English site
چهارشنبه 1 خرداد 1398   21:17:04
|           RSS

وزیر نفت:
خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچگاه تعبیر نمی‌شود

1397/7/2 دوشنبه

وزیر نفت با بیان این که فشارهای آمریکا دلیل افزایش قیمت نفت است، گفت: خواب آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران هیچگاه تعبیر نمی‌شود.


بیژن زنگنه، امروز دوشنبه (دوم مهرماه) در حاشیه گشایش رسمی دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ گفت.

وی درباره نشست دیروز (یکشنبه، یکم مهرماه) کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC)  در الجزایر اظهار کرد: در این نشست بر پایبندی به سهمیه‌ها تاکید شد و هیچ بحثی درباره افزایش تولید مطرح نشد.

وزیر نفت به این پرسش که آیا حذف نفت ایران برای کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است، پاسخ داد: حذف نفت ایران در میان‌مدت امکان‌پذیر نیست، اما در کوتاه مدت آمریکایی‌ها مسائلی در ذهن‌شان هست تا اگر شده حتی برای یک ماه به‌صورت نمادین صادرات نفت ایران را به صفر برسانند، اما این خواب هیچگاه تعبیر نمی‌شود.

زنگنه درباره این‌که افزایش نیافتن تولید اعضای اوپک و غیراوپک در نشست الجزایر چه پیامی برای آمریکا دارد، تصریح کرد: اوپک، سازمانی مستقل است و شاخه‌ای از وزارت انرژی امریکا نیست و دیروز هم گفتم صحبت آقای ترامپ که گفته‌ ما امنیت برخی کشورهای منطقه خلیج فارس را تامین می‌کنیم و بقای عمر آنها بستگی به حمایت و تلاش ما (آمریکا) دارد، بزرگ‌ترین توهین به ملت‌ها و کشورهای دوست آمریکا در منطقه است و امیدوارم که در اقدام‌های‌شان نشان دهند که چقدر مستقل هستند.

وی گفت: آنچه در الجزایر حاصل شد این بود که هیچ کشوری پاسخ مثبتی به صحبت‌های آقای ترامپ نشان نداد و تقریبا اوپک و حتی کشورهای غیرعضو اوپک هم اعلام کردند اکنون نیازی به افزایش تولید نیست و این را اگر نگوییم شکست سخت؛ به‌طور حتم هیچ دستاوردی برای آقای ترامپ نداشته است.

وزیر نفت گفت: در بیانیه پایانی نشست صحبتی درباره افزایش تولید نشده است و حتی برخی وزیران اوپک و غیراوپک اعلام کردند  بازار نیازی به عرضه جدید ندارد.

فشارهای آمریکا دلیل افزایش قیمت نفت است

وی به توییت ترامپ هم اشاره کرد و آن را بزرگ‌ترین توهین به کشورهای منطقه دانست و تاکید کرد: البته هیچ پاسخی به این توییت آقای ترامپ داده نشده است. اگرچه ممکن است هر کشوری کار خود را انجام دهد (افزایش تولید نفت)، اما این موضوع هیچ ارتباطی به اوپک ندارد.

زنگنه با تاکید بر این که اوپک مسئول تصمیم‌هایش است و برای اتخاذ آنها به اجماع نیاز دارد، یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری‌ها و مکاتبات انجام شده و گفت‌وگوهایی که همکاران من داشتند آنچه پیش‌بینی می‌شد در الجزیره اتفاق افتاد.

وزیر نفت با بیان این‌که قیمت نفت، تابع بازار است و هم اکنون نمودار قیمت به سمت بالاست، تصریح کرد: البته دلیل افزایش قیمت نفت به‌ دلیل فشارهای آمریکاست و آقای ترامپ مسئول آن است و ما (اوپک) هیچ وقت به دنبال افزایش قیمت در بلندمدت نبودیم.

زنگنه همچنین درباره صادرات نفت اظهار کرد: ما در یک جنگ اقتصادی سرد و خشن ازسوی آمریکا هستیم و تلاشمان این است تولید و صادرات نفت ایران کم نشود.

زنگنه درباره این‌که آیا به جز کره جنوبی، کشور دیگری واردات نفت از ایران را قطع کرده است، افزود: برخی کشورها خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند، اما هیچ کشوری خرید نفت خود از ایران را متوقف نکرده و تنها کره جنوبی است که برای سه ماه پیاپی از ایران نفت نخریده است.

احتمال احیای کارت سوخت

زنگنه در پاسخ به پرسشی مبنی بر احیای کارت سوخت برای کنترل قاچاق آن از کشور هم اظهار کرد: احتمال دارد کارت سوخت برای کنترل قاچاق، دوباره احیا شود.

وزیر نفت درباره عرضه نفت خام در بورس که پرسش یکی از خبرنگاران بود، گفت: سران سه قوه با عرضه نفت خام در بورس موافق هستند، همچنین هیئت دولت در حال بررسی فرآیندهای اجرایی آن است.

زنگنه ادامه داد: به دلیل حساسیت‌های این موضوع اعلام شد که عرضه نفت در بورس ٢٠ درصد ریالی و ٨٠ درصد ارزی به‌طور آزمایشی و محدود در بورس عرضه شود و پس از ارزیابی نتایج، تصمیم بعدی گرفته می‌شود.

وی درباره عرضه خرده محموله‌ها در بورس هم اظهار کرد: عرضه خرده محموله‌ها مشخص است و تا حدود ۴۰ هزار بشکه می‌توانیم عرضه کنیم.

وی در پاسخ به این که آیا شرکت‌های خارجی هم می توانند از بورس، نفت خام خریداری کنند، اظهار کرد: در بورس هیچ محدودیتی نداریم،  باید ۱۰ درصد را اول و پیش از برداشت نیز حتما ۲۰ درصد ریالی را پرداخت کنند، ۸۰ درصد ارزی هم همان‌طور که پیش‌تر گفتم باید ارزیابی شود.

رقابت پتروشیمی ها در بورس عادلانه تر می شود

وزیر نفت تصریح کرد: شرکت‌های پتروشیمی برای عرضه محصولات خود در بورس ابلاغیه دریافت می‌کنند که قیمت آنها هم مشخص است؛ به‌تازگی هم امکاناتی فراهم شده است که رقابت بهتری بین آنها باشد.

وی با بیان این که در یک تا دو ماه اخیر بورس تقریبا عرصه فعالیت تعدادی دلال بوده و کالا و مواد اولیه به دست تولیدکننده واقعی نمی‌رسید، افزود: پارسال ٢٥٠ هزار تن مواد اولیه در بورس عرضه کردیم و بازار هم تعادل داشت. امسال هم همان مقدار عرضه کردیم، اما بالای یک میلیون تن تقاضا برای آن وجود داشت که نشان‌دهنده تقاضای رانتی است که به‌منظور تولید نبوده و سامانه هم نمی‌تواند آن را شناسایی کند.

وزیر نفت با تاکید بر این که قرار شد از نظر قیمتی دیگر سقفی برای رقابت در بورس نباشد تا فعالیت‌ها عادلانه‌تر انجام شود و در این صورت فکر می‌کنم قیمت نهایی برای مصرف‌کننده پایین بیاید، افزود: همچنین قرار است قیمت خوراک واحدهای پتروشیمی متناسب با تغییراتی که در نرخ ارز حاصل شده، مقداری تغییر کند.

وزیر نفت با بیان این‌که مشکلی در تامین خوراک واحدهای پتروشیمی وجود ندارد، درباره نمایشگاه ایران پلاست هم اظهار کرد: این رویداد فرصتی است تا شرکت‌های داخلی و خارجی برای گسترش همکاری‌ها گفت‌وگو کنند.

وزیر نفت، وضع صنعت پتروشیمی را رو به رشد عنوان کرد و با بیان این که تولید محصولات پتروشیمی نسبت به پارسال هفت تا هشت درصد رشد داشته است، تصریح کرد: امسال اتان بیشتری در اختیار مجتمع‌های پتروشیمی قرار می‌گیرد و تلاشمان این است با وجود مشکلات، صادرات را افزایش دهیم.

در دوازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست که از دوم مهرماه به مدت 4 روز در محل دائمی نمایشگاه ها در جریان است، 665 شرکت داخلی و خارجی از 35 کشور حضور دارند.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2215


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768