English site
چهارشنبه 1 خرداد 1398   21:33:59
|           RSS

وزیر نفت پیش از اجلاس دوره ای اوپک در وین
مشکل فعلی بازار نفت، تنش‎های سیاسی است

1397/3/30 چهارشنبه

وزیر نفت به منظور شرکت در هفتمین سمینار بین المللی اوپک و یکصد و هفتاد و چهارمین نشست دوره ای این سازمان عصر دیروز وارد وین شد.


وزیر نفت در بدو ورود به پایتخت اتریش و مقر سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) گفت: مشکل فعلی بازار نفت، عمدتا تنش‎های سیاسی است که ازسوی رئیس‎جمهوری آمریکا در فضای سیاسی بین‎المللی ایجاد شده است؛ نه عدم توازن عرضه و تقاضا.

بیژن زنگنه افزود: به اعتقاد ما، آقای ترامپ برای فعال نگه‌داشتن توسعه شیل اویل در آمریکا موافق قیمت‎های بالای نفت است، اما برای فرار از فشار افکار عمومی مردم آمریکا در برابر بالا رفتن قیمت نفت، به خصوص بعد خروج آمریکا از برجام، به اوپک حمله می‎کند.

وی در بدو ورود به هتل کمپینسکی وین، در جمع خبرنگاران نسبت به رفتارهای مداخله‌جویانه رئیس‌جمهوری آمریکا که به سیاسی شدن بازار نفت منجر شده است، واکنش نشان داد و گفت: برای من و برخی اعضای اوپک بسیار مهم است که بازار نفت غیرسیاسی باشد؛ براساس منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان عمل کند و مبتنی بر عرضه و تقاضا پیش برود.

وی افزود: اوپک سازمانی نیست که از دستورهای رئیس جمهوری آمریکا پیروی کند. آقای ترامپ فکر می‌کند می‌تواند آنچه را می‌خواهد به اوپک تحمیل کند و با توسل به اعمال تحریم‎ها علیه دو عضو مهم سازمان، بازار را با مخاطره مواجه سازد؛ به همین منظور از اوپک توقع دارد تغییراتی در تصمیمات خود بدهد تا به کاهش قیمت‎ها کمک کند.

زنگنه با بیان این‌که تصمیم‌گیری درباره اتمام توافق کاهش تولید، نیاز به اجماع اعضای اوپک دارد، ادامه داد: اوپک سازمانی مستقل است و یک سازمان آمریکایی نیست و تفاوت بسیار مهمی بین اوپک و IEAو EIA وجود دارد. اوپک سازمانی نیست که دستور کارش را از آمریکا بگیرد و آن را اعمال کند. اوپک بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست.

وزیر نفت گفت: رئیس جمهوری آمریکا با تحریم‌هایی که علیه برخی از بنیانگذاران عضو اوپک ایجاد کرده، سبب اختلال در بازار نفت شده است.

‌به گفته وی، اگر بازار نفت بر اساس بنیان‎ها نباشد تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از این شرایط سود نمی‌برند و ضروری است اوپک از تصمیم‎های سیاسی به دور باشد و هرگونه استفاده سیاسی از نفت را برای فشار بر کشورها محکوم کند. معتقدم هیچ چراغ سبزی نباید مبنی بر عملیاتی کردن تصمیم ترامپ به آمریکا نشان داد.

وزیر نفت گفت: پرداختن به موضوع افزایش تولید نفت اوپک، چراغ سبز به تصمیم‌های آمریکاست؛ در حالی که اکنون با عدم تعادل در بازار نفت مواجه نیستیم و نیازی به افزایش تولید نیست.

وی با بیان این که از نظر من حتی ۵۰۰ هزار بشکه هم نباید به تولید نفت اضافه شود، افزود: بر اساس توافق قبلی، قرار بود حدود ۲ میلیون بشکه کاهش تولید داشته باشیم که هم اکنون در عمل شاهد ۳ میلیون بشکه کاهش تولید هستیم، بنابراین اگر اعضای اوپک یک میلیون بشکه نفت وارد بازار کنند، دیگر مشکلی نبوده و نیازی به افزایش تولید نیست.

زنگنه خاطرنشان کرد: اوپک یک سازمان بین‌المللی و متعلق به ۱۴ عضو است و از هیچ جایی دستور نمی‌گیرد.

گفتنی است هفتمین سمینار بین‌المللی اوپک امروز و فردا (۳۰ و ۳۱ خردادماه) با حضور نمایندگان و مسئولان بلندپایه دولت‌ها، شرکت‌ها و محافل علمی در وین برگزار می‌شود.

شعار اصلی سمینار امسال، «نفت؛ همکاری برای آینده‌ای پایدار» است. تقدیم جوایز ۲۰۱۸ اوپک برای پژوهش و روزنامه‌نگاری نیز از جمله رویدادهای این سمینار خواهد بود.

همچنین یکصدوهفتادوچهارمین نشست اوپک روز جمعه، اول تیرماه برگزار خواهد شد. براساس پیش‌بینی کارشناسان، این نشست به دلیل اظهارات ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و درخواست او از برخی اعضا برای افزایش تولید نفت این سازمان، یکی از پرچالش‌ترین نشست‌ها در سال‌های اخیر خواهد بود.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1980


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768