English site
دوشنبه 29 بهمن 1397   02:16:36
|           RSS


فوران چاه ١٤٧ رگ سفید مهار شد

1396/10/6 چهارشنبه

یکی از دشوار ترین فوران‌های چاه های نفت و گاز در خشکی به دست متخصصان ایرانی مهار شد.


معاون امور تولید شرکت ملی نفت ایران از مهار فوران چاه ١٤٧ رگ سفید خبر داد و گفت: با اعلام این مطلب افزود: پس از ۵۸ روز عملیات مستمر، یکی از دشوارترین فوران‌های چاه های نفت و گاز در خشکی به دست متخصصان ایرانی مهار شد.

محسن پاک نژاد افزود: با عنایات خداوند منان و تلاش مستمر و همدلی مهارگران شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، شامگاه سه شنبه پنجم دی‌ماه فوران چاه سرکش رگ سفید ۱۴۷ به طور کامل کنترل و عملیات ایمن سازی بی درنگ آغاز شد.

معاون امور تولید شرکت ملی نفت با اشاره به این‌که عملیات مهار چاه رگ سفید به شیوه کنترل و کشتن از عمق (Bottom Kill)  و با استفاده از چاه انحرافی انجام‌ شد، توضیح داد: دکل ۹۳ فتح پس از ۳۴ روز حفاری مستمر سرانجام در عمق موردنظر  از پوش سنگ عبور کرده و در نقطه هدف با چاه اصلی تلاقی پیدا کرد.

پاک نژاد تصریح کرد: در ساعت ۲۰ شامگاه سه‌شنبه با تغییر رنگ و کاهش ارتفاع آتش، نخستین نشانه‌های سطح الارضی مهار چاه نمایان شد. سپس در ساعت ٢٠ و ۴۵ دقیقه شعله چاه سرکش ۱۴۷ به طور کامل خاموش و عملیات ایمن‌سازی آغاز شد.
 
وی گفت: مهارگران، برای اجرای برنامه مهار از پایین تلفیقی از سرعت و دقت را به‌کار بستند و با تمهیدات ویژه‌ای توانستند ظرف مدت ۳۴ روز از آغاز حفاری انحرافی به نقطه هدف در عمق 2 هزار و 342 متر برسند؛ عمقی که دکل ۹۵ فتح در شرایط عادی افزون بر ۷۰ روز موفق به حفاری آن شده بود. 
 
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید عملیات مهار چاه رگ سفید را به علت پرفشار و حجیم بودن گنبد گازی، سخت گذر بودن منطقه، ساختار  سنگی موقعیت و فشار 2400 پی اس آی چاه در سطح، یکی از دشوارترین عملیات‌های مهار چاه در 40 سال اخیر برشمرد و افزود: برای تضمین موفقیت برنامه کنترل از عمق، افزون بر تجهیزات پیشرفته حفاری کج، تیمی از برگزیده ترین متخصصان حفاری، زمین شناسی و نظارت در عملیات حفاری چاه‌های انحرافی به کار گرفته شدند.
 
پاک نژاد افزود: مهار این چاه با ویژگی‌ها و پیچیدگی‌های خاص، نشان‌دهنده توان و تخصص کم نظیر کارشناسان ایرانی و مصداق بارز ما می‌توانیم است.
 
وی با اشاره به حمایت‌های وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از حسن همکاری و اهتمام یکایک مهارگران و نیروهای عمل کننده،  مدیران عامل شرکت‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران، سازمان‌ها و شرکت‌های همکار در این رویداد مهم قدردانی کرد
 
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید ضمن بزرگداشت خاطره درگذشت شهادت گونه دو تن از کارکنان صنعت حفاری در هنگام فوران این چاه گفت: خانواده بزرگ صنعت نفت هیچگاه خاطره جانفشانی فرزاد ارزانی و محمد سلیمی را از یاد نخواهد برد.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 2607


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768