌ایم.

وی افزود: بی‌شک نقش بسیج، تعیین‌کننده بوده است، بسیج نهادی است که از زمان تأسیس تاکنون برکاتش برای ایران و انقلاب زیاد بوده و حتی آثاری که در خارج از ایران داشته در دنیا مشابهی نخواهیم دید.

وزیر نفت رضایت مردم و اقبال عمومی مردم از بسیج را مهر تأییدی بر فعالیت‌های این نهاد دانست و تصریح کرد: اگر بسیج در دوران پس از جنگ تحمیلی نبود حرکت‌های سازندگی این کشور با مشکل روبه‌رو می‌شد.

انکار بسیج و بی‌احترامی به آن نابخردانه یا خائنانه است

اوجی انکار بسیج و بی‌احترامی به آن را نابخردانه یا خائنانه دانست و گفت: مقام معظم رهبری طی سخنانی در جایگاه بسیج فرمودند تا وقتی این کشور و این ملت به امنیت احتیاج دارند به نیروهای بسیج، به انگیزه بسیج، به سازمان‌دهی بسیج و به عشق و ایمان بسیجی هم احتیاج دارند.

وی افزود: اکنون ‌که در آغاز دوره دولت انقلابی قرار داریم، شما کارکنان خدوم صنعت نفت روحیه بسیجی دارید و برای دورانی از پیشرفت صنعت نفت باید آستین‌ها را بالا بزنیم، دست در دست هم دهیم و با روحیه بسیجی پیشرفت و توسعه صنعت نفت را در دوران تحریم رقم زنیم، این مهم ممکن نیست مگر با همت بالای شما بسیجیان و همه متخصصانی که برای اعتلای صنعت نفت مجاهدت می‌کنند.

صنعت نفت امروز محتاج تفکر بسیجی است

وزیر نفت با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری صنعت نفت محتاج اندیشه و تفکر بسیجی است، اعلام کرد: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند روحیه انقلابی و کار جهادی هستیم. متخصصانی که در بخش خصوصی و دولتی تلاش مخلصانه دارند تا این صنعت را سربلند و سرافراز کنند.

وی گفت: به‌عنوان خدمت‌گزار کارکنان شریف صنعت نفت دست خود را به‌سوی تک‌تک کارکنان شریف و بسیجیان صنعت نفت دراز می‌کنم و توقع دارم در این دوره همه ظرفیت‌های ممکن را برای ساخت و پیشرفت عزت‌مندانه صنعت نفت کشور فراهم کنیم.

وزیر نفت افزود: مستشاران خارجی پس از پیروزی انقلاب اسلامی صنعت نفت ایران را ترک کردند، همه به این گمان که این صنعت از کار خواهد افتاد، اما به حول و قوه الهی با آن اراده و تفکر که در این صنعت حاکم است با همه توان پای کار آمدید و این صنعت را به جلو حرکت دادید.

اوجی تصریح کرد: همگان می‌دانید که پیش از انقلاب اسلامی تنها یک پالایشگاه گاز داشتیم و آن پالایشگاه بیدبلند یک با ظرفیت پالایشی ۲۵ میلیون مترمکعب بود.

وی ادامه داد: شاید ظرفیت تولید گاز کشور کمتر از ۴۰ میلیون مترمکعب در روز بود، اما امروز به فضل الهی و با توان نیروهای متخصص و آن تفکر بسیجی که در این صنعت حاکم شد، امروز شاهد هستیم که حدود یک میلیارد مترمکعب توان تولید گاز ما بوده و بیش از ۱۴ پالایشگاه گاز در کشور مسئولیت فرآورش گاز را دارد.

وزیر نفت گفت: امروز حفاری چاه‌ها در سکوهای دریایی، در میدان‌های نفت و گاز چه در دریا و چه در خشکی به فضل الهی به دست متخصصان این کشور انجام می‌شود. در همه پالایشگاه‌های نفت و گاز ما هیچ متخصص خارجی وجود ندارد، همه توسط کارکنان متخصص و متعهد و با همان تفکر بسیجی که عنوان کردم مدیریت و راهبری می‌شود.

اوجی افزود: دشمن از ابتدای انقلاب اسلامی بسیار توان گذاشت تا صنعت نفت را ناکارآمد جلوه دهد، اما به فضل الهی و همت شما کارکنان صنعت نفت در این کار ناکام مانده است. دشمن در دوران دفاع مقدس همه تأسیسات به‌ویژه بخش صادرات ما را بمباران می‌کرد، اما از فردای همان روز تأسیسات نوسازی و بازسازی می‌شد. یک روز هم توفیق پیدا نکردند جلو صادرات نفت ما را بگیرند.

توفیق‌های خوبی در بحث صادرات نفت اتفاق افتاده است

وی تصریح کرد: در این چند سال اخیر هم دشمن برنامه‌ریزی کرد که با تحریم‌های فلج‌کننده که بیشتر صنعت نفت را هدف گرفته بود، این صنعت را با مشکل روبه‌رو کند که موفق نشد و روز به روز این صنعت شکوفاتر شده و توفیق‌های خوبی نیز در بحث صادرات نفت اتفاق افتاده است.

وزیر نفت اعلام کرد: تولید، پالایش نفت و گاز و بهره‌برداری از میدان‌ها، امضای قراردادها و دور زدن تحریم‌ها، شناسایی و استفاده از همه ظرفیت‌ها برای صادرات نفت و میعانات گازی و فرآورده‌ها به عهده ما کارکنان صنعت نفت است و امنیت دریا تا مقاصدی که ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم به عهده شما عزیزان نیروهای مسلح چه در ارتش و چه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به‌ویژه نیروهای دریایی که الحق و انصاف که خوش درخشیدند و کارنامه خوبی را در این چند سال رقم زده‌اند.

اوجی گفت: وقتی دشمن غاصب ناتوان، توان شما را در صادرات نفت و گاز دید، در تولید نفت و گاز و در فرآورده‌های نفتی و گازی، آن اقدام کودکانه در آب‌های دریای عمان را انجام داد، اما  بچه‌های نیروهای دریایی سپاه پاسداران در این قضیه خوب درخشیدند، بنده دست این عزیزان را می‌بوسم.

ماه‌های آینده در صادرات نفت و میعانات گازی توفیق‌های بیشتری حاصل می‌شود

وی ادامه داد: به حول و قوه الهی امروز این صنعت دست نیروهای بسیجی است، ما با این تفکر، لحظه‌ای در تولید و تأمین انرژی و امنیت انرژی کشور کوتاهی نخواهیم کرد و با اراده و توانی که در نیروهای مسلح خود می‌بینیم در ماه‌های آینده در بخش صادرات نفت و میعانات نفتی و گازی توفیق‌های بیشتری نیز حاصل خواهد شد.

وزیر نفت بیان کرد: دشمن به هر طریقی درصدد است به این نظام مقدس صدمه وارد کند، از همه جا مهم‌تر صنعت نفت کشور است. در اوایل آبان‌ماه شاهد بودید که چه حرکت مذبوحانه‌ای با حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت انجام دادند، اما به فضل پروردگار و به همت کارکنان صنعت نفت مردم از این حرکت دشمن آسیبی ندیدند.

اوجی گفت: ما منتظر نتیجه مذاکرات، تصمیم‌ها و روابط دیپلماسی نیستیم، اما به همت کارکنان این صنعت، دشمن را در نیتی که برای آسیب رساندن به صنعت نفت دارد ناکام خواهیم گذاشت.

وی به موضوع تأمین سوخت زمستانی نیز اشاره کرد و افزود: همه همکاران در این بخش پای کار آمده‌اند تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود و روزهای درخشان‌تری را از این صنعت به نمایش خواهیم گذاشت.

وزیرنفت با بیان اینکه همه همکاران ما در صنعت نفت امروز تفکر بسیجی دارند، تصریح کرد: امروز همه در جوار شهدای گمنام و در برابر خدای متعال سوگند یاد می‌کنیم که تا آخرین قطره خون و همه توان برای نظام و مردم و اقتصاد و معیشت مردم کار کنیم تا فردای قیامت شرمنده شهدا نباشیم.

سردار رمضان شریف: مشکل لاینحلی در کشور وجود ندارد

سردار سرتیپ دوم پاسدار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه پاسداران نیز در صبحگاه مشترک بسیجیان صنعت نفت گفت: همان‌طور که آگاه هستیم بخش عمده‌ای از بودجه این کشور از صنعت نفت تأمین می‌شود و این صنعت نقش تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد کشور دارد. از این رو این صنعت از دید آمریکایی‌ها پنهان نماند و از همان آغاز جنگ تحمیلی تلاش کردند صادرات نفت ایران را از کار بیندازند.

وی با بیان اینکه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران  با همه توان از استقلال، امنیت ومنافع ملی کشور و جریان راهبردی انرژی دفاع می‌کنند، افزود: مهم  تلاش و همت مردانه شما زیر سایه این امنیت پایدار برای خدمت به کشور و آینده مردمان آن است.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه تصریح کرد: درود خدا بر شما که در اوج تحریم‌های دشمن حدود بیش از ۱۰۰ سال که ما از نعمت نفت برخوردار هستیم، توانستید پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را با همکاری قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص) راه‌اندازی کنید و کشور را از واردات بنزین نجات دهید.

سردار شریف همچنین بیان کرد: در سخت‌ترین تحریم‌ها هر وقت آمریکایی‌ها خواستند مشکلی ایجاد کنند بیان می‌کردند جلو واردات بنزین به ایران را خواهیم گرفت. در این مسیر تلاش بسیاری هم انجام دادند، اما رفتار و همت بسیجی شما کارکنان صنعت نفت سبب شد با ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به جرگه صادرکنندگان بنزین بپیوندیم.

وی با بیان اینکه به توفیقات زیادی در حوزه گاز دست یافته‌ایم، گفت: پیش از پیروزی انقلاب تنها به چهار استان ما آن هم در گوشه‌ای از آن گازرسانی شده بود، اما امروز حدود ۹۴ درصد مردم این سرزمین از نعمت گاز برخوردارند.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام کارکنان صنعت نفت در خنثی‌سازی حمله سایبری دشمن به سامانه هوشمند سوخت را کاری بزرگ توصیف و تصریح کرد: دشمن برای این موضوع طراحی عظیمی انجام داده بود، پشت صحنه آن صهیونیست‌ها، آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان آنها بودند و قرار بود این موضوع را به چالشی برای نظام مبدل کنند که توطئه آنان ناکام ماند.

سردار شریف در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر قدرت بازدارندگی و اقتدار دفاعی امروز کشور و اشاره به شکل‌گیری این ظرفیت از دوران دفاع مقدس یادآور شد: همانگونه که فرمانده مقتدر نیروی دریایی سپاه پاسداران هم به‌تازگی اشاره کرد ما از همان زمان جنگ تحمیلی در رویارویی با قدرت استکباری آمریکایی‌ها در خلیج فارس با شجاعت و قاطعیت عمل کرده ایم و در مقابل ۹ شهید گرانقدری که در این رویارویی در سال‌های ۶۶ و ۶۷ تقدیم دفاع از استقلال، امنیت و منافع ملی کشور کرده ایم، خود آنها بخوبی آگاه هستند که چه  تلفات سخت و مهلکی را تاکنون متحمل شده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه مشکل لاینحلی در کشور وجود ندارد ، گفت: در حوزه امنیت و دفاع کشور، با همت و مجاهدت فرزندان ایران اسلامی در نیروهای مسلح و تدابیر رهبر معظم انقلاب با سربلندی اعلام می‌کنیم که از ملت شریف ایران و منافع ملی با قدرت دفاع می‌کنیم.

سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صادرات نفت ایران به نقاط مختلف از جمله سوریه و لبنان در زیر تیغ دشمنان را شکست مفتضحانه دیگری برای آمریکایی‌ها دانست و تأکید کرد: این مهم در سایه اقتدار نظامی و شهامت و شجاعت فرزندان ایران اسلامی رقم خورده است و هر چند دشمنان با عملیات روانی و رسانه‌ای تلاش می‌کنند آبروی از دست رفته خود را به‌دست آورند، اما موفقیتی نداشته‌اند.

خجسته مهر: اداره بدون مشکل صنعت نفت به‌واسطه آرمان‌های بسیجی‌گونه است

محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت نیز در این مراسم با گرامیداشت هفته بسیج، گفت: نام بسیج تجلی و تبلور همه آرمان‌های انقلاب اسلامی است.

وی افزود: هر کجا نظام و میهن اسلامی خواسته، بسیج در کف میدان بوده است و امروز هم اگر افتخار و عزت و اقتداری داریم همه از تفکر بسیجی‌گونه است که به ارث برده‌ایم، یا اگر امروز بدون هیچ خللی مجموعه صنعت نفت را اداره می‌کنیم نیز از تبلور همین آرمان بسیجی‌گونه است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در زمان جنگ شرایط به‌گونه‌ای بود که باید جان خود را هبه می‌کردیم، اما امروز کار ما جهاد در عرصه اقتصادی است، اگر می‌خواهیم اقتصاد و صنعت نفت کشور رونق یابد باید روحیه جهادی داشته باشیم و این روحیه را نیز ادامه دهیم.

محمدعلی فلاح‌مهرجردی نیز در این مراسم با بیان اینکه در دولت جدید رویکرد به فرهنگ ایثار و شهادت تغییر کرده است، گفت: این نگاه اگر آمیخته با عمل شود بی‌شک راهگشا خواهد بود.

فرمانده بسیج وزارت نفت افزود: به نمایندگی از همه بسیجیان صنعت نفت اعلام می‌کنم که دست مدیران صنعت نفت را محکم می فشاریم و آماده هرگونه همکاری با دیگر کارکنان صنعت نفت هستیم.

وی تصریح کرد: زمانی عنوان کردم که بسیجیان صنعت نفت همانند روغن در چرخ دنده‌های سیستم عمل می‌کنند، اما امروز اعلام می‌کنم که این بسیجیان می‌توانند چرخ‌دنده‌ها نیز را حرکت دهند.

آلبوم تصاویر / فیلم