English site
سه‌شنبه 6 فروردين 1398   16:28:56
|           RSS

با حضور روس ها و مشارکت یک شرکت داخلی
قرارداد توسعه دو میدان مشترک آبان و پایدار غرب امضا شد

1396/12/26 شنبه

قرارداد توسعه میدان‎های مشترک آبان و پایدار غرب، بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی متشکل از شرکت زاروبژنفت روسیه و شرکت ایرانی دانا انرژی امضا شد.


این قرارداد همکاری در چارچوب قراردادهای جدید نفتی، عصر چهارشنبه (۲۳ اسفندماه) و با حضور وزیر نفت، بین علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، سرگی کودریاشف (Sergey I. KUDRYASHOV)، مدیرعامل شرکت زاروبژنفت روسیه و محمد ایروانی، مدیرعامل شرکت دانا انرژی امضا شد.

این قرارداد که با هدف بهبود ضریب بازیافت و افزایش تولید و بهره‌برداری از این دو میدان برای یک دوره ۱۰ ساله امضا شده، دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه نفت را هدف‌گذاری کرده است و برای مدت حداکثر ۱۰ سال دیگر نیز با توافق طرف‌ها قابل تمدید خواهد بود.
 
سهم مشارکت شرکت زاروبژنفت روسیه در این قرارداد ۸۰ درصد و سهم شریک ایرانی ۲۰ درصد عنوان شده است.

اولین حضور روس ها در توسعه میدان های نفتی ایران

بیژن زنگنه، وزیر نفت در آیین رسمی امضای قرارداد بهبود بازیافت، افزایش تولید و بهره‌برداری میدان‌های نفتی آبان و پایدار غرب بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم زاروبژنفت روسیه و دانا انرژی ایران، ضمن ابراز خوشحالی از امضای این قرارداد در واپسین روزهای سال ۹۶ اظهار کرد: در این قرارداد بعضی از نخستین‌ها اتفاق افتاد.

وی افزود: این قرارداد برای توسعه ۲ میدان مشترک نفتی در حال تولید در ایلام امضا شده است و طرح افزایش تولید آنها به روش بهبود ضریب برداشت نفت (IOR) خواهد بود.

وزیر نفت تصریح کرد: اگر قرارداد توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب امضا نمی‌شد، تولید تجمعی از این ۲ میدان‌ در ۱۰ سال آینده تنها به رقم ۳۸ میلیون بشکه می‌رسید، در حالی که با اجرای این قرارداد در ۱۰ سال آینده ۶۷ میلیون بشکه به تولید تجمعی اضافه می‌شود و به ۱۰۵ میلیون بشکه می‌رسد.

به گفته زنگنه، افزایش تجمعی ۶۷ میلیون بشکه نفت از این میدان‌ها با قیمت‌های کنونی نفت حدود ۴ میلیارد دلار برای کشور درآمد به همراه خواهد داشت.

وی با بیان این که طرح توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب در یک منطقه نسبتا محروم انجام می شود، اظهار کرد: در این قرارداد برای نخستین بار یک شرکت معتبر روسیه برای توسعه میدان‌های نفتی ایران حضور یافته است. البته پیش از این برای خرید خدمات فنی و نفتی با روس‌ها همکاری داشتیم، اما این قرارداد نخستین قرارداد برای تولید نفت در چارچوب الگوی جدید قراردادهای نفتی است.

وزیر نفت با تاکید بر این که مذاکرات برای امضای این قرارداد بسیار سخت بود و من به ۲ طرف تبریک می‌گویم، تصریح کرد: اگر سخت‌کوشی آنها نبود نمی‌توانستیم به نتیجه برسیم.

به گفته وی، مذاکرات با دیگر شرکت‌های روس از جمله گازپروم نفت، تات‌نفت، لوک اویل، گازپروم و... ادامه دارد.

وزیر نفت از حضور یک شرکت ایرانی در این قرارداد به عنوان یکی از نخستین‌های این قرارداد نام برد و افزود: در این قرارداد یک شرکت اکتشاف و تولید (E&P) ایرانی که صددرصد خصوصی است، حضور دارد و ان‌شاءالله این کار با موفقیت پیش برود، ضمن این که این دومین قراردادی است که در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی امضا می‌شود.

زنگنه با تاکید بر این که افزایش بازیافت در این قرارداد مسئله بسیار مهمی است، گفت: دوره این قرارداد ۱۰ ساله است و امیدواریم در این ۱۰ سال راه‌حل‌های جدیدتری برای افزایش بازیافت تولید از میدان دست یابیم.

وزیر نفت از حمایت‌ و پشتیبانی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز قدردانی کرد و افزود: البته مسیری طولانی پیش‌روی نافذ شدن این قرارداد وجود دارد و چند مجوز و مصوبه باید برای آن دریافت شود.

زنگنه با بیان این که سال ۹۷ برای وزارت نفت سال پرکاری است، اظهار کرد: بسیاری از مذاکرات هم اکنون به مراحل پایانی رسیده است و امیدواریم سالی خوب برای توسعه صنعت نفت ایران، ایجاد اشتغال و کار برای صنایع داخلی باشد.

وی با تاکید بر این که در این قرارداد بخش ساخت داخل بسیار پررنگ است و شرکت‌های ایرانی در بخش حفاری و قسمت‌های دیگر، افزون بر حضور ۲۰ درصدی شرکت دانا انرژی، نقش پررنگی دارند، اظهار کرد: امضای این قراردادها برای صنعت نفت بنیادین است، البته ریسک هم دارد که باید بپذیریم.

مذاکرات با دیگر شرکت ها ادامه دارد

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز در حاشیه امضای قرارداد توسعه میدان های مشترک آبان و پایدار غرب گفت: مذاکرات قراردادی با شرکت‌های ایرانی، اروپایی و آسیایی برای توسعه دیگر میدان‌ها ادامه دارد.

وی گفت: شرکت فرانسوی توتال هم طبق برنامه در حال اجرای فعالیت‌های توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی است. در مناقصه میدان نفتی آزادگان هم از شرکت‌های متقاضی خواسته‌ایم کنسرسیوم تشکیل دهند تا بین کنسرسیوم‌ها مناقصه‌ها برگزار شود.

کاردر درباره حضور روس ها در توسعه میدان های نفتی گفت: شرکت زاروبژنفت در مقوله ازدیاد برداشت صاحب فناوری است و امیدواریم با اجرای قرارداد توسعه میدان‌های آبان و پایدار غرب، ضریب بازیافت از این میدان‌ها افزایش یابد.

میدان‌های آبان و پایدار غرب اگرچه در حال تولید هستند، اما به سرعت با افت تولید روبه‌رو می‌شوند و به این منظور هدف اصلی این قرارداد، نگهداشت و افزایش تولید است.

تفاهمنامه و قرارداد محرمانگی برای انجام فعالیت‎های مطالعاتی شرکت روسی در دو میدان آبان و پایدار غرب، ۲۲ تیرماه سال گذشته میان شرکت ملی نفت ایران و زاروبژنفت امضا شده بود.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 3330


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768