English site
دوشنبه 29 بهمن 1397   01:53:49
|           RSS

وزیر نفت:
حیات صنعت نفت در گرو پرورش مدیران توانمند است

1396/11/15 يكشنبه

وزیر نفت با تاکید بر این که نسل جدید مدیران صنعت نفت با آموزش نظام‌مند تربیت می‌شوند، گفت: حیات و ممات صنعت نفت در گرو پرورش مدیران توانمند است.


بیژن زنگنه روز شنبه (۱۴ بهمن‌ماه) در آیین اعطای گواهینامه به منتخبان حرفه مدیریت پروژه، ضمن تبریک دهه فجر و سی‌و‌نهمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین موضوعات در صنعت نفت، مسئله «مدیریت» است.
وی ادامه داد: «مدیریت» مهم‌ترین بخش فناوری است که در عین این که محصول و خالق فناوری است در امر توسعه نیز نقشی تعیین کننده دارد. اگر کشوری توسعه یابد، مدیریت آن خوب است و اگر کشوری در توسعه موفق نباشد، بدون شک مدیریت آن مشکل دارد.
وزیر نفت با اشاره به این که مدیریت، شاخه، سطوح و ابعاد تخصصی و عمومی مختلفی دارد، افزود: در مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت، مدیریت عمومی و مدیریت ویژه برای پروژه وجود دارد که این موضوع بسیار مهم است.  وی تصریح کرد: حدود هزار و ۵۰۰ نفر در مرحله سنجش مدیریت پروژه حضور داشتند که حدود ۴۴ نفر آنها با تلاش و آموزش شخصی موفق بودند.
زنگنه با تاکید بر این که برخی استعدادهای خدادادی دارند و برخی دیگر در محیط اجتماعی رشد کردند که با آموزش می‌توانند به نیروهای برجسته تبدیل شوند، ادامه داد: متاسفانه بیشتر استعدادهای برتر از ایران می‌روند و این یکی از مشکلات است.  وی با بیان این که مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت محل آموزش نیست، بلکه محل توسعه مقوله مدیریت است، تصریح کرد: این به آن معناست که فردی در کنار یک مدیر قرار گرفته و از او کار یاد گیرد و آن مدیر نیز، به صورت نظام‌مند بر کار این فرد نظارت کند.

مدیر دولتی باید عاشق ایران باشد
وزیر نفت به ابلاغیه سال ۹۴ خود درباره ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت اشاره کرد و گفت: در این ابلاغیه به نکات مهمی اشاره کرده بودم. هدف و ماموریت مرکز توسعه مدیریت در سطح صنعت نفت، تربیت، معرفی مداوم نسل نو از مدیران با تکیه بر اندوخته‌های ارزشمند تجارب مدیران کنونی، فناوری نو مدیریت در شرکت‌های مشابه، بهره‌گیری از تجارب و یافته‌ها دانشگاه‌ها و مراکز مدیریت داخلی و خارجی از مواردی بود که در ابلاغیه یاد شده است.
وی از تربیت نسلی از مدیران که وفادار به نظام جمهوری اسلامی و علاقه‌مند خدمتگزاری به مردم و کار در دولت باشند به عنوان بندی دیگر از ابلاغیه سال ۹۴ نام برد و افزود: اگر قرار است مدیر تربیت کنیم باید این مدیر علاقه‌مند کار در دولت باشد و گمان نکند حقش در دولت ضایع شده یا می‌شود. وی از مقوله  درستکاری، فداکاری و مهین‌دوستی به‌عنوان بخشی دیگر از ابلاغیه سال ۹۴ نام برد و تاکید کرد: یک مدیر دولتی باید عاشق ایران باشد و  برای اعتلای ایران همه تلاش خود را به کار گیرد.
زنگنه از مقوله کارآفرینی، داشتن ذهن خلاق و اخلاق‌مداری به‌عنوان دیگر ویژگی یک مدیر نام برد و با بیان این که یک مدیر باید به کار جمعی اعتقاد و تعادل روانی هم داشته باشد، تصریح کرد: برخی افراد هستند که وقتی وارد یک مجموعه می‌شوند ظرف مدت کوتاهی آن جا را به هم می‌ریزند، بنابراین این افراد نمی‌توانند مدیر خوبی باشند.
وزیر نفت همچنین به نحوه انتصاب مدیران در صنعت نفت اشاره کرد و با بیان این که این موضوع سبب نگرانی من است، افزود: در صنعت نفت فردی می‌تواند به‌عنوان مدیر انتخاب شود که به سن ۵۰ سالگی رسیده باشد و دارای رتبهA  یا B  باشد. این بدان معناست که نیمی از عمر کاری این فرد سپری شده و شخصیت او شکل گرفته است و آموزش فایده‌ و تاثیری ندارد.
وی با اشاره به این که بیشترین اختراع‌های بشری را افرادی انجام می‌دهند که ۳۰ تا ۴۰ ساله هستند، تاکید کرد: همچنین بیشترین ابداعات و تحولات در تاریخ بشر از سوی کسانی با ۳۰ تا ۴۰ سال سن انجام شده نه ۶۰ سال. البته اگر فردی هم در ۶۰ سالگی نوبل دریافت می‌کند نتیجه زحمات ۲۵ ساله اوست.
وزیر نفت ادامه داد: هم اکنون با سیستمی که در نفت داریم استعدادها را با دست خودمان از بین می‌بریم، یعنی اگر فردی با ۳۲ یا ۳۳ سال سن بخواهد مدیر ارشد شود باید تا ۵۰ سالگی و دریافت گرید صبر کند تا بتواند به عنوان مدیر به رسمیت شناخته شود، به این ترتیب استعدادی را که می‌توانست رشد کند از بین بردیم.
وی، دلیل این مهم را سیستم شرایط احراز مدیر در صنعت نفت که به ۲ موضوع علم و سابقه توامان تاکید دارد، عنوان کرد و گفت: داشتن سابقه برای چیست؟! سابقه در واقع کسب توانمندی و صلاحیت حرفه‌ای است که می‌توان آن را از روش‌های دیگر ارزیابی کرد تا اگر فردی آن را دارا باشد بتواند روی آن پست بنشیند.
وی، دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای از سوی کارکنان منتخب نفت را برای برگزیده شدن به عنوان یک مدیر کافی دانست و گفت: برای دریافت این گواهینامه فرآیندی تعریف شده است که باید طی شود و در ابلاغیه‌ای تاکید کردم باید از این مدیران با این گواهینامه در مدیریت پروژه استفاده کرد.
زنگنه با بیان این که بخشی از صلاحیت حرفه‌ای از سوی خود فرد کسب می‌شود، افزود: ویژگی و توانمندی مدیری که قرار است یک پروژه ۲۵۰ میلیون دلاری یا بیشتر را اداره کند، تعیین شده است، پس از مصاحبه با این فرد برخی کم و کاستی‌ها مشخص و آموزش‌های لازم داده می‌شود، ضمن این که در حین کار نیز می‌تواند با کمک استاد راهنمایی که در کنارش هست، رشد کند. وی گفت: به این ترتیب یک مدیر پروژه از سطح پنج به سطوح بالا می‌آید و رشد می‌کند.

شایستگی ملاک انتخاب است، نه «آقا» بودن
وزیر نفت با اشاره به این که ما به دنبال افزایش کیفیت به جای کمیت در مرکز مدیریت توسعه صنعت هستیم، گفت: این فرآیندها و روش‌ها باید درست جا بیفتند و افراد بدانند که چه باید کنند تا به خوبی پیش رویم و نسل جدیدی از مدیران به این روش و نه فقط با شعار داشته باشیم.
وی با بیان این که از روز نخست بر تبعیض قائل نشدن بین خانم‌ها و آقایان تاکید داشته‌ام، اظهار کرد: افراد بر اساس شایستگی انتخاب می‌شوند؛ هرکسی که شایستگی دارد نگویید که به دلیل این که ایشان خانم است حذفش می‌کنیم.
زنگنه تصریح کرد: کار سختی است‌، اما امیدوارم سن مدیران صنعت نفت را تا سال ۱۴۰۰ به حدود ۴۰ سال برسانیم.
وزیر نفت با اشاره به این که اعطای گواهینامه‌های صلاحیت سختگیرانه انجام شده است، ادامه داد: این یک کار جدید است، با اعطای این گواهینامه، فرد امکان احراز پست‌های بالا و مزایای شغلی را که ابلاغ شده به دست می‌آورد.
زنگنه با تاکید بر این که یک مدیر ارشد یا میانی باید حقوق اداری و مالی را بداند، افزود: هنگامی که مدیر شرکتی این مسائل را نداند، در نتیجه مدیر حقوقی یا مالی آن شرکت، رئیس شرکت خواهد شد.
به گفته وی، اقتصاد مهندسی نیز از مواردی بود که عموما بلد نبودند و در مرکز مدیریت توسعه صنعت نفت روی این هدف بسیار کار شد و بنده نیز بر آن بسیار تأکید داشتم.
وزیر نفت اظهار کرد: امیدوارم مدیرانی که امروز گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای دریافت می‌کنند بتوانند رشد کنند. ما باید تلاش کنیم از این افراد در صنعت نفت به‌خوبی استفاده کنیم تا قواعدی که لحاظ شده است به بهترین نحو اعمال شود.
وی با تشکر از آقایان دیانت، رجب بیگی، عموزاد، جوهری‌زاد، بهمنی و به‌ویژه آقای ختلان که بیشتر موارد و موضوع‌های موردنظر  را منتقل می‌کردند، اظهار کرد: مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت تنها مرکزی است که من قبول کردم رئیس آن، وزیر نفت باشد. با این کار می خواستم اهمیتی را که برای این موضوع قائل هستم نشان دهم.
شایان ذکر است 32 منتخب مدیریت پروژه که ازسوی مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت واجد شرایط تشخیص داده شدند، در آیینی که به این منظور برگزار شد، گواهینامه صلاحیت حرفه‎ای خود را دریافت کردند. اسامی منتخبان به شرح زیر است:
علی آهوچهر، مهرشاد رحیمی، حمید قاسمی ده‎چشمه، غلامرضا شریف، امیرفرزان فاضلیان، هادی بختیاری، احمدرضا مهاجری، محمد حمزه محمدآبادی، رسول فلاح‌نژاد، احسان آتش‎روز، بلال حیدری، پرویز صالح‎ولد، حسن کریمی، رضا کشاورزی، رویا مظفری، فرهاد خائفی، کامیار عسگری، لیلا پهلوانی، مهدی گنجی، عرفان ریاحی سامانی، شهرام حاجی‎لو، محسن رضایی، پژمان امیدبختیاری، محمد خزاعی، سعید ستاری‌نائینی، شهروز شاکری گرکانی، حمید محمودان، علی جهان‌مست، هادی طهماسبی‌آشتیانی، سیدحسین محسنی زنوزی، علمدار بابایی و سیدمحمدمهدی تنکابنی‌پور.

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
تعداد بازديد اين صفحه: 1976


کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768