English site
چهارشنبه 1 خرداد 1398   21:26:08
|           RSS


توانمندی امروز صنعت نفت قابل مقایسه با گذشته نیست

1397/2/22 شنبه

وزیر نفت در برنامه تلویزیونی مهم‌ترین اقدام‌ها و برنامه‌های صنعت نفت را تشریح کرد.


بیژن زنگنه، پنج‌شنبه شب (۲۰ اردیبهشت ماه) در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به برگزاری بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی(16 تا 19 اردیبهشت) اشاره کرد و درباره تفاوت امروز صنعت نفت با ۲۰ سال گذشته اظهار کرد: در زنجیره احداث تاسیسات شامل شرکت‌های اکتشاف و تولید، پیمانکاران عمومی، شرکت‌های ساخت و نصب، سازندگان سیستم‌ها و بسته‌های مورد نیاز و سازندگان تجهیزات تحول بزرگی رخ داده است.

وی با یادآوری این که در ۲۰ سال گذشته نمی توانستیم یک متر لوله گذاری دریایی انجام دهیم اما هم اکنون به راحتی تاسیسات و تجهیزاتی داریم که لوله گذاری دریایی انجام می دهند، یادآور شد: در سال ۷۶ قادر نبودیم پایه‌های سکو به ارتفاع ۹۰ تا ۱۰۰ متر را در داخل کشور بسازیم و در مالزی، سنگاپور و امارات ساخته می شد اما هم اکنون حداقل سه شرکت بزرگ در این زمینه فعالیت می کنند. همچنین ساخت سکو که مانند مینی پالایشگاه دارای سیستم پیچیده ای است به راحتی در ایران ساخته می شود.

وزیر نفت، ساخت توربین، کمپرسور و تجهیزات سنگین از سوی سازندگان داخلی را دیگر تحول در زمینه تجهیزات صنعت نفت نام برد که توانایی آن در سال ۷۶ وجود نداشت و افزود: زنجیره‌ای از فعالیت پیش رواست که باید به هم پیوند دهیم تا صاحب تکنولوژی بهتری شویم.

وی با بیان این که شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی نخستین حلقه از این زنجیره هستند که تاکنون ۱۷ شرکت در این زمینه تایید صلاحیت شدند،‌ تصریح کرد: شرکت‌های خارجی برای گرفتن پروژه در ایران موظفند با یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی شریک شوند و قرار داد توانمندسازی بین آن‌ها وجود داشته باشد تا انتقال تکنولوژی نرم افزاری از جمله تکنولوژی مدیریت پروژه، نحوه تامین منابع بانکی و یا بهره برداری و نیروی انسانی در چهار – پنج سال منتقل شود.

زنگنه به شرکت‌های جی سی (پیمانکاران عمومی) هم اشاره کرد و با یادآوری این که شرکت مپنا، فرآب در زمان مدیریت وی در وزارت نیرو شکل گرفته است،‌ افزود: شرکت پتروپارس نیز نخستین شرکت جی سی در نفت بود و پس از آن اویک و شرکت‌های بخش خصوصی و غیر دولتی در این زمینه فعال شده که شرکت‌های خوبی هستند و امید بیشتری به آنها دارم.

۶۵درصد تجهیزات یک پالایشگاه ایرانی است

وزیر نفت در ادامه به اقدام وزارت نفت برای تامین و خرید ۱۰ گروه کالایی مورد نیاز صنعت نفت، اشاره کرد و به عنوان نمونه گفت: قرارداد ۵۵۶ میلیون یوروی ساخت لوله CRA  پارسال میان یک شرکت ایرانی و اسپانیایی امضاء شده است. تکنولوژی ساخت این لوله که برای انتقال گاز ترش از دریا به خشکی مورد استفاده قرار می گیرد به مرور به شرکت ایرانی منتقل می شود. در پایان این قرارداد، ایران جزو ۴ یا ۵ کشور جهان و تنها کشور منطقه است که لوله‌های مقاوم در مقابل خوردگی را تولید می کند که ارزش افزوده و ایجاد اشتغال را به همراه دارد.

وی از ساخت تجهیزات سرچاهی، رشته‌های درون چاهی، مته های حفاری بعنوان دیگر کالاهای پرکاربرد صنعت نفت که در این گروه کالایی قرار دارند، نام برد و افزود: ساخت این کالا هم اکنون در داخل کشور انجام می شود و چند شرکت در زمینه تجهیزات سرچاهی در حال فعالیت هستند و دیگر نیازی به خرید خارجی نداریم. این جریان در مجموع پیشرفت خوبی داشته و در واقع مرحله پایانی آن زنجیره است.

زنگنه، قیمت، کیفیت و زمان را سه عنصر اصلی مدیریت پروژه عنوان کرد و با تاکید بر این که شرکت‌های ایرانی پس از برنده شدن در یک مناقصه از کالاهای ایرانی استفاده کنند تا زنجیره ارزش افزوده تکمیل شود، افزود: رقابت عنصر مهمی برای گرفتن یک پروژه است و حضور شرکت‌های خارجی می تواند در این زمینه کمک کند.

به گفته وی، هم اکنون به معنای واقعی تا بالای ۶۵ درصد از تجهیزات یک پالایشگاه داخلی است و هر چه این عدد بیشتر شود اشتغال و توان بیشتری ایجاد می شود.

 افزایش تولید نفت پس از ایجاد اشتغال و امید

وزیر نفت به طرح ۶ میلیارد نگهداشت و افزایش تولید در مناطق نفت‌خیز اشاره  و با بیان این که مجوز این طرح بزودی از شورای اقتصاد دریافت می شود، تصریح کرد: در این طرح ایجاد اشتغال و امید پیش از افزایش تولید نفت برایم مهم است. همسو با این موضوع، لیستی از شرکت‌ها و کالاهای ایرانی برای تامین برندگان مناقصه این طرح‌ها تهیه شده تا کالا را از آنها تامین کنند.

وی در توضیح مرحله دیگر زنجیره تولید، گفت: مرحله مهم دیگر توسعه تکنولوژی از طریق دانشگاه‌هاست و ما ۲ کار بزرگ با دانشگاه شروع کردیم که یکی از آنها افزایش بازیافت از میدان‌های نفتی بود. در این قرارداد با تمام دانشگاه‌هایی که بخش بالادستی نفت داشتند قرارداد بستیم و بیش از یک میدان به آنها سپرده شد تا برای افزایش بازیافت روی آن‌ها مطالعه کنند. در این قراردادها هم توصیه کردیم شریک خارجی داشته باشند و ما پول آن را هم می دهیم.

زنگنه با ابراز رضایت از روند اجرایی این کار، گفت: در اقدام دیگر به دانشگاه‌هایی که در زمینه تهیه و تولید لیسانس و فرایند تولید وارد شده اند همکاری و کمک زیادی می کنیم. یک سری لیسانس یا فرآیندهای تولید وجود دارد که فعلا نداریم و از خارج خریداری می کنیم؛ ما به دانشگاه‌هایی که در این زمینه وارد شدند هم همکاری کردیم تا تولید داشته باشند.

وی ادامه داد: مسئله مهم این است که از این به بعد برای دانشگاه‌هایی که این قراردادها با آنها امضا شده است، تمام دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری روی پروژه هایی کار می کنند که جواب سوالات پروژه های ما را می دهد.

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که وزارت نفت به نوعی نقش تصدی گری را کنار گذاشته است، گفت: نقش ما نقش وزارتی و ملی برای توسعه تکنولوژی است. ما فراتر از نفت، توسعه ملی و تنیدگی نفت با اقتصاد ملی را دیده ایم. اعتقاد من این است که نفت می تواند در این حوزه‌ها و نه فقط تزریق پول به بودجه و یا تراز بازرگانی خارجی، پیشران اقتصاد و موتور محرک اقتصاد کشور باشد اگر به آن کمک شود.

 اتفاقی برای صادرات نفت و میعانات نمی افتد

زنگنه در پاسخ به سوالی درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام و این‌که چقدر روی صنعت نفت، درآمد و صادرات ما اثر می گذارد، گفت: معتقدم با خروج آمریکا از برجام اتفاق قابل ذکری برای صادرات نفت و میعانات گازی ما رخ نخواهد داد و درآمدهای ارزی کشور طبق آنچه در بودجه است، تامین خواهد شد.

وی افزود: قدیم ها خیلی برای ما شاخ و شانه می کشیدند که جلوی واردات بنزین را می گیریم و ایران را فلج می کنیم این حرف ها به تاریخ پیوسته است و وضع ما در تولید بنزین با وجود رشد مصرف سالانه ۸ الی۹ درصدی خیلی خوب است و از این طریق نمی توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

زنگنه در همین زمینه به آخرین وضع پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اشاره کرد و گفت: فاز نخست این طرح پارسال و در همین ایام با حضور رئیس جمهوری افتتاح و فاز دوم هم برای تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ منتظر برنامه رئیس جمهوری برای افتتاح رسمی است.

 وی با بیان این که تولید بنزین کشور در یکسال گذشته حدود ۲۵ میلیون لیتر اضافه و از حدود ۶۲ میلیون لیتر به حدود ۸۷ میلیون لیتر رسیده است، افزود: این تولید تحول بزرگی است که در ستاره خلیج فارس و پالایشگاه بندر عباس رخ داده و همزمان کیفیت بنزین را هم ارتقاء داده‎ایم.

وزیر نفت در توضیح طرح‌های آماده افتتاح در سال جاری، علاوه بر برنامه افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، یادآور شد: سال گذشته ۶ فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسید و حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین وارد شبکه شد.

وی با بیان این که چهار پالایشگاه پارس جنوبی با تولید ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز امسال به بهره برداری می رسد و تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ که به اندازه ۲ فاز متعارف پارس جنوبی است به سال آینده موکول می شود، تصریح کرد: میزان گاز ترشی که امسال برای شیرین سازی به تاسیسات پالایشگاهی پارس جنوبی انتقال داده می شود ۱۵۰ میلیون مترمکعب خواهد بود.

زنگنه به طرح‌های پتروشیمی نیز اشاره کرد و با بیان این که تولید پتروشیمی پردیس از چند ماه پیش آغاز شده است، افزود: پتروشیمی متانول کاوه با هفت هزار تن بعنوان بزرگترین متانول دنیا،  پتروشیمی الفین بوشهر، پتروشیمی مرجان و ایلام امسال به بهره برداری می رسند.

وزیر نفت به افزایش تولید نفت از میدان‌های غرب کارون نیز اشاره کرد و افزود: تولید فعلی از میدان‌های غرب کارون که هم اکنون بیش از ۳۰۰ هزار بشکه است، امسال افزایش می یابد.

وی با یادآوری این که سال گذشته برای نخستین بار تولید نفت از میدان مشترک آذر در خشکی و لایه نفتی پارس جنوبی در دریا  صورت گرفت، گفت: هیچ نگرانی از این طرح‌ها ندارم که بتوانند با شیطنت مشکلی برای ما به وجود بیاورند.

برای ساخت پالایشگاه مجوز دادیم، اجرا نمی کنند

وزیر نفت این سوال که چرا به جای صادرات نفت خام، تعداد پالایشگاه‌ها که سود خوبی هم دارند را زیاد نمی کنیم و یا در پتروشیمی محصولات با کیفیت‌تر تولید و صادر نمی کنیم، پاسخ داد: پالایشگاه آنقدرها هم که می گویند، جذاب نیست. ضمن این‌که طبق سیاست‌های اصل ۴۴ ما (وزارت نفت) نمی توانیم پالایشگاه بسازیم و بخش خصوصی هم اگر خیلی سودمند بود باید استقبال می کرد.

وی ادامه داد: در عین حال ما به هر کسی که برای ساخت پالایشگاه مجوز خواسته، دادیم اما اجرا نمی کنند. معلوم است که کار در جایی اشکال دارد و به نظر ما یکی از این موانع فاینانس است.

زنگنه به برنامه ساخت پالایشگاه ۴۸۰ هزار بشکه ای سیراف که شامل هشت پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه ای می شود، اشاره کرد و افزود: امید زیادی دارم که در این مورد موفق باشیم چون قیمت پایینی دارد. هم اکنون ال سی یکی از این پالایشگاه‌ها باز شده و در تلاشیم اعتبار آن را در هفته‌های آتی از صندوق توسعه ملی تامین کنیم.

وی با تاکید بر این که استقبال برای سرمایه گذاری در پتروشیمی‌ها و پتروپالایش‌ها به دلایل اقتصادی و مجوز و ضمانت خوراک از سوی وزارت نفت بیشتر است، افزود: هم اکنون به دلیل تولید بالای اتان و ال پی جی مشکلی برای تامین خوراک پتروشیمی وجود ندارد.

وزیر نفت ادامه داد: البته برای ایجاد پتروشیمی هم درصدی خودشان باید پول داشته باشند و نمی شود بگویند دولت باید تامین کند و یا فاینانس شود. البته عده‌ای تلاش برای ایجاد اختلال دارند و به نظر من آمریکایی‌ها بیشتر می خواهند فضای کسب و کار را مختل کنند تا آثار فیزیکی ایجاد شود.

وی با بیان این‌که ظرفیت نصب شده خوبی در بخش پایین دستی پتروشیمی داریم که از این توان استفاده نمی شود، افزود: یکی از دلایل آن توان صادرات و بازار برای مصرف داخلی است. با این وجود سال گذشته نزدیک به ۸۰۰ هزار تن (۱۳درصد) رشد خرید مواد پتروشیمی در پایین دستی داشتیم که خبر خوبی است.

وزیر نفت، حضور شریک خارجی و تامین فاینانس خارجی را از عوامل مهم مورد نیاز در اجرای پروژه‌ها عنوان کرد و گفت: ما هر اندازه ظرفیت داخل را تجهیز کنیم باز هم به سرمایه‌گذاران خارجی نیاز داریم البته این بدان معنا نیست که اگر خارجی ها نباشند، می‌میریم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد و ما سرحالیم اما اگر با آنها کار کنیم سرعت رشد و پیشرفتمان سریع‌تر می شود و زودتر به یک وضع مطلوب می‎رسیم .

دودوزه بازی آمریکا در بازار نفت

وزیر نفت درباره قیمت نفت گفت: فکر می‌کنم آقای ترامپ درباره بازار نفت دودوزه بازی می‌کنند یعنی دلش می‌خواهد قیمت نفت بالا برود و به همین دلیل با بعضی از اعضای اوپک به توافق رسید که آنها تولید را پایین نگه دارند و قیمت را افزایش دهند تا شیل اویل در آمریکا فعال شود. اکنون این کشور روزانه شش میلیون بشکه تولید شیل اویل دارد که رقم بسیار بزرگی است.

زنگنه درباره ی نقش آمریکا بر قیمت بالای نفت اظهار کرد: آمریکا می خواهد با بالا نگهداشتن قیمت نفت، تولید شیل اویل را در این کشور فعال و اقتصادی کند. زمانی‌که قیمت نفت پایین بود تولید نفت شیل نیز پایین آمده بود اما اکنون که قیمت بالا رفته تولید نیز بالا می‌رود، اقتصادشان فعال می‌شود، موضوع اشتغال حل می‌شود و مالیات بیشتری نیز به دولت می‌دهند که همه اینها در یک سوی ماجرا است اما از سوی دیگر آقای ترامپ به سبب آنکه تحت فشار از سوی مصرف کننده داخلی خود قرار نگیرد، می گوید که شما (اوپک) قیمت‌ها را بالا برده اید در حالی که خودش با یک عده‌ای در اوپک همراه است و به نفعش نیز است که قیمت نفت بالا باشد.


 عده ای ابزار سیاست آمریکا شده اند

وزیر نفت درباره قیمت نفت اظهار کرد: از نظر من قیمت خیلی بالا مناسب نیست زیرا سبب می‌شود تولید شیل اویل افزایش پیدا کند و عرضه از تقاضا پیشی بگیرد که این در نهایت سبب سقوط قیمت می‌شود و کسی که دوباره باید تولیدش را کم کند اوپک است زیرا می‌خواهد قیمت را بالاتر نگه دارد.

وی افزود: ما (اوپک) مرتب در نوسانیم در حالی که قیمت ۶۰ دلاری بدون نوسان برای ما در بلندمدت بهتر است اما عملاً یک عده ای در اوپک ابزار اجرای سیاست امریکا شده اند.

زنگنه به این پرسش که آینده ی قیمت نفت را چگونه پیش‌بینی می‌کنید، پاسخ داد:  به نظرم آمریکا دلش می‌خواهد قیمت نفت بالا باشد و نمی‌خواهد قیمت پایین بیاید اما باید منافع بلندمدت اوپک را در نظر داشته باشیم زیرا قیمت نفت بصورت مداوم بالا می‌رود و افت می‌کند و این جریان تکرار می‌شود.

وی ادامه شد: اعضای اوپک سال گذشته قیمت مناسب نفت را ۶۰ تا ۶۵ دلار عنوان کردند. اما یک مرتبه بعضی‌ها یک نداهایی بهشان رسید که این قیمت نفت را افزایش دهند.

 آلودگی شهرهای بزرگ مربوط به بنزین نیست

وزیر نفت درباره افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی توضیح داد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس با تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۲ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۵ مهمترین پروژه ای بود که در سال‌های اخیر همسو با این موضوع انجام شده است. بر این اساس اولویت ما با در نظر گرفتن امکانات موجود، تامین شهرهای بزرگ و گازوئیل مورد نیاز برای حمل و نقل است تا کیفیتش نیز افزایش پیدا کند.

وی آلودگی شهرهای بزرگ را امری نامرتبط با کیفیت فعلی بنزین دانست و در این باره توضیح داد: بیشترین میزان آلودگی تهران و شهرهای بزرگ مربوط به بنزین نیست بلکه ناشی از گازوئیلی است که از ۱۰ شب تا ۶ صبح به وسیله کامیون‌های فرسوده ای که بدون استاندارد در سطح شهرها رفت و آمد می کنند، به وجود می آید این نوع وسایل هرنوع گازوئیلی که داشته باشند برایشان فرقی نمی‌کند، زیرا خودرو فرسوده محسوب می شوند.

پالایشگاه‌ها صاحب ندارند

مالکیت و سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌های قدیمی نفت از دیگر مباحث سخنان وزیر نفت بود که در این باره با بیان آن‌که با خصوصی‌سازی دچار مشکل شده ایم، توضیح داد: برخی از این پالایشگاه‌ها اصلا صاحبی ندارد مثلا صاحب پالایشگاه تهران سهام عدالت است و سهام عدالت کیست؟! اکنون به دنبال سود گرفتن هستند نه به دنبال آن که پالایشگاه‌ها را بهینه سازی کند یا سرمایه‌گذاری انجام دهند پس چه کسی می‌خواهد این کارها را انجام دهد و این پالایشگاه دارها با چه ابزاری باید مجبور شوند تا سرمایه‌گذاری انجام دهند.

وی ادامه داد: ما یک پالایشگاه آبادان داشتیم که خودمان برای بهینه سازی تولید و کیفیت قرارداد بستیم و فاینانس شده است اما بقیه پالایشگاه هایی که جاهای مختلفی مانند تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح ، صندوق بازنشستگی وزارت بهداشت و غیره واگذار شده اند چه می‌شوند؟

وزیر نفت با بیان این که اگر قرار است دولت پالایشگاه داری کند که ما (وزارت نفت) از همه اولی تر هستیم و اگر قرار است که دولت پالایشگاه دار نباشد پس هیچکدام از دولتی‌ها نباید چنین کاری انجام دهند، تصریح کرد: ما واقعا زورمان به این پالایشگاه‌ها نمی رسد که بهینه سازی انجام دهند. من برای این کار چه ابزاری دارم؟ مثلا بگویم که به آنها خوراک نمی‌دهم در این صورت اولین کسی که تنبیه می‌شود خودمان هستیم زیرا آنها نیز بدون خوراک نمی‌توانند به ما بنزین و گازوئیل بدهند و هیچ رقابتی وجود ندارد.

به گفته وی، بحث رگولاتوری و تنظیم گری نیز در اینجا مطرح می‌شود باید محدودیت‌هایی را برای افرادی که مدیر هستند ایجاد کنیم نه برای شرکت‌ها.

 تولید میعانات گازی به یک میلیون بشکه می رسد

وزیر نفت درباره میزان تولید نفت در سالجاری توضیح داد: ظرفیت تولید نفت در حدود ۴ میلیون بشکه باقی می‌ماند اما میزان تولید میعانات گازی که اکنون به طور متوسط روزانه ۷۰۰ هزار بشکه است بالا می رود زیرا بقیه فازهای پارس جنوبی پس از ورود به مدار سرویس سبب افزایش تولید میعانات بین ۳۰ تا ۴۰ بشکه در روز می شوند بنابراین ظرف یکسال و نیم به تولید یک میلیون بشکه میعانات دست می یابیم.

وی درباره اجرای طرح آماک یا جمع آوری گازهای همراه نفت هم اظهار کرد: طرح‌های مهمی برای این کار داریم. اکنون ۴ طرح ان جی ال در حال اجرا هستند.  ان جی ال ها واحدهایی هستند که گازهای همراه نفت را گرفته و در داخل خود تصفیه و تفکیک می کنند این گازها ترکیبی از متان، اتان، پروپان، بوتان، پنتان و بالاتر است که پس از تفکیک، به مبادی مختلف مصرف ارسال می‌شود بخشی مربوط به شبکه گاز و بخشی برای خوراک پتروشیمی و باقیمانده آن نیز صادر می‌شود.

زنگنه از ان جی ال ۳۱۰۰ ایلام ، ان جی ال ۳۲۰۰ غرب کارون، ان جی ال خارک برای گاز های دریایی و بیدبلند برای شیرین سازی و تفکیک ۶۰ میلیون متر مکعب گاز بعنوان ۴ طرح ان جی ال نام برد و افزود: با اجرای این طرح‌ها تمامی گازهای همراه پوشش داده می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به این که استقبال کمی از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی برای استفاده از گازهای همراه صورت گرفته است، تصریح کرد: برخی از مراجعه‌کنندگان می‌خواستند که این گاز را به برق تبدیل کنند که نتوانستند تفاهمات لازم با وزارت نیرو را انجام دهند ولی سعی می‌کنیم تا تسهیلات لازم برای آنها فراهم کنیم. وی ادامه داد: فکر می‌کنم ظرف ۳ تا ۴ سال آینده مشعل سوزی به حداقل کاهش یابد.

ضرورت افزایش بازیافت مخازن نفتی

وزیرنفت توسعه میدان‌های مشترک گاز را یکی از مهمترین برنامه وزارت نفت در این بخش گاز عنوان کرد و افزود: با افزایش تولید گاز و مصرف آن، باید مصرف سوخت مایع را به حداقل برسانیم تا جایی که سوخت مایع تنها برای حمل و نقل و موارد اضطراری نیروگاه‌ها استفاده شود تا هیچ صنعتی در کشور از سوخت مایع استفاده نکند.

وی درباره گازرسانی شهری و روستایی هم توضیح داد: هم اکنون حدود ۹۴ درصد از کل جمعیت کشور تحت پوشش شبکه گاز سراسری هستند و فکر نمی‌کنم هیچ کشور دیگری در دنیا وجود داشته باشد که این میزان از گازرسانی را به خود اختصاص دهد.

زنگنه جمعیت گازرسانی شده شهری را حدود ۹۹ درصد و جمعیت روستایی گازرسانی شده را حدود ۸۳ درصد اعلام کرد که در کنار گازرسانی به صنایع حرکت بسیار بزرگی است.

وزیرنفت درباره چشم انداز صنعت نفت هم توضیح داد: اولویت‌دار ترین کار در صنعت نفت پس از توسعه میادین مشترک، افزایش بازیافت نفت از میادین موجود و آتی است که از آنها نفت تولید می‌ شود. این یک کار حیاتی محسوب می‌شود و اگر انجام نشود یک گناه نابخشودنی در مقابل نسل فعلی و آتی است.

وی با اشاره به این که ایران حدود ۸۰۰ میلیارد بشکه نفت درجا دارد که یک درصد افزایش ضریب بازیافت آن سبب می شود تولید نفت ۷ میلیارد و ۵۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا کند، افزود: اخیرا قرارداد یک میدان نهایی شده است که تولید آن ۷۰ هزار بشکه درروز است و با اجرای این این قرارداد تولیدآن ظرف ۲۰ سال به ۳۰۰ هزار بشکه می رسد.

پاکستان به دلیل سیاسی از ما گاز نمی خرد

وزیرنفت به سوالی درباره صادرات گاز هم پاسخ داد: بر اساس مطالعات ما و تجربه‌های بین المللی اولویت نخست، مصرف گاز در داخل کشور و جایگزینی آن با فرآورده‌های نفتی است پس از آن نیز صادرات از طریق خطوط لوله اقتصادی ترین کار است.

وی بازارهای ترکیه، بغداد و بصره را از جمله بازارهای کنونی صادرات گاز کشور خواند و گفت: اکنون از ۲ مسیر به عراق متصل شده ایم. نخست از مسیر نفت شهر که گاز را به آنجا صادر می‌کنیم و دیگری نیز از مسیر بصره است. عراقی‌ها باید خطوط خود را برای دریافت گاز ایران آماده کنند بر این اساس روزانه ۲۵ میلیون مترمکعب گاز صادر می‌کنیم.

به گفته زنگنه، ۳ قرارداد ترکیه، بغداد و بصره سبب صادرات حجم زیادی از گاز می‌شوند که مجموعه رقم صادرات سالیانه گاز ایران را به ۳۰ میلیارد متر مکعب می‌رساند.

وی درباره بازار گاز پاکستان تصریح کرد: پاکستان به دلایل سیاسی طرح را متوقف کرده و این موضوع کاملاً روشن است که به دلایل سیاسی نمی خواهد از ما گاز بخرد در حالی‌که قرارداد پاکستان معتبر است ولی آنها بدون هیچ مشکلی تخلف کردند و هیچ بهانه ای از لحاظ حقوقی برای ما قابل قبول نیست و حق ما است که شکایت کنیم.

وی با بیان این‌که آذربایجان و ارمنستان از جمله بازارهای صادرات گاز ایران هستند تاکید کرد: پس از این می‌توانیم به صادرات ال ان جی بپردازیم و اقتصادی ترین کار نیز همین است که گاز را مایع کرده و به ال ان جی تبدیل کنیم. اکنون نیز یک طرح ال ان جی ۱۰ میلیون تنی نیمه کاره داریم که برای آن چند شرکت بزرگ بین المللی مراجعه کرده اند تا در اجرای این طرح حضور یابند؛  این کار معادل ۱۷ تا ۱۸ میلیارد متر مکعب گاز صادراتی است اما باز هم باید برای صادرات به تولید ال ان جی بپردازیم ضمن آن‌که همسایه‌های ما هر زمان که به گاز احتیاج داشته باشند می توانیم گاز مورد نیاز آنها را نیز صادر کنیم.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2673


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768