English site
دوشنبه 29 بهمن 1397   01:28:07
|           RSS
:.
1
با حضور وزیر نفت و رئیس‌جمهوری تاتارستان؛ تفاهم‌نامه توسعه میدان نفت سنگین زاغه امضا شد تفاهم‌نامه توسعه میدان نفت سنگین زاغه با حضور مهندس رستم قاسمی وزیر نفت ایران و رستم مینیخانوف، رییس‌جمهوری خودمختار تاتارستان روسیه، بین شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت تات نفت ایران اویل کمپانی کیش، امضا شد که پیش‌بینی می‌شود تا حدود سه ماه آینده، قرارداد توسعه این میدان نهایی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، صبح امروز (یکشنبه - 27 آذر) با امضای مهندس ناجی سعدونی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت و رافیانت یارولین، مدیرعامل شرکت تات نفت ایران اویل کمپانی کیش، این تفاهم‌نامه نهایی شد.

مهندس رستم قاسمی پس از دیدار با رستم مینیخانوف، رئیس جمهوری تاتارستان که در تهران انجام شد، گفت: در فاز نهایی 50 تا 60 هزار بشکه در روز نفت سنگین از این میدان استخراج می‌شود.

وی با بیان اینکه زاغه یکی از میدان‌های نفتی جنوب کشور است که نفت سنگین دارد، تصریح کرد: امیدواریم این پروژه به زودی عملیاتی شود زیرا چاه اولیه آن پیشترحفر شده و پس از امضاء قرارداد این میدان آماده تولید است.

وزیر نفت کشورمان افزود: در کشور میدان‌های نفت سنگین دیگری نیز وجود دارد که درصدد هستیم از دانش فنی روسیه و تاتارستان استفاده کرده تا بتوانیم میدان‌های نفت سنگین را توسعه دهیم.

وی در بیان دلیل استفاده از تاتارها در توسعه این میدان گفت: به دلیل تجربه بسیار خوب این کشور در زمینه نفت‌سنگین، از تجربیات این کشور استفاده شده است، زیرا تاتارستان یکی از کشورهایی است که در دنیا در زمینه میدان‌های نفتی سنگین فعالیت‌های چشمگیری داشته است.

مهندس قاسمی سپس از رییس جمهور تاتارستان به دلیل حضور جدی این کشور برای توسعه این میدان تشکر کرد.

رییس جمهوری تاتارستان نیز در ادامه گفت: ما تجربه زیادی در زمینه استخراج نفت سنگین داریم و آماده هستیم با تکنولوژی خود در این زمینه با ایران همکاری کنیم.

رستم مینیخانوف با ابراز علاقمندی از همکاری‌های بیشتر با ایران در زمینه‌های مختلف نفت وگاز تصریح کرد: بنابراین آماده هستیم در آینده تکنولوژی‌های لازم را در صورت نیاز به ایران ارائه دهیم.

براساس این گزارش، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در ادامه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ارزش این قرارداد حدود یک میلیارد دلار است، گفت: با امضای قرارداد، امکان افزایش ظرفیت روزانه تولید از این میدان نفت سنگین در فاز اول تا هفت هزار بشکه در 24 ماه و در فاز دوم 55 تا 60 هزاربشکه نفت در 54 ماه فراهم خواهد شد.

ناجی سعدونی با بیان اینکه میدان زاغه در 25 کیلو متری شهر دیلم قرار دارد و دارای نفت سنگین است، افزود: این اولین میدان نفت سنگین است که به‌صورت بیع متقابل امضا می‌شود و همزمان با توسعه میدان‌های مشترک نفت وگاز فرصت خوبی است تا میدان‌های متعدد نفت‌سنگین کشور را توسعه دهیم، همچنین امیدواریم به‌زودی میدان‌های دیگری را در حوزه نفت سنگین امضا کنیم.

بر اساس این گزارش، چاه شماره یک میدان نفتی زاغه سال‌ها پیش حفاری و متروکه اعلام شد و شرکت ملی نفت ایران قصد دارد با حفاری چاه شماره 2 این میدان، اطلاعات جامع‌تری از این میدان نفت سنگین استخراج کند.

هم‌اکنون عملیات لرزه‌نگاری سه بعدی، پردازش اطلاعات و تعبیر و تفسیر داده‌ها، همچنین عملیات پردازش PSTM و PSDM برای توسعه میدان نفت سنگین زاغه انجام شده است.

میدان زاغه از میدان‌های جنوب غرب ایران، در 25 کیلومتری شهر بندری دیلم و 6 کیلومتری کناره خلیج فارس واقع شده است.

تفاهم‌نامه طرح توسعه این میدان میان شرکت تات نفت ایران اویل کمپانی کیش، با سرمایه گذاری بانک تات ایران انجام خواهد شد.

در بخش زیرزمینی حفاری 11 حلقه چاه شامل یک حلقه چاه توصیفی 9 حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه دفع پساب برای توسعه کامل میدان بر اساس راهبرد توسعه تضمین شده در طرح توسعه میدان‌های نفت سنگین مورد نیاز است، همچنین برای توسعه کامل میدان به تاسیسات فرآیندی برای فرآورش حدود 55 هزار بشکه نفت سنگین نیاز است.

با توجه به اطلاعات تولید چاه شماره 1 زاغه که با فشار سر چاهی 3050 پام تولید 17 هزار و 500 بشکه در روز انجام شده است، پیش‌بینی می‌شود تولید چاه شماره 2 میدان به مراتب بیشتر از 7 هزار بشکه انجام شود.

در توسعه کامل میدان، ساخت یک واحد 55 هزار بشکه‌ای با تاسیسات نمک‌زدایی و تاسیسات برطرف‌کننده رسوب آسفالت مدنظر است. 

مشاهده تصاویر مرتبط در گالری عکس
 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
تعداد بازديد اين صفحه: 1158
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران می باشد.
Best View 1024x768